Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

На островот Три Милји

Source: http://www.psandman.com/articles/3-mile.htm

од страна на Питер М Sandman и Маry Paden
Колумбија новинарство Преглед, јули / август 1979 година, стр 43-58

Тоа беше тешка задача. Некои новинари го нарече најтешките тие некогаш го имала. Двајца новинари кои одеа за да се покријат прес најде страв, збунетост, а некои многу добра работа.

Одевме во град Harrisburg редакција саботата навечер спортски зрачење значки, литиум флуорид вид - TLD е на оние сега обучен во радијација терминологија. Кога стигнавме дома радиолог ќе процесот на значки и ни каже доза. Првиот човек се сретнавме беше Лос Анџелес тајмс новинар, една од осумте испратени за да се покријат на местото на несреќата во близина на островот Три Милји нуклеарна централа. "Дали сте облечени во оние плачко работи?", Рече тој со smirk.

Нуклеарна мачо. Видовме многу од тоа во следните неколку дена. Но, во следните неколку часа видовме страв, хаос, и гнев, наместо. Асошиетед прес беше за да се пријавите дека водород меур во внатрешноста на Tmi реактор јадро би можеле да експлодираат.

До сега, возбудата на островот Три Милји дошол во бранови. Денот сето тоа започна, Среда Март 28, доминираше полека протекување зрачење, и полека протекување веста дека и покрај негирањата на претпријатието, Митрополитот Едисон, на местото на несреќата е веројатно најсериозната во историјата на американските нуклеарни индустрија. РАДИЈАЦИЈА шири 10 милји од А-ЗАСАДИ ЈА несреќа МАПА НА беше насловот над приказна Том O'Toole во утрото Вашингтон пост. Четврток тензијата стивнаа; Мет Ед, нуклеарната Регулаторната комисија, и гувернер на Пенсилванија Дик Thornburgh се согласија дека кризата беше минатото, и уредници кои работат на местото на несреќата тешко и брзо почна прашувате дали тие го претерав. Приказна Брус Нелсон во Лос Анџелес тајмс носеше една колона главата: РАСТЕНИЈАТА УШТЕ протекување зрачење, но опасност Изгледа OVER. петок сите пеколот скрши лабава, со уште две неконтролирани изливи на зрачење, се препорачува евакуација на децата од предучилишна возраст и бремени жени, и мистериозни меур дека некои НРЦофицијални лица изјавија дека може да биде тешко да се отстрани без да се ризикува катастрофален колапс. Петок вечер, Волтер Кронкајт интонирани дека "во светот никогаш не знаела еден ден доста како денес," и The New York Times стави четири островот Три Милји приказни на насловната страница саботата наутро, под овој претчувството наслов: САД помошници ЈИЕ ризик од пропаѓање НА Пенсилванија нуклеарна централа; ПОВЕЌЕ РАДИОАКТИВНОТО ГАС е пуштен на слобода. во саботата повеќе од 300 надвор од градот за новинарите го упатија на Harrisburg.

Но, сабота беше тивка таму. Мет Ед и НРЦ продолжи да не се согласуваат околу големината на меурот и сериозноста на несреќата, но голема вест излезе од Вашингтон.НРЦ претседател Џозеф Hendrie посочи дека ако поедноставни методи не работи, дваесет километри радиус масовна евакуација може да биде добра идеја, пред тие навистина отиде по меур. Човек на НРЦ на местото на настанот, Харолд Дентон, не разговараа со новинарите, бидејќи претходната ноќ, кога тој иронично призна дека меурот е "нов пресврт" Не предвидени во комисија одобри процедурите за итни случаи.Мисата во резервна соба во губернаторски секретарот за печат на Пол Critchlow на Капитол канцеларија, на НРЦ јавниот информации луѓето мораа малку да додадете покрај листа на маневри Дентон може да се обиде да се ослободи од балон.

Во 20:00 Сабота имаше само дваесет новинарите во главниот град новинска редакција, повеќето од нив се жалат едни на други дека Critchlow беше недостижно, и дека неговиот персонал не сакаше да каже дали капакот беше во текот на ноќта или не.

Освен за новодојденците како нас, тие се погледнале ослабен. Три Миле островот беше тешка задача, а некои ветерани рече дека тоа е најтешкиот тие би имале. Некако на ТВновинарите успеа да остане свеж, но за печатење луѓе покажа вирус, како тие slogged преку една шеснаесет-часовен работен ден по друг. Тие претставуваше проблем за главниот град полициско обезбедување Том Chiricos. Со индексирање толку многу новинари наоколу, полицијата го суспендираше политика на проверка на ингеренциите на вратата. "Тие ми рекоа дека ако тие не изгледаат како derelicts да ги пуштиме", објаснува Chiricos. "Но, многу од нив не личат на derelicts."

Џим Panyard, ветеран Филаделфија Билтен дописник чија служба и за централно лоцирана биро го направи неофицијални редакција домаќин, го испрати своето семејство надвор од подрачјето четвртокот наутро. "Јас работам тука", рече тој лишен од factly. "Ако Јас заминав јас би ја изгубам работата." Беше Panyard изгужваниот, уморни, напнати, и лути. Тој може да покрие законодавен сесија во сон, но ова беше ништо за разлика од тој постапува пред. Извори се чинеше дека зборуваат на странски јазик, рече тој со воздишка. Можете да ги праша директно прашање за тоа колку зрачење се избега и тие одговорија со mumbo-џамбо околу millirems, manrems, рада ГЌГ, и picocuries. Откако ќе го сфатиле она што тие беа велејќи дека откриле уште еден извор велеше нешто друго - и без нуклеарна физика степен не би можел да излезе со право на следење прашање да каже кој лежеше. "Ние сме биле дадени комплетни дезинформации и спротивставени изјави од НРЦ тука, на НРЦ ​​во Вашингтон, кабинетот на гувернерот, и на комунални услуги", изјави Panyard. "Нема сомнение дека ситуацијата е опасна, но колку опасно е прашањето. Јас сум загрижен, и мислам дека други новинарите се, исто така. "

Двајца новинари ослободи од фрлајќи со фризби должината на новинска редакција, покрај ѕидот на врамени портрети на минатото град дописници - новинари од ерата кога новинарите не треба да знаат за гориво прачки и водород-кислород стапки за да се побара еден интелигентен прашање. А огласна табла на спротивниот ѕид роди порака до надвор од градот за новинарите, советувајќи ги дека ако тие забележале на улиците на Harrisburg беа темни и празни во текот на ноќта "ова не е - се повторува не - затоа што на несреќата во Tmi Тоа е начинот на кој тие секогаш се. "Тоа беше потпишан" на локалното население. "

Други новинарите донесе затишје рафинирање на нивните бесилка хумор:

  • Hershey, Пенсилванија, таа се топи во земјата, а не во својата рака.
  • Отидов во креветот, минатата ноќ и испадна на светлата - но соба не се темно.
  • Временска прогноза: Тоа е делумно облачно надвор, со 40 проценти шанси за преживување.

На проблематично меур

Тоа беше четири часа пред недела, април л, а АП извештај дека меур би можеле да експлодираат беше за да се движат надвор од Вашингтон. За многу новинарите во Harrisburg подоцна ќе изгледа како шега лошо замислени шегата. Повеќето весникот читателите никогаш не би ја видите приказната, за следните неколку часа на новинарски бес ќе ги натера АП да го менувате и пред рокот за задоцнети изданија во неделата. Но, за сабота навечер ТВ гледачи од целиот Harrisburg, и за новинарите во главниот град новинска редакција, приказната ќе ги зголеми стравувањата драматично.(Исто така, би се дуплираат во многу најважен повеќе нашироко дискутира УПИприказна за еден ден претходно, кој објави дека НРЦ ​​технички експерт во Вашингтон призна дека обидот да се редуцира меур би можел да предизвика колапс. билтен УПИ имаше предизвика речиси паника во Harrisburg и ја поттикна внимателно формулирана НРЦ ​​порака што, истовремено се потврдува можноста во forbiddingly технички термини, се чинеше дека го негираат тоа.)

АП приказна во саботата вечер беше вистинско лажичка, една од ретките за да излезе на островот Три Милји. Освен тоа, таа родила сите белези на островот Три Милји известување во текот на тие првите неколку бурните дена. Новинарите беа overtired и уплашени. Извори и јавно-информациите луѓе беа тешко да се постигне. Кога стигна, тие дадоа од спротивставени приказни. И излезе дека тие сите беа погодување.

Приказната започнува во АП Вашингтон биро, каде специјални енергија писател Стен Бенџамин имаше врвот од изворот НРЦ дека меурот е во криза. Не само што беше постои опасност во отстранување на неа; имаше опасност во оставајќи го сам, бидејќи кислород и може да се успеваат во водород, создавајќи мешавина кои би можеле да пламен или експлодираат. Бенјамин наречен НРЦ Портпаролот Франк Инграм. Дали има кислород во меур? Да. Дека би можел да произведе експлозија? Да. Што ќе се случи? Можеби тоа ќе предизвика пропаѓање; повеќе можеби тоа ќе удар на главата на реакторот; сигурно тоа ќе се направи штета. Колку брзо? Можеби неколку дена.Времето беше пресудно, но Инграм не би се закачени надолу. Потоа АП новинар Енди Шнајдер, за заем од Конкорд, Њу Хемпшир, биро каде што се опфатени реактор-поставување контроверзност Seabrook, наречен извор на НРЦ "Два дена", изјави изворот.

Бенјамин поднесе советодавни уредник е во 20:23: ИТНО (со нуклеарната) НРЦ сега вели дека ГАС Балонот на врвот на нуклеарен реактор во три МИЛЕ остров покажува знаци на станете Потенцијално експлозивни. ПРИКАЗНА Следни....

"Штом советодавни хит на жица, добив повик од Инграм," Бенџамин се сеќава. "" Што си момци излезе? ", прашува тој. "Слушнав дека изгасне нешто што рече на меурот се случува да експлодираат". Го прочита советодавни и тој рече дека не е ништо во ред со него. "Бенџамин го одбрал неговите зборови внимателно. "Јас не сакате да го добиете даден публицитет. Инграм ми рече имало "можност на меурот да стане експлозивен."Напишав дека тоа покажува знаци да стане потенцијално експлозивна ". Јас го квалификувани три начини. "Приказната што се случија на радио жица во 08:50 користат истата фраза.

А прашање на денови

Назад во Harrisburg, Panyard интензивна главниот град новинска редакција, тресење на главата во текот на еден примерок на радио приказна. "АП вели дека меурот е нестабилна", најави тој, јасно вознемирени од веста. Во дневна до новинска редакција, ТВ сет кој никој не се гледа сега врши КБС и NBC билтени за балон, некако острат смисла на претстојното катастрофа. Некој вика Ломбардо, каде што новинарите беа грабање на крајот на вечерата, тие полнети uneaten храна во кученце торби и побрзаа назад кон главниот град. За дваесет попарен до три тесни скали да се прес-службата на гувернерот, барајќи потврда или негирање. "Тие упаднале" Critchlow се сеќава ", и рече:" Што по ѓаволите се случува?. Сакаме да знам дали ние треба да излеземе од овде "Тие не беа по приказна, тие сакаа да се знае дали тие биле во опасност. Critchlow ги увери дека нема да има експлозија таа ноќ.

Од 09:02 Бенјамин дека е поднесена преработи од претходните Тим Pettit на АП приказна од Harrisburg, овој пат води со нови информации кои тој и Шнајдер открил.Уште еднаш Инграм нарекува, слушаше приказната, а одобрен неа. Пет минути подоцна, тој се нарекува трет пат и побара да се чита Бенџамин приказната на НРЦ заменик-директор Едсон случај. "Инграм рече еднаш дека тоа беше во ред. Го прашав случај, ако приказната е точно и тој се согласи. Јас потврди дека приказната три пати во дополнение на оригиналниот интервју, "Бенџамин вели.

Во Harrisburg. Во меѓувреме, Critchlow waylaid Дентон на својот пат да го информира гувернерот и detoured него во редакција, каде што околу четириесет новинарите се собрале. Таа сега беше 09:30. Critchlow беше вознемирен. Дентон беше мирна, облечен во вечен каубојски насмевка. Тој беше придружуван - како и секогаш - од страна на НРЦ информации главата Џо Fouchard, џвакање на темно пура.

"Ве молам", Critchlow се изјасни, "ајде да се стави оваа приказна на водород експлозија на одмор." Како нервен новинарите го pelted со прашања, Дентон reeled предизвика серија на бројките. На балон е 2 отсто кислород, тоа би можело да стане запаливи на 8 отсто, експлозивни во 16. Екстраполација на стапката на акумулација по несреќата, тој сфатиле тие имаше дванаесет дена пред експлозијата беше можно. Но, тој не планираат да ги споделите со балонот "само седат таму", објаснува Дентон со ова може да се направи оптимизам неговиот инженер. Ако тој не можеше да го намали еден начин, тој ќе се обиде со друга.

На Harrisburg АП биро вика Бенџамин во Вашингтон. "Дентон негираше вашата приказна," БЕА МУ РЕКЛЕ, повторувајќи забелешки Дентон е. "Тоа не звучи како негирање на мене", возврати Бенјамин. "Тој само мисли дека тоа се случува да потрае и подолго да стане експлозивен." Но до сега Дентон беше единствениот сигурен извор на местото на настанот, Белата Најт helicoptered од страна на Белата куќа петок, на барање на гувернерот Thornburgh, а повеќето новинарите му веруваа. АП поднесе друга приказна со користење на сите три временски проценки. УПИ отпушти исклучување советодавно погрешно кажувам едитори кои Дентон беше рекол "нема опасност од водород експлозија."

А малку по единаесет Дентон повтори својата изјава во формална прес-конференција со Thornburgh во Пленарна сала на гувернерот, овој пат пред речиси 200 новинари и десетина ТВ-камери. Thornburgh беше вознемирен на прес; новинарите беа лути. "Се чини дека денес на контрадикторни изјави доаѓаат од рамките на својата агенција," извика еден. "Мислам дека противречности се одмавнав", одговори Дентон. "Ние сме во целосна согласност и постојана комуникација, но некако кога ќе краток луѓе излегува различно".

"Се надевам дека CJR дава АП топлина за дува вечерва ", посочи еден новинар на скалите. "Но, исто така треба да се спомене", рече друг. "Што половина од новинарите се потпираат на АП за фактите. Тие направиле добра работа до вечерва. "

А брзи промени

Бенјамин смета дека АП направи добра работа во саботата вечер, како и. Важни вести, вели тој, е дека НРЦ призна можноста од експлозија; на дводневниот бројка никогаш не беше тешко. Во неделата на АП што падна и отиде со проценка Дентон е, од тогаш се ревидираат и да пет дена.

Но, за новинарите (и жители) во Harrisburg саботата ноќта, таму беше разликата во светот меѓу два дена и дванаесет дена, па дури и меѓу две и пет. Тоа значи дека тие не треба да се спакуваат и да ја стартувате. Страв се претвори во лутина, и новинарите нивни вклучен приказната АП. Во локалната наводнување дупка по уште една шеснаесет-часовен работен ден, тие промрморе за жица услуги во целина. "Ако УПИ има паника, АП мора да имаат хистерија", изјави Бен Livingood на Allentown преку повик хроника. Други, пак, се спротивстави дека Дентон може да биде премногу оптимистички, обидувајќи се да се избегне паника, и дека анонимен извор на АП може да бевте во право.

Во ретроспектива, јасно е дека на НРЦ едноставно не знам колку долго би можеле да поминат за балон за да експлодираат. Пресметките беа диви нагаѓања во прво време, и внимателно нагаѓања по некое време - но сепак нагаѓања. На експертите не беа апсолутно сигурни дека има дури и беше меур; на водород може да се дисперзирани низ водата за ладење во една сосема nonexplosive пена. Како што несигурно наредени инференција на инференција - сите врз основа на непредвидливото читања земени од инструменти кои не се изградени да издржат на жестоката зрачење - тие пауза од време на време да го брифираат месинг НРЦ. Откако подолго време експертите или месинг информираше новинарите, која жестоко го критикуваше дека рокот на балон е се чинеше толку многу помалку фирма од нивните.

До понеделник наутро балон, мистериозно, бил помал. Мет Ед Џорџ Trotter најави дека во суштина беше нема и дека "не постојат заостанати проблеми." (Ја научиле да веруваат на Нови, на Harrisburg Evening News стави СРЕТНА Ed вели во седумдесет и два-точка тип во своето прво издание приказна.) На неговиот 11:15 брифинг, Дентон проценетата големина на балон е, 850 кубни метри неколку дена порано, во 50 кубни метри сега. "Не сакам да се stampeded во concurring дека меурот е всушност оваа мала", предупреди Дентон. "Јас не очекувам таква нагла промена, и тоа е една од причините Сакам внимателен поглед на тоа." Беше пречекан Ед нарушуваат вистината повторно кога тоа го рече на балон во суштина беше нема? На НРЦ ​​Роџер Mattson одговори за Дентон: "Поентата Се обидувам да се направи е, не постои јасна линија помеѓу тука и нема."

Дена подоцна, новинарите се 'уште се жалат на приказната АП и недоразбирање нејзината содржина. Весник претпријатија асоцијација колумнист Боб Волтерс напиша дека сметката е "неточни" и "погрешна". во Филаделфија Inquirer, во долга 5 април Резиме, по грешка, рече дека АП објавија дека "меурот е толку невралгичен дека тоа можат да експлодираат во секој момент. "Бил Хоп, која го водеше Harrisburg УПИ Бирото за време на кризата, smugly нè потсети дека тие не се преселил секој неточни приказни. (И покрај саботата ноќта, новинарите беа речиси едногласни во славејќи го АП како побрзо и потемелно од конкуренцијата, таа имаше триесет и две новинарите на приказна, повеќе од два пати колку што УПИ)

Во следниот месец Бенџамин беше да се открие дека неговата приказна беше сосема точна - и (можеби) целосно неточно. НРЦ записници откри дека Комисијата не, всушност, е крајно загрижени за можна меур експлозија: АП беше преземен секој со тој клучен информации. На 1 мај, сепак, Бенјамин слушав додека Mattson информирани Советодавниот комитет на НРЦ на реактор заштита која меур експлозија беше невозможно од самиот почеток. На персоналот "фаулиран до", изјави Mattson на состанокот. Нема кислород бил генерирана во рамките на реакторот по сите."Експлозијата приказна може да се вее надвор од пропорција од страна на печатот", рече Mattson ", но тоа потекнува од нашите вработени."

Оној кој доби Журка

Најважниот факт во врска со балон сага - поважна од спротивставени приказни или збунет и уплашени за новинарите - е дека експертите беа збунети во лицето на криза тие никогаш не се очекува. Всушност, конфузија на експертите и може да биде најмногу важен факт во врска островот Три Милји генерално. Со денови народот во надлежност имаа малку поим од она што се случуваше, а помалку од она што ќе се случи следно.Тие ги поправија реактор на начинот на кој механичар поправа автомобил - тие tinkered. Кога сето тоа е над тие се обиделе да дознаам што тие го направи во право. Со ретроспектива од два месеца, ние сега знаеме она што големите приказна Tmi навистина беше: никој не знаеше доволно за да се гарантира дека џинот ќе остане во шишето. Јавете се на овој кривични некомпетентност или да го наречеме човечка состојба. Или начинот на кој тоа беше приказната.

Повеќето новинарите го пропушти.

Поточно, повеќето новинарите тоа skirted во она што го напиша, иако тие често осомничени и некои од нивните читатели и гледачи може да го одбие. Само во средината на април, по НРЦ беше неволно објави транскриптите од неговите жестоките консултации, не приказни конечно се фокусираат на конфузија на експертите. Том Рид и април Вард Синклер на 13 главната сторија во Вашингтон Пост, на пример, се вели во записите "портретираат агенција која, два дена по Пенсилванија нуклеарна несреќа, сепак недостигаше било јасна идеја за тоа како да се справи со проблемот." Роберт Schakne пријавени на КБС дека записници покажа дека НРЦ ​​членови "биле далеку повеќе збунет за нуклеарна катастрофа во островот Три Милји отколку што сум јавно призна." Дејвид Хофман, Френк Грив, и Ричард Бен Крамер напиша во во Филаделфија Inquirer дека НРЦ ​​беше "сепак слабо информирани, заглавено во внатрешната конфузија" четири дена откако започна кризата.

Да се ​​разбере зошто оваа приказна отиде во голема мера откри за две недели, мислам на покриеност Tmi во две фази: кавер-фаза, се фокусираше на спротивставени приказни од Метрополитен Ед и НРЦ, и во Белата Најт фаза, се фокусираше на неверојатни кредибилитет Харолд Дентон на. Сабота, АП ноќ е балон беше пресвртница меѓу двете.

Локалните новинари се качив на приказната Tmi рано во средата наутро кога рутински проверки од полиција откри дека "општа опасност" беше прогласена во фабриката - што значи дека зрачењето беше избега надвор од нејзините граници. Тие се упатиле кон местото, каде најдоа фабрика работници мелење околу и полиција за забрана на портата на островот. Боб Grotevant на УПИ вели Мет Ед луѓе беа тесни-толкувачи, одбивајќи дури и да му даде компанија памфлети на екранот во центарот за посетители. Постојаниот надвор од центарот, чија телескопи посочи низ Susquehanna во Tmi четири монументални разладни кули, се сретна со Ед Бил Бруто - во помирни пати туристички водич - најави дека имало мали несреќа и на компанијата се соочуваше со неа. Бруто не би одговори на прашања. "Имаше очигледно нешто не е во ред", се сеќава Grotevant, и тој беше сомнително. Меѓутоа, неговото првично приказни, како и повеќето, едноставно извести изјавите на полицијата и комуналните услуги.Немаше ништо друго да се пријавите до попладне, кога повеќе зрачење избега и на државната власт започна испрашувањето Мет оптимизам Ед. Тогаш спротивставени изјави започна, и новинарите почнаа потрага за прикривање.

Новинарите се претпостави дека изворите се знае. На извори може да ја каже вистината или пак тие може да лежи, заблуда, или Stonewall - но тие знаат. Нашето општество, освен тоа, се претпоставува дека научници и инженери знам. Ние не може да се разбере она што го зборуваме, но тие се направи: незнаење и некомпетентност ретко се топ вест, во секој случај. Тоа беа некои од претпоставките за новинарите со себе го донеле до три Миле Остров.

Слабо светло од Метрополитен Ед

До Дентон пристигна во петокот попладне, се сретна со Ед беше главен извор на технички податоци. И се сретна со Ед цврсто недооценено на местото на несреќата, наизменично негирајќи дека постои криза и тврди дека тоа е завршена. Интервјуирани од страна на неговиот роден град Читање орел неколку недели подоцна, се сретна со Ед претседател Валтер Creitz призна дека компанијата "треба да се повеќе песимистички", но негираше прикривање набој. Blaine Фабијан, јавноста на компанијата односи глава, ни кажа "не беше како воз потонатиот брод - фактите се чуваат се менува од миг до миг. Новинарите не чини да се разбере дека "АП хронологија на конфликтни барања, во средата остави отворена можноста дека Мет Ед едноставно не знаат што е тоа имаше на свои раце, но посочи дека тоа сигурно знаеше повеќе од тоа, изјави:". Кој не знаеше имаше течење? Кога го кажуваат?... Комунални власти и органите на власта не се поколеба од тврдења дека немало опасност за јавното здравје или безбедност. Нешто друго остана константна како што вели приказната ширевте. "

Мет Ед имал репутација за одбраната дури и пред несреќата. Минатото лето Harrisburgсписание потрча фантазија замислувајќи Tmi пропаѓање; Creitz реагираше со пишување на локалните власти, повикувајќи ги да американец на списанието CETAфинансирање. Кога во близина на Њујорк Дејли Рекорд направи серија на опасности во Tmi, Creitz повторно извика фаул; два дена пред несреќата на Рекорд прописно го објави својот неодобрување обвинувајќи ја хартија на "вика оган во преполн театар."

Кредибилитетот на компанијата почина брзо. Десет часа по несреќата, генерал-полковник Вилијам гувернерот Scranton веќе кажува на прес-конференцијата што се одржале во Ед "има дадено и нас и вас конфликтни информации." Со Сабота НРЦ и државната власт луѓе беа отворено советува новинарите да се игнорира алатка; и Белата куќа наречен истиот ден, наложи на компанијата да ги проследи сите прашања на НРЦ (Фабијан вели дека компанијата веќе одлучи да престане да коментираат.) Најсилните докази дека Мет Ед го потрошија својот кредибилитет е дека новинарите не се противат на muzzling - на приказна која ги имаше сите премалку извори веќе.

Релативната тежина на неспособност и нечесност во почетокот на изјави Мет Ед е тешко да се одреди дури и сега. Новинари, во секој случај, се фокусираше на прикривање. Четврток наутро, во првиот од неколку критични колумни, на HarrisburgПатриот напиша на "обид за да се избегне алармантна јавноста од страна тишина и тајност, кој е најдобриот начин да се разбуди најмрачните стравови на луѓето." Роџер Витерспун на Атланта Уставот беше помалку нежен. Во викенд прес парче тој пишува дека Мет Ед ", изјави во основа ништо, придонесе малку, погрешно се информирани НРЦ функционери, заведени јавните службеници, и конечно се затвори, бидејќи никој не им верува секој случај."

Мет Ед беше одговорен за поголемиот дел од спротивставени приказни текот на првите три дена, но на НРЦ во Вашингтон и на државната власт во Harrisburg придонесе нивното учество, особено во петокот. Таа ноќ, Асошиетед прес се пресели хронологија на несогласување на ден, кој беше пофален од страна на речиси секој новинар со кои ние разговаравме. Таа почна на овој начин:

Од минута во минута, на официјалните објаснувања на проблеми во петокот на островот Три Милји нуклеарна централа чуваат промена: Во новата верзија на зрачење беше неочекувано. Не, тоа не беше. Да беше тоа. Ние сме размислува евакуираат. Нема потреба да си заминат. Некои луѓе треба да оди.

Од Нови гласноговорници, федерални владини претставници и државни органи: конфликтни извештаи.

The New York Times имаше слични парче од Бен Френклин, жалејќи се околу "три дена на конфликтни, а понекогаш и контрадикторни изјави категорично во врска со нуклеарната вонредна состојба."

Новинарите обично се развива кога извори не се согласуваат, играјќи еден против друг извор и сите извори против нивните новинарски инстинкт. Но Tmi беше премногу опасно за новинарите да уживаат во конфузија, и новинарски инстинкт не можеше да им помогне да одлучи кој е во право за тоа колку зрачење беше ослободен или кога водородот меур може да експлодираат. Во уреднички петок The New York Times изјасни со властите на островот Три Милји да ги координираат своите приказни. "Јас не се согласувам со уредничката", Чарлс Мор на Тајмс ни кажа следново вторникот. "Ништо не смее да се направи за да им ја исклучи било кој извор." Но Мор беше исклучок.Општо земено, повеќето од новинарите на технички приказна очајно сака експерти за да се зборува со еден глас. Кога експертите не, тие биле лути и тргна по нееднаквости, според зборовите на Џим Холтон на Ен-Би-радио ", како мрзоволна деца како си играат DA"

Внесете Дентон

Во саботата на НРЦ ​​го направи тоа што на Тајмс побара. Харолд Дентон стана точка човек за сите информации во врска со несреќата; Мет Ед clammed и НРЦ во Вашингтон се обиде да го сторат истото. На прво Дентон официјалниот прес-конференција во петок навечер еден новинар појави на круцијалното прашање: "Дали ситуација слична на оваа некогаш се справиле со и пред тоа? Дали знаете што правите? ", Одговори Дентон неодлучно. "Па, мислам дека ние знаеме што се прави, да, но никогаш не сме имале толку голема гориво штета во животот на кој било реактор." Подоцна, тој додаде дека меур и на бегство на зрачење од задржување зграда беа, исто така, неочекувано. Овие беа трите најопасни случувања да се појават во три Миле Остров.

Но мирна однесување Дентон и постојан оптимизам беа како смирувачко како негов искреност беше освежувачки, а во Белата Најт освои инстант кредибилитет. Во нивната желба да го инвестираат со авторитет, новинарите го повика доктор Дентон, иако тој има само диплома од Северна Каролина, држава. Тие напиша со мали слики скици кои нагласи неговата jowly насмевка и спокоен стил. Но тие не напише олово вака: ". На НРЦ ​​и неговата нуклеарна консултанти од целиот свет се уште не може да државата со доверба она што се случува во внатрешноста на осакатена островот Три Милји реактор", АП ја доближија од повеќето, пет дена по несреќата, со приказна која започна: "Во индустријата посветени на строги безбедносни карактеристики и обемниот планови за непредвидени ситуации, на опасните меур поднесено под покривот на островот Три Милји нуклеарен реактор е еден за итни случаи на итни планери не се предвидат." НаЛос Анџелес Тајмс објави приказната на страница девет; неколку големи документи што се користи на сите.

Сабота ноќе АП ексклузивни беше последниот важно различен сметка - и новинарите на местото верува Дентон. "Тој е disarmingly искрен," промрморе Тони Мауро на Gannett по Дентон го посети главниот град редакција да разбивам на приказната. "Тој веројатно може да се верува дека меурот е стабилна." До тогаш можноста за криза или експлозија се чинеше далеку повеќе од вредно или НРЦ продолжување на збунетост или на намалувањето на конфликтот меѓу извори. Од недела на, несреќата како што се гледа преку очите на Харолд Дентон доминираше на покриеност. Само бојата приказни продолжи да го цитирам локалните жители кои се чувствувале тие не беа добивање на вистината. Новинарите, на последната, ја чувствував тие беа.

Само еднаш по Дентон дојде на местото на настанот беше НРЦ се обвинети за лажење на печатот, но Дентон се појавија неповреден. Доцна во понеделникот ноќта, паркирани директно преку Susquehanna од фабриката, Род Nordland на во Филаделфија Inquirer е истражен тим измамени со својот фенси скенер радио, во потрага по Tmi преноси. Ништо на Нови бенд, ниту полицијата бенд. Тој вклучен на фреквенцијата на прирачникот, рече беше резервиран за "федералниот меѓуагенциска соработка во текот на нуклеарна војна." И навистина беа таму.

"Постои директна течење од задржување!", Извикуваа работник идентификувани како Том. "Затвори Damn Thing долу и да престанам нарезници наоколу!" Очекувајќи заштита од гребење на најновите излегуваат во јавноста, Nordland наречен импровизирани НРЦ прес-центарот во Middletown околија сала за потврда. Карл Абрахам, поранешен Филаделфија Билтен науката писател и сега регионален офицер информации за НРЦ, изјави Nordland тој ќе го проверете и да се вратам со него. Во Филаделфија на преси беа спречени да го чекаат приказна, но Авраам не направи рок.Конечно тој го нарекува назад и изјави Nordland немаше излегуваат во јавноста. СпоредInquirer, која очигледно се имаше на позадина, Авраам потоа ги повика прес-канцеларијата на гувернерот и објавија дека Inquirer дознал за малолетник течење, но не и да се грижи, тој ја негираше целосно.

На брифингот Дентон е следниот попладне на Inquirer триумфално прочитајте ги неговите радио препис и праша за коментар. Дентон лесно потврди излегуваат во јавноста, истакнувајќи дека малите истекувања биле вообичаени кога работниците, зеде примероци од течноста за ладење вода. Во средата Inquirer играно приказната на дното на една страница. Метро уредник Џон Керол вели дека би го направиле повеќе со него, но Филаделфија диригент Евгениј Ormandy пензија и ја грабна наслови. "Тоа беше мал излегуваат во јавноста," признава Керол, "но тоа беше прв пат на НРЦ ​​бил фатен намерно ставање надвор лажни информации."

Инцидентот стана фокус за пријава на НРЦ ​​прикривање. Nordland тврди дека Авраам лажел и дека тој дури и им се извини на Inquirer новинар Реј Холтон следниот ден за тоа што го направиле. Но Авраам вели дека е "постави" од страна на хартија, која беше нејасен за тоа како слушнале за протекувањето и му даде впечаток дека тоа е еден од главните еден. Тој го стори повик секретарот за печат на Пол Critchlow, вели тој, туку само да му се "алармираат дека тој може да се добијат некои прес-акција." Дентон, во секој случај, само што е зголемена својата положба од страна на начинот на кој тој ја потврди течење на брифингот на следната попладне.

Иако е тешко да се докаже дека НРЦ ​​лажел, односите со јавноста се периодични тема во комисијата записници. Како Вашингтон Пост ги сумира на 13 април, на записници покажуваат дека НРЦ ​​"работеше напорно за да бидете сигурни дека главно 'убедува" информации ќе стигнат до јавноста. "Комисијата не заседаваше во саботата вечер, кога меурот АП приказна погоди жици, но неговата реакција на меурот УПИ приказна во петокот попладне беше луто дефанзива. Сигурно е дека медиумите грубо ќе се претера нешто тоа го рече за опасност, НРЦ постојано недооценено свој анксиозност.Предвидување беше само-исполнување, се разбира. Верувајќи дека НРЦ ​​беше грубо минимизирање на закана, медиумите зголемени јавни изјави на Комисијата за веројатноста и imminence на катастрофа. Со тоа, тие ја постигнале грубо точна слика на приватни проценки на НРЦ. (Во расправите во Вашингтон во пресрет на несреќата, НРЦ членови на персоналот сведочеше дека јадрото беа помалку оштетени отколку што мислеа и дека меур никогаш не може да експлодира Во времето на НРЦ ​​бараше неуспешно да се скрие своите стравови;. Сега тоа рече дека тие биле претерано.)

Типичен островот Три Милји приказна seesawed внимателно помеѓу демне опасност од катастрофа и прилежен оптимизмот на експерти. Замислете си на вашиот појадок маса саботата наутро читањето на оваа АП во текот на ноќта (ние сме се стави на лоши вести во римски тип, добрата вест со закосени букви):

Научниците се бореше да се олади на погодени островот Три Милји нуклеарна централа денес, но властите соопштија дека шансите за катастрофални топи-долу беа "многу оддалечени" и увери 130.000 околните жители тие се безбедни.

Додека техничарите обиделе да "искрвари" меур на радиоактивни пареа се заканува оштетени фабриката нуклеарна јадро, гувернерот Дик Thornburgh рече на прес-конференцијата доцна вчера дека постои општа евакуација на областа е неопходно "во тоа време."

По tensest ден откако фабриката несреќа во средата, Харолд Дентон, директор на операции за американскиот нуклеарен Регулаторната комисија, донекаде олеснето монтажа грижи на локалните жители кога тој рече дека "нема непосредна опасност за јавноста."

Како и повеќето Tmi покриеност, ова е фер, разбирливо, и точни; загрижени но мирна.Тоа е исто така, речиси митски: paladins трудот ден и ноќ да се надмине силите на хаосот. Водат за исчезнати од приказната е дали знаеле.

А Технички Тале

На почетокот, во најмала рака, огромното мнозинство на новинарите немаше поим што некој зборуе. Anchorless на морето на рада ГЌГ и REMS и roentgens, на основни садови и containments и системи за ладење, тие изградиле нивните приказни околу разликите помеѓу извори, уверени дека на вести, кога тие конечно дојде да го разбереме тоа, ќе центарот на фактите во спорот. Што е чудно за покривање Tmi кои се појавија не е тоа што понекогаш беше технички погрешно, но дека тоа е толку често технички право.

Тоа е понеделник напладне во Middletown околија сала гимназија, и Дентон и Mattson се држи судот пред околу 200 новинари кои се борат за скапоцени местото каде што и двајцата може да се види и чуе. Дентон стои на слободна фрли линија, пола скриена зад шума од микрофони. Нема Па систем сепак, и записници се уште iffy, па мора да се слуша тешко. Љубопитни граѓани лебдат во и надвор од bleachers, восхитувајќи се на камери и намуртено во никаквец-зборови. На голема вест е на намалување на меур, се разбира, но подоцна некој прашува како на местото на несреќата започна. Еве одговор Mattson е, пофален од страна на новинарите како најчиста и најкомплетниот хронологија на она што се случило:

Чекорите што доведува до ситуација ние сме во денес грубо може да се карактеризира како губење на напојна вода на секундарниот страна на електраната; пораст на притисокот на примарниот страна на реакторот централа; на празнење на течноста за ладење во текот на притисокот ; започнувањето на резервната безбедноста систем за вбризгување, за итни случаи основни систем за ладење, која доаѓа на автоматски на високо задржување притисок, или губење на течноста за ладење од објектот; континуираниот висок притисок на објект со висок притисок систем за вбризгување активира, а потоа на вртење исклучување на безбедноста систем за вбризгување за одреден период на време;... и набргу потоа на reinitiation на итната основни систем за ладење, по гас ситуација која се развива во реакторот јадро, за итни основни систем за ладење од себе без загуба на ладење несреќата беше не може да ги задржи одредување на температурата во јадрото. Тоа беше конечно стабилизиран со повторно воспоставување на протокот на основните течност за ладење и со рестартирање на главната реакторот за ладење пумпа, оној кој е сеуште работи.

Тоа е тоа - нема шема ѕид, без речник, нема технички експерти виси околу потоа за прашања. Океј, сега да напише неколку grafs на она што не беше во ред во фабриката.Или прошетка низ салата на вашиот телефон, јавете се на вашиот станица, и кажете вашите слушатели како Несреќата се случила. (Кога тоа е направено, се обиде да открие дали на НРЦ се крие ништо.)

Новинарите кои беа дадени на оваа техничка задача падна во четири категории, судејќи според одговорите на прашалниците ние делеа.

  • Околу една третина беа искрено збунет. Тие опуштено кога сослушување претвори моментално nontechnical, се избезумени дословно белешки кога ќе доби груба, и престана да пишува заедно, кога го добила погруб уште. Тие ретко поставувани прашања, но на прашањата тие не праша често донесе брифинзи назад кон основите: "Само колку опасно е ова?" "Кои се шансите на евакуација сега" Тоа беа новинарите чии периодични кошмар беше тоа што Дентон ќе го објави? на криза во технички јазик и тие нема да се реализира она што се случило. По секоја прес-конференција тие се собраа во мали јазли да се споредат белешки, како и секогаш кога е можно тие проверуваат нивните приказни против жица копија пред поднесување. Вклучени во оваа категорија се поголемиот дел од не-мрежа радиодифузери, новинарите од мали весници, скоро секој кој се опфатени приказна сам, и скоро секој кој пристигна подоцна од саботата ("свежо месо", се движат во затоа што на зрачење анксиозност).
  • Само мал број на новинарите не знаеше многу за нуклеарната енергија пред стигнаа Tmi Тие беа сите науката и енергија писатели - иако не сите научни и енергија писатели квалификувани. На брифинзи тие побараа мошне технички прашања. Помеѓу брифинзи тие badgered на информации на луѓето да се јавите на фабрика за конкретни податоци, брзо собирање на публика од колеги кои се прашував гласно она што тие сакаа да знаат дека за. Стјуарт Дијамант на Newsday типизирање оваа раса. Повеќето надвор од towners слета во Harrisburg само со облеката на своите грбови и еден лаптоп; Дијамант донесе со себе својот Rolodex и референтни книги од минатото нуклеарната приказни, и помина часа на позајмени телефон во Harrisburg Патриот повикувајќи неговата мрежа на стручни извори.
  • Речиси една четвртина од новинарите имаше една и единствена експерт за чешма - извор од претходната приказна, наука писател назад во канцеларија, или платена консултант на местото на настанот. Овие новинарите често читаа нивните прашања на брифинзи, се сопнуваат на жаргон, тие не би можеле да побараат следат прозорци додека не проверат со нивните стручни за да дознаете што првиот одговор значеше. Ако експерт беше во близина, овој систем функционира. NBC, ABC, и Чикаго трибјун сите доби добри километража од нивните технички консултанти, но Би-Ес веројатно доби најмногу за своите пари. Лонг Ајленд радиолог Хари Astarita во петокот пристигна вечер да се провери на зрачење значки на екипажот КБС. Брзо наречен "радијациона Хари," рана тој до проверка на примерок, како и - и поттикнувајќи новинарите со прашања, scotching лажни приказни, и исправување лажни аналогии. Тој дури успеа ексклузивно два часа off-the-рекорд интервју со Мет Ед инженер за да се добие реактор шеми исправен.Сакавме да разговара со Astarita. Тој може само да не поштеди од една минута, тој им се извини среќно: "Јас треба да се направи рок."
  • Остатокот од новинарите направени се во експерти - брзо. Во раните часови во неделата наутро, пред новинарите во Ломбардо партија (plushest бар Harrisburg е) групирани околу Бен Livingood небаре беа Харолд Дентон себе, додека Livingood привлече дијаграми на коктел салфетки за да се објасни на динамиката на водород меур. Livingood е политички новинар за Allentownпреку повик хроника. "Не знам што се случило", mused еден колега. "Никој од нас не знаеше ништо за овој материјал во средата. Бен си отиде за шест часа, и кога се врати, тој го знаел тоа. "Во петокот, Livingood се сврте кон Пен Државната нуклеарен инженер за помош и тој продолжи да го користите на позадина во текот на кризата. Но, како и многу други новинарите, Livingood самиот стекнато импресивна сума од нуклеарна експертиза во Tmi (Тоа помогна, вели тој, дека тој "се обиде да не се залепи на аголот спротивставени-извори.")

Науката писатели на сцената weren'ta многу подобро отколку агресивни политички новинарите како Livingood. "Освен ако не сте биле нуклеарен физичар," АБЦ енергија специјалист Роџер Петерсон подоцна изјави за The New York Times ", што не знаев што на земјата се случува" - и наука писатели се ретко нуклеарни научници. Имаше можеби четириесет со полно работно време науката новинари на местото, околу една петтина од вкупниот на нацијата. Некои, како на Милвоки весник на Пол Хејс, покриена приказната сами, додека другите, како на Бостон Глоуб за Џери Акерман, беа дел од тимот. Во секој случај, нивните приказни за кршење на вести беа речиси не се разликува од она што произведува општа задача на новинарите. Што тоа го правеа имаат шефот на проектот за Основни податоци, но многу уредници одлучи дека Основни податоци може да биде напишана само како добро назад во канцеларијата. На голема предност отиде во тие неколку науката писатели со персоналното досие на стручни контакти. Додека Newsday на Дијамант и уште неколку други кои беа опфатени нуклеарна опширно дотрча долги телефонски сметки, нивните колеги испомешани - често неуспешно - за некој познавања на интервју во градот.

Остана со flacks

Дури и пристрасни извори беа ограничени. Анти-нуклеарни експерти Ернест Sternglass и Џорџ Валд дојде до Harrisburg за прес-конференција во четвртокот, а потоа повторно се соблече. Мобилизација за опстанок, Филаделфија-базирани анти-нуклеарни група, и островот Три Милји сигнализација, мал Harrisburg партнер, ко-спонзорираше Sternglass и Валд посети, но новинарите кој се нарекува списокот телефонски сигнализација на број во текот на викендот беа lugubriously информиран од страна на телефонската услуга, која сите ја снема и ќе остане нема се додека не беше безбедно да се вратат.

На нуклеарната индустрија не се плашеше од зрачење, тоа беше се плаши од новинарите. Стотици на индустриски експерти преполн во близина на мотели, проект тагови и дозиметри исечени до lapels. За атомска Индустриски форум, никогаш порано во загуба за зборови, седна бдение со публицисти Мет Ед во нивната сопствена на благороднички Hershey Моторни Ложа, но тоа не даде интервјуа.

Секој експерт во Tmi, сепак пристрасни, би имале заробеништво публика на стотици.Во отсуство на експерти, ПР луѓето владеел кокошарник. И обвиненија за прикривање настрана, ПР логистиката биле крајно лошо. Карл Абрахам пристигна од НРЦ регионална канцеларија во предградие на Филаделфија во средата, но тој немал назад-до петок попладне и не прес-објект, за разлика од канцеларија Critchlow е, до неделата вечерта. Critchlow и неговиот заменик, Роланд Страна. Во меѓувреме, беа зафатени поставување на прашања во име на гувернерот; тие го оставија на прашањето-одговарање на помлад кадар, кој најчесто само зеде пораки.

Дури и преку добивање на НРЦ по телефон беше практично невозможно во текот на првите четири дена. И кога еден новинар не стигне до канцеларија, почесто отколку не на прашањето требаше да бидат пренесени на технички специјалист, задача за која зеде часа повеќе. Логистика полека почнаа да се подобруваат кога НРЦ го доби својот Middletown објект во операција во понеделникот. До тогаш Комисијата се празнат своите регионални канцеларии и имаше седум од неговите десет ПР професионалци во Пенсилванија и другите три во Вашингтон. Но, тие беа брзо совладан од страна на обемноста на барањата. Покрај тоа, до понеделник вечер, кога безбедноста инженер Роберт Bernero пристигна, НРЦ немаат еден технички експерт назначен да разговара со новинарите во Tmi Том Elsasser, инженер, кој нормално се справува со односи со државни функционери, беше исполнет слот на слободни пократко во неделата и имаше одработено својот најдобар.

Трча со пакет

Во меѓувреме, новинарите помагавме еден на друг. Гледано од масата, Tmi беше жестоко конкурентна приказна, и неколку новинарите избегна дневна повик од уредник прашуваат зошто тие го пропуштил агол. Но, гледано од сајтот, приказната бара соработка. Од моментот на Harrisburg новинари слушнале за несреќата, објаснуваво Филаделфија Inquirer на Том Ferrick, "сите ние дели информации. Добивме цртежи и споени заедно редоследот на настаните во фабриката. Излеговме и доби книги за нуклеарната енергија и во споредба нив и разговараа како реакторот работи. "Весникот претпријатија асоцијација колумнист Боб Волтерс го нарекува ова" пакет новинарството во својата најлоша. "Пред новинарите се обидува да добие технички приказна право, без пристап до подготвени на експерти, се чинеше како добра смисла.

Три Миле Остров понудени неколку алтернативи да се спакуваат новинарство.Новинарите повремено најде свежа боја агол, или се отцепи од стадо со позадина парче - но главниот настан беше во внатрешноста на реакторот Tmi, како и информации за тој случај требаше да дојде од НРЦ или Метрополитен Ед. Пред неколку индивидуални вести организации успеа да издвоите - за АП со своите детални плеј-од-драми на конфликтни извештаи; Вашингтон пост со нејзиниот неспоредлив контакти на НРЦ ​​седиштето (на пост опфатени приказната повеќе од Вашингтон отколку од Пенсилванија); во Филаделфија Inquirer со сите од muckraking ревност. Но претпријатие известување ретко доминира кршење приказна, сигурно не е кршење технички приказна. Повеќето хард вести парчиња на Tmi беа идентични. И поголемиот дел од новинарите кои ги напиша соработуваше како неподготвени студентите на нефер домашна задача: "Што ли за колку е голема меур е ова утро?"

Кога тие добија нешто во ред, сите тие го зедов тоа во ред. Повеќето новинарите parroted лажни информации за изложеноста на зрачење со денови - дури и недели - по несреќата. На почетокот тие го игнорирале разликите помеѓу дозата на зрачење на час во пердув кој минува, на кумулативна доза добиени од страна на лице кое престојува во Middletown, и продолжување на зрачење од честички на јод-131, кои се апсорбира од страна на тироидната жлезда. Некои од овие грешки беа ослободени до крајот на оваа недела, но се сретнале лажни споредба Ед на зрачење-течење на дозата со Х-зраци траеше многу подолго: Вашиот целото тело не е изложена на градите или стоматолошки рентген, разлика новинарите несвесно признаен од страна на премин нивните нозе кога радиоактивност беше разговарано.

Веста за зрачење на островот Три Милји, генерално, беше смирувачко. Но, некако ниту читателите, ниту новинарите беа увери. На 9 април Бил Драмонд не чувствително парче на зрачење вознемиреност во Лос Анџелес Тајмс, базира главно на интервјуа со психолози. Тој би можел лесно можеа да интервјуирани новинарите. "Се чувствував посигурно во Бијафра од мене тука", рече Реј Coffey на Чикаго трибјун. "Ќе ми биде многу посреќни доколку би можеле да сликам ова срање пурпурна или да го мирис."

Молзење на приказната

До понеделникот попладнето на кризата се намалува, и така беа покривање проблеми.Новинарите почнаа да се разбере технички детали; НРЦ почнува да ја добие својата логистика заедно; конфликтните сметки почнаа да се договорат. Џефри Hodes на Независната телевизија вести Здружението беше сепак депресивни. "Се чувствувам како неуспех", признава тој. "Не можам да разберам оваа работа и тоа е невозможно да го објаснам во шеесет секунди. Јас конечно заробиме технички момчето од НРЦ и рече: "Види, јас сум бил тука четири дена, а има само едно нешто сакам да знам: токму она што е погрешно." Тој почна да го објаснам тоа за мене. Тој нацртал дијаграм и ми рече како притисок изградена како кога ќе се тегне поп шише. За прв пат почнав да добиете идеја за тоа што се случува во реакторот. Тогаш Џими Breslin одеше нагоре и побара од него, "Кога ќе одиш да се ослободи da da имињата на woikers? [Четири Мет Ед вработените ги надминале нивните permissable дози на зрачење.] Huh? Што е со da woikers? ' Шест други новинарите побрзаа над да се слушне одговорот на прашањето, а тоа беше крајот на мојата лекција. "

Како Breslin на Њујорк Дејли Њуз, околу половина од новинарите кои прогонуван Harrisburg во деновите по несреќата студиозно избегнуваше што ја нарекуваат, "молк" приказна, потпирајќи се за тоа на колеги или на жици. Тие беа таму за да се покријат конвенционалните катастрофа приказна која никогаш не се случија. Додека чекаа, тие се опфатени подготовките за евакуација. И тие напиша боја парчиња.

Боја беше повеќе од легитимна дел од приказната Tmi, тоа беше важен дел.Резултатите од анкетата, бидејќи на местото на несреќата покажуваат дека стравот е од клучно значење нов елемент во енергетскиот трошоците и на придобивките пресметка: пријавување на овој страв - или неговото отсуство - е значајна новинарство. Тоа, рече, ќе најдеме многу да се жалат во боја покривање на островот Три Милји.

Злото пареа

Уредници (особено на ТВ) понекогаш нека ленти победат на приказна, оставајќи впечаток дека стравот беше главниот настан на Tmi Во недела по несреќата, на пример, АБЦ користи триесет и девет интервјуа поврзани со Tmi на својата вечерните вести.Девет беа со Дентон, Hendrie, или други НРЦ извори; девет беа со локалните, државните или националните политичари, три беа со Мет Ед претставници; по еден беше со погон работник, за осигурување прилагодување, како и зрачење експерт. Од друга петнаесет беа со локалните жители, кој раскажа како исплашени што беа, или не биле. Иако новинарите ABC, на местото не надлежен работа на сумирање технички развој, луѓето кои го следеа островот Три Милји на оваа мрежа видов повеќе од уплашени земјоделците и храбри деца отколку што тоа го правеа на Харолд Дентон и неговите помошници.

Уште поважно, покриеност на бои е еднонасочен и несофистицирани во својата обработка на научни полемики. Весници и мрежи редовно ја преминал линијата меѓу покривање на луѓето стравови (легитимни и важно) и да им се овозможи тие стравувања претставува фактичката состојба (погрешно и неправедно). Со зборовите на еден млекарница кои тврди дека се плаши да пијат сопствената животните млеко повеќе од рамнотежа официјални изјави дека млекото е безбеден - особено кога фармерот е позициониран да се зборува за двете страни. Тука е Џим Hardison, интервјуирани од страна на Бил Зимерман на ABC по државниот инспектор проверува неговата млеко: "Тој рече дека нема јод се појавува и во овој момент тоа е совршено, добро знаете, да се напие. Но, јас не ќе се земе дека шанса... Јас не мислам дека ние сме биле информирани во изминатите десет години на количината на зрачење и тоа е се ослободени од таа фабрика "Таквите тврдења -. Некои од нив жестоко дебатираа, некои намалена дури и од страна на анти-нуклеарни експерти - се потребни за да се оцени, или барем избалансиран во иста приказна.

Неизбежно, можеби, покриеност на бои често пати беше површна и стереотипни.Децата беа сите симпатична или хендикепирани (или двете); на земјоделците, сите беа борат, а постарите граѓани, сите беа Feisty. Понекогаш погрешно беше посериозен. "Ќе ти дадам само еден пример", изјави преморен Црвениот крст волонтер две недели по несреќата. "Сум бил прави зрачење скрининг, за да ги уверат луѓето. Денес некои новинари од Вашингтон ме замоли да им помогне да се најде пуста случај да интервју.Тоа е она што тие го рече, беден случај. "Претходно, Атланта Уставот новинар Бери Кинг го гледал мрежа екипажот на улиците на Middletown побара од луѓето да ве молам "остане надвор од камерата истрел." Жителите должен, кралот напиша, но "тие подоцна беа налути за да го видиш нивниот град прикажан како "напуштени градот."

Немаше ништо да се види на островот Три Милји. И покрај Breslin е Дневни Вестиреторика за "зло" пареа капе долу на разладни кули "како восок од свеќи," изгледаше Tmi во екот на кризата токму како Tmi пред кризата - освен што на две-шумата патот низ Susquehanna од фабриката беше преполн со радиодифузерите снимање нивните standuppers. Предлогот да се стави еден базен камера во контролната соба доби никаде.На повеќето фрустрирани новинари на Tmi беа фотографи и ТВ луѓе (Живототподоцна запрепасти сите од страна на управување да се направи приказна визуелно интересни). Нивните уредници џагорливите за свежо насловната страница сточна храна, зборот луѓе тргнавме да ги бараме за некој да интервју. Со извори тешко да се најде и читатели веќе предозирани на техничките детали, тие ликвидирано пишување боја. Вели Питер Stoler на Време : "Сакате паника граѓанин, ќе добие паника граѓанин."

Поглед на Армагедон

Бојата на Tmi беше overcovered, но Tmi сама по себе не е - и покрај обвиненијата за сензационализам од Белата куќа и на други места. Секој претенциозен наслов какоЊујорк пост е трка со нуклеарна катастрофа ја имаше својата недооценено колега какоМанчестер Синдикалниот водач ги немало повредени пријавени во Nuke несреќен случај.Волтер Кронкајт не можеше да одолее glimpsing Армагедон на хоризонтот - но сите вести WCBS радио во Њујорк заглавени stolidly на своите формат, ретко според Tmi повеќе од шеесет секунди да се сними. Повеќето од покриеност остана одговорно во средината.

Нуклеарна поборниците и противниците слично беа збунети од страна на Tmi медиуми Блиц. Овој систем функционира, индустријата поддржувачи повтори, исто како што има работено во другите нуклеарни несреќи: немаше катастрофални пропаѓање, не е голема експлозија, а не единствено фаталноста. Рече анти-нуклеарни активисти: тоа е она што го ви кажувам цело време. Каде бевте на сите оние други несреќи?

Што, всушност, направи Tmi таква приказна? За една работа, на местото на несреќата дојдоа во време на зголемена свест за нуклеарни прашања. синдромот Кина беше за докажување на кутија канцеларија хит и веќе го направи "криза" домаќинство збор.Шемата за фармацевтски бенефиции штотуку емитуваше "Пол Џејкобс и нуклеарна Ганг," силна изјава за зрачење опасност и владини рамнодушност. НРЦ неодамна пронајдени недостатоци во Расмусен извештај, кој смета дека криза беше крајно неверојатно, а потоа се затворени пет североисточна нуклеарни централи, бидејќи тие веќе не беа проценети да бидат земјотресот доказ. Конгресот ја разгледува нацрт-законот да се забрза фабрика за лиценцирање, а Комисијата беше размислува за намалување на изложеноста на зрачење граници. Местото беше во право, исто така.Harrisburg е само краток хоп од Њујорк и во Вашингтон, со изобилство на хотели, ресторани, и авионот врски.

Несреќата се самата беше уникатен. На богатите блок маса на спротивставени изјави сервира од страна на Мет Ед и НРЦ piqued уредниците интерес во евентуалната прикривање. И тие имале време да се оди дознаете. Повеќето нуклеарни несреќи, сепак опасна, се над во часови. Овој пат cliffhanger траеше со денови.

Најважно, островот Три Милји го означи најголемиот ослободување на неконтролирано зрачење во густо населените животната средина во историјата на оваа индустрија. На зрачење што предизвика "општа опасност" дека принудени фабрика власти да ги предупредат јавноста веднаш - и потоа на зрачење се чуваат за доаѓање. Во недела по несреќата, хипотетички жител стои гол на Tmi влезниот портал се апсорбира околу осумдесет и пет millirems на радиоактивност, што е помалку од годишниот разлика меѓу она што добиваат жителите на Harrisburg и Денвер. (За новинарите, во согласност со дозиметри многу донеле со нив, се апсорбира и под десет millirems.) Како резултат на прираст во локалната рак стапка, иако спорно, сигурно ќе биде мал. Но, новинарите не знаеше дека попладне средата кога поручникот гувернерот Scranton прв најави дека имало две puffs на зрачење. Тие не го знаат Петок утрото, кога официјални лица примени во една третина значително ослободување. Знаеја само дека зрачењето беше протекување на островот Три Милји - спорадично, невидливо, и опасно.

Новинарите дојдоа до Tmi да покрие две приказни, протекување зрачење и спротивставени изјави. Тие беа наскоро зафати од страна на поголема приказна, битката против меур. И покрај пречки - недостиг на извори, скапани логистика, свои страв и незнаење - тие се ракува сите три приказни добро се поднесуваме. И како што кризата стивнаа, тие конечно почна да се фокусира на четвртиот и најважно приказна: Дали експертите знаете доволно за да не заштити од нуклеарна катастрофа? Таа приказна е околу, во голема мера откри, за една деценија. Сега тоа е вест.

Copyright © 1979 година од страна Колумбија новинарство Преглед

Страничната лента статии:

За 2004 ретроспектива на островот Три Милји несреќа, се фокусира на својата траен лекции на криза комуникација, видете " островот Три Милји - 25 години подоцна ", ( 106 kB) на овој сајт.

Copyright © 1979 година од страна Колумбија новинарство Преглед

Published (Last edited): 12-03-2012