Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

ЕМО Ед Majden е опсерваторија Courtenay, BC, Канада

Source: http://members.shaw.ca/epmajden/index.htm

Лат: 49 степени 40' 36,4" N - Долго: 125 deg 00" 36,2" W

Оваа опсерваторија била изградена со помош на пријатели во текот на неколку години. Тоа е дело во тек. Куполата е дом изграден, изработени од иверица лакови намали од 3/4" иверица и покриени со калено masonite а потоа насликани со неопренови sundeck палто за времето заштита. Неколку доброволци помагал во овој напор, но Џеф Culliton заслужува да се спомене, заедно со брат ми- во право Лајл Вејд и пријател, Френк Дејвис. Во моментов го има само претрпе големи ремонтирам благодарение на напорите на добар пријател и колега Јован Пурди. неговата слика е дадена подолу прави поправка на покривот на зградата во ред. Јован исто така направи специјални додатоци за разни инструменти, како што е талентиран хоби машинист и астроном аматер. Повеќето од моите колеги се поранешни или пензионирани RCAF/CAF ветерани!

Купола Детали за градба

Купола скелет направен од 3/4 инч иверица лак делови.

Џеф Culliton нарезници надолу купола Гор делови.

Џон Пурди работат на поправка на покривот.

А Sandia Bolide откривање на камера беше инсталирана на покривот благодарение на Ричард Spalding на Sandia Labs во САД. Ова е дел од Западниот брег Fireball Следење мрежа набљудувани од страна на д-р Џереми Tatum, пензиониран професор по физика и астрономија на Универзитетот на Викторија. Д-р Tatum ме замоли да биде неофицијални координатор на овој Западниот брег мрежа. Тој се уште им помага со техничка работа на triangulating огнени топки заробени од овие сите небото камери. А на сликата на еден од конвексна Sandia камери сите небо е прикажан подолу. Таа работи 24 часа на ден снимање на 8-часовен VHS касети. Нов авто снимање компјутер фаќање fisheye камера е исто така се инсталирани на овој сајт. Sandia Labs во САД исто така е предвидено овој систем. Тоа ќе го детектира објектите кои се движат и депонијата на слики од PC компјутер хард дискот. Таа користи посебен интерфејс кутија дизајниран во Sandia Labs вклучувајќи софтверски пакет наречен Сентинел инсталира под Linux оперативен систем.

Вашингтон членка огнена топка откривање во близина на хоризонтот se! Север е на правото со Исток на дното. Во последната заеднички истражувачки труд е во тек. Не метеорит како уште не е пронајден. Огнената топка е светла светкаат на хоризонтот. Ова е една рамка апсење.


Конвексен тип Sandia Сите небо Bolide откривање на камера.

Една од главните области на истражување спроведено во оваа опсерваторија е метеор спектроскопија. Ова дело е опишано друго место на овој веб-страница.

Главната опсерваторија во моментов куќи Celestron C14 SCT помошната опрема вклучува Optec SSP-3 цврста состојба Photometer и SBig ST-6 CCD камера. А Celestron 8 инчен Шмид камера наскоро ќе бидат додадени на телескопот монтирање за широко поле фотографија.

Еден од големите проблеми на денешницата е светлина загадувањето. А проблем повеќето астрономи имаат да се соочат со денес.

Ед Majden

ИЗВЕСТУВАЊЕ METEOR fireballs

Ед Majden 
Sandia Bolide откривање станица Courtenay п.н.е. КАНАДА

Epmajden@shaw.ca

 

 

Јавноста и астрономите аматери треба да бидат охрабрени да ги пополните огнена топка извештај форми кои се наведени подолу. На почетниците овие форми може да изгледа малку застрашувачки, но се пополни ги изнесе како најдобро што можете. Можеби најважно е да обезбеди точни информации за контакт, како што е-маил адреса, телефонски број, локација, датум и време. Ова ќе ви овозможи огнена топка детектив да ве контактираме во случај тој или таа треба дополнителни информации.

Како оператор на Sandia Сите небо патрола камера на средината на Ванкувер остров би сакал да бидат предупредени за огнени топки забележани над Британска Колумбија и соседните Пацифик Северозападната американски држави. Прашај известување е важно како видео ленти се чуваат само за околу една недела и потоа се користи повторно. Ние треба приближното време и датумот кога сте забележани огнената топка па ленти можат да се пребаруваат. Подолу е статија напишана од д-р Џереми Tatum објаснување на информациите што тој треба да се направи анализа на огнена топка траекторија. Ова е многу време, па тој инсистира на точни податоци обезбедени со интервју од страна на обучени детектив.

Што е огнена топка?

Прирачник на набљудувачот 2005 објавен од страна на Кралската астрономско друштво на Канада го дефинира како на пример: цитирам: "исклучително светли метеори (> големината минус 5), кои се спектакуларни доволно за да се осветли еден широк простор и привлекување на вниманието на јавноста обично се нарекува како огнени топки", нетипичен за понуда. Големината минус 5 не значи многу за обичниот набљудувач. Со ова ние значи огнена топка малку посветла од планетата Венера. Ние се разбира нема да бидат вознемирени ако вашата огнена топка не ги исполнува овој стандард. Ако го пријавите профилот на датум и време на ленти ќе се пребаруваат. Најдобриот метод на алармирање мене е од страна на e-mail адреса погоре.

Peekskill Fireball Видео

Можете да го видите Peekskill NY огнена топка видео на:

http://starchild.gsfc.nasa.gov/Videos/StarChild/solar_system/fireball.avi или

http://starchild.gsfc.nasa.gov/Videos/StarChild/solar_system/fireball.mov

Оваа огнена топка беше снимен со видео камера од страна на некои алармирање фан на фудбалски натпревар на 9 октомври, 1992 година. Еден метеорит беше пронајдено по тоа влијаеше на задниот крај на автомобилот. На meteoroid фрагментирани па така постојат веројатно други фрагменти по должината на патот, но колку што знам никој не биле обновени. Ако имате можност за видео лента или фотографија на еден ваков настан од страна на сите средства го стори тоа како вредни податоци може да се екстрахира од такви слики.

 

 

 

 

 

 

 

Fireball извештајни форми

Од Канада:

На Метеорити и влијанија Советодавниот комитет (мијачки) на канадскиот вселенска агенција

http://miac.uqac.ca/MIAC/fireball.htm мијачки

 

Од САД и на други локации:

Американската Метеор општество:

http://www.amsmeteors.org/fireball/report.html AMS

Меѓународниот Метеор Организација: ММО

Северна Америка метеор мрежа

http://www.namnmeteors.org/fireball/namnreport.html

Холандски Метеор општество

http://www.xs4all.nl/~dmsweb/огнени топки/fireball.html ДМС

Огнената топка извештај форма Централна Европа 
Астрономски институт 
академија на науките на Чешката Република

http://www.asu.cas.cz/~метеор/report.htm

Шпански Фотографски Метеор мрежа

http://www.spmn.uji.es/ENG/presentation.html~~V

 

Постојат веројатно други организации на кои се собираат извештаи, но овие ќе ти почна. Можете да ги пополните повеќе од еден извештај ако сакате.

ТРАГАЊЕ светла огнена топка 
Џереми Б Tatum 
universe@uvvm.uvic.ca

По појавата на спектакуларен огнена топка обично постои огромен наплив на информации во медиумите, и навидум бескрајни мејл и телефонски пораки. Ова обично вклучува детални описи на бојата на објектот и не е поддржан шпекулации што се однесува до големината на објектот, во која насока се движи и каде што најверојатно слета. Сепак, тоа е несреќна фактот дека речиси ниедна од информациите е на употреба на математички обучени истражувач кој се обврзува да се пресмета атмосферски траекторија на објектот.

Во оваа статија јас го опишам на информациите кои се потребни од страна на професионален научник кој има математички експертиза за да се пресмета траекторија.

Постојат можеби три фази во собирање на податоци, за што јас може да се опише како итна, прелиминарни и детални.

Непосредна сцената. Веднаш по огнена топка, весници, радио и телевизиски станици, опсерватории, астрономијата клубови и така натаму се преплавени со телефонски повици, и лицето кое се справува со овие разговори не можат да бидат обучени за или дури и посебно заинтересирани за метеори, но кој ќе ги симнат на информациите дадени и на крајот ќе ги помине за да се заинтересирано детектив. Прашањето го прашувам и одговори во оваа фаза е: Какви информации треба лицето справување со повици рекорд од сведок кој се нарекува во? Можам да се одговори на ова дефинитивно и едноставно. Информации кои мора да се евидентира во таа фаза е:

На името и телефонскиот број или е-мејл адреса на сведокот.

Всушност во оваа фаза дека е навистина само информации кои се апсолутно неопходни. Ако ова не е запишан, без употреба што може да се направи за набљудување дека особено сведок. Очигледно иако ова може да се појави, моето искуство многу често е дека некоја организација ќе ме викаат да се каже дека тие го добиле десетици телефонски повици, но тие не се снимени информации за контакт за еден сведок.

На почетна фаза. Обично по еден иследник што е дадена листа на телефонски броеви или email адреси тој или таа (за краткост во натамошниот текст: "тој") ќе сакаат да знаат каде сведоците тој ќе сака да се сомневаат во повеќе детали. Тој ќе потоа телефон или електронска пошта (за краткост во понатамошниот текст "телефон") на сведоците и да побарате некои прелиминарни прашања. Овие прелиминарни прашања, исто така, може да се побара од страна на оригиналните лице или институт, кој го презеде повици. Ова се прашања кои јас нормално побара во оваа фаза. Го прашувам сите од нив, а во таа фаза не ми треба да се знае ништо друго, но јас не треба да се знае одговорите на овие прашања со цел да се одлучи дали да го испита тоа особено сведок понатаму.

 1. Кој град или град бевте во или во близина кога те видов на метеор?
 2. Тоа беше на север од вас, јужно од тебе, источно од вас, или западно од вас?
 3. Дали тоа се движат од лево кон десно или од десно кон лево?
 4. Колку долго беше во небото за - втор, една минута или час?
 5. Слушнавте ли секој звук, или во времето на метеор или подоцна?
 6. Дали бевте вози автомобил, кога го виде тоа?

Причините за овие прашања се како што следува. Причината за (а) е сигурно очигледна - што треба да знаете приближно каде сведокот беше, меѓу другото, со цел да одлучат дали тоа е практично да одат и да посетите на сведокот за на самото место интервју. Прашања (б) и (в) се важни. Се чини дека не треба да се сфати како лесно како што може да биде дека е тоа не далечина можно дури и во најгруби приближување за да се утврди насоката на движење на метеор од набљудувања на една станица. Затоа изјава дека "тој се движи кон север" е бесмислено да се истражувач и не му даде на било кој начин информациите што тој треба во оваа фаза. Со цел да се утврди атмосферски траекторијата на огнена топка од очевидец набљудувања од суштинско значење е да има сведоци од двете страни на патот. Затоа ние треба некои сведоци кои беа сведоци на метеор се движат од лево кон десно и другите го гледам тоа се движат од десно кон лево. Ние не треба да биде кажано, во оваа фаза, дека тој се движи кон "запад" - затоа што тоа едноставно не е можно да се утврди тоа.

Прашањето за време е ова: Ако сведокот вели нешто друго освен "само неколку секунди", тогаш знаеме дека тој не го видел на метеор.

Доколку постои било каков звук, ова се зголемува веројатноста дека meteoroid беше релативно блиску до сведокот, или дека метеорит може да се депонира. На иследникот веројатно ќе сакате да го интервјуто што сведок во длабочина.

Тоа обично излегува дека многу сведоци се вози. Искуството покажува дека тоа не е можно да се добие сигурен квантитативни мерења на агли од некој кој беше возење со автомобил. Затоа, ако сведокот беше возењето, на иследникот веројатно нема да сакате да се продолжи понатаму со тоа сведок. Морнари и авиони пилоти, генерално се сметаат себеси за особено вешти во навигација, но набљудувања од нив се можеби повеќето несигурни и погрешно на сите, и не би нормално да се следи од страна на искусен огнена топка детектив.

На прелиминарни прашања се утврди кои сведоци ќе бидат избрани од страна на истражувач за детални интервју. Тоа е тогаш времето за

. Деталниот Фаза Детален интервју на сведок треба да се направи:

 1. Од страна на обучен интервјуира.
 2. На самото место (т.е. на точната локација каде што на сведокот беше во времето на набљудувањето.
 3. Рок од една недела во повеќето од набљудувањето.
 4. Аглите е наведено од страна на сведокот треба да се мери
 5. Со инструменти, како што се компас и clinometer.

Кога јас, како главен истражувач на одредена огнена топка, почнете да се пресмета атмосферски траекторија и можното влијание област, јас прв пат на сите изглед да се види дали сите овие услови се исполнети. Ако некој од овие услови не е задоволен за даден сведок, забелешки дека сведокот се исклучени од пресметките.

Значи, она што не обучени интервјуерот ги, а што прашања се побара тој? Сведокот често ќе им даде на сите видови на квалитетни информации, често во врска со боја, и колку е голема тоа е, и каде што тој го виде тоа земјиште, и како изненаден што беше, и тој може добро да скитам натаму со многу информации кои не може да се користи во пресметката. Тој може дури и да се зборува за НЛО или летаа чинии, иако во моето искуство ова е изненадувачки ретки. Тој често ќе кажат дека огнената топка беше многу блиску (само од другата страна на тоа дрво), или дека се преселил во заоблена лак, или дека тој слушнал симултан swishing звук, или опишат некои други феномен кој што го знаеш или дека треба да биде невозможно. На прво и најважно правило на сите за едно интервју дали е ова: Без разлика колку мерено, како неинформиран, па дури и колку глупо сведок може да се појави, тоа е од огромно значење во секое време да биде граѓански, трпеливи и љубезни и да бидеме благодарни на сведокот кој отиде во големи проблеми да ти кажам тоа што го видел и се вистински заинтересирани за овој феномен. Таму никогаш не било оправдување што и за омаловажување на сведокот или да се прелива презир на или отворено изрази неверување во она што тој го опишува.

Сведокот ќе даде голем дел од квалитативните информации, но всушност она што е потребно од страна на математичката детектив е седум броја, без кој тој не може да направите пресметка.

Интервјуерот поставува сведок да се укаже на тоа каде во небото тој за прв пат се разјаснило на огнена топка. Каде што во однос на тоа дрво, таа куќа, и така натаму. Интервјуерот тогаш мора да се измери со компас на азимут ("лежишта") на таа точка и со clinometer својата надморска височина ("Возвишување"). Тој потоа го прашува каде на сведокот последните разјаснило огнената топка, и повторно, тој ги мери азимут и надморска височина. Овие агли нормално ќе биде снимен до степен, иако тоа ќе се сфати дека вистинските прецизноста на очевидец потсетиме може да биде ништо подобро од десет степени. Интервјуерот нормално ќе го пријави азимут во однос на вистинската географски север наместо магнетен север. Тоа е, на интервјуерот ќе бидете сигурни дека тој има направено потребните корекција за магнетна деклинација. Ако тој не знае како да го направите ова, тој треба да поднесе извештај до иследникот дека азимут е во врска со магнетни север, и истражувач тогаш ќе ги направат потребните корекции. Комуникација помеѓу интервјуерот и истражувач треба да се направи ова јасно. Еден добар план ќе им даде на магнетни деклинација за дадена година заедно со неговиот годишна стапка на промени. (Белешка за астрономите: Во случај да се збунети, зборот "деклинација" во геофизиката се користи во сосема поинаква и неповрзани смисла од неговата употреба во астрономијата.)

Двете azimuths и две надморски височини се четири од седумте потребните броеви. Две од преостанатите броеви потребни се географската ширина и должина на набљудувачот. А прецизност на еден лак минута обично е повеќе од доволно за тоа, и можат да се добијат прилично задоволително од добра мапа на која се дадени на географската ширина и должина на таа прецизност. На координати, исто така, можат да се добијат на модерниот начин со ГПС - но ако на интервјуерот извештаи координатите на прецизноста на дел од arcsecond наместо да потребното arcminute, јас може да се претпостави дека на интервјуерот погрешно ја сфати инструкции, а со тоа јас не може да користите набљудувањето. Поентата е дека тоа е бесмислено да се преправам за да се постигне subarcsecond прецизност од очевидец набљудувања. Ако сведокот се случи да се на врвот на Монт Еверест, со сите средства рекорд на надморска височина како добро, но обично тоа не е потребно со оглед на непрецизност на очевидец набљудувања. (Фотографски забелешки се сосем друга работа целосно и бараат многу повеќе.)

Седмиот број е време на набљудувањето, на минута ако сведокот направи забелешка на тоа. Бидете сигурни да се изјаснат на временската зона и дали бел ден за заштеда на време беше во сила. Не користете воениот жаргон како "1500 часа" или "Зулу".Сите што ќе се случи ако не е тоа што на иследникот ќе ве прашам што на Земјата мислиш.

Овие седум броја од секој сведок се неопходни и доволни да се направи на траекторијата пресметка. Без нив, пресметката не може да се направи. Дополнителни информации не се користи во пресметката.

Некои дополнителни информации може да бидат од интерес (не мора на "употреба"!) Како на пример како светла тоа беше или каква боја беше тоа. Ако кажете "Тоа беше големината минус дванаесет", јас ќе одговори: "Ах, колку е интересна! Со што инструмент си се измери ова?" Ако вие речите "посветла од полната месечина" Јас ќе побара "Дали мислиш на блескавата или зрачење?" Па пазете се од давање на квантитативни податоци дека не биле измерени! Што се однесува до бојата, постојат толку многу фактори кои можат да влијаат на согледува боја за огнена топка дека не можеме навистина може да се заклучи нешто научни од пријавени боја, освен ако имаме спектар. Бојата на огнена топка е се изјасниле изненадувачки често како "зелени". Како што кажав, има толку многу работи кои можат да влијаат на согледува боја која секој обид (особено со оглед на авторитативно) да се објасни она што предизвикува зелени (или други) боја е шпекулативен, а во секој случај не се користи во пресметката на атмосферски траекторија. Единственото нешто што може да се каже со апсолутна сигурност во врска со пријавени зелена боја на огнена топка е дека таа е не предизвикани од бакар!

Извештаи на звук се на значителен интерес. На звукот може да биде истовремено или одложена. Мислењето е поделена во однос на реалноста на истовремени звук, но тоа е работа на интервјуерот само за да го снимите (а ниту да се верува ниту да верувам) она што набљудувачот го опишува. Одложен звукот обично следи од страна на неколку минути, а интервјуерот треба да направам од себе за да се добие на сведокот за да се процени како и што е можно одложување.

Се надевам дека ова ви помага. Тоа сигурно ќе и помогне на математички детектив ако можете да го направите тоа.

Посетете мојот ведро небо часовник

ЕМО Леонид METEOR СПЕКТАРОТ

Ед Majden - Courtenay п.н.е.

КАНАДА

Типичен Леонид метеор спектар обезбедени со слика интензивира видео спектрограф во ЕМО Courtenay, BC Канада е прикажан подолу. Овој спектар беше обезбеден со користење на едноставни опрема. Експериментална одделение тип MX9944/UV - 2 генерација 25 mm дијаметар сликата мултипликатор купени на вишокот на пазарот се користи. А стандард Канон Ф-1,4-50 мм леќа опремени со прецизност 600 g/мм пламна Б & Л реплика пренос дифракција хелиум сликани на спектарот на сликата мултипликатор екранот за внесување. На мултипликатор излез екран беше сликани од страна на Супер 8 видео камера снимање на стандарден VHS рекордер. На видно поле е околу 25 степени. "Нула цел" слика на метеор е на екстремната левица. "Првиот ред" спектар е снимен со сино на лево со црвени десно. На мултипликатор е прилично ограничено чувствителност на Blue крајот па снимените линии се слаби. Дел од црвено-крај на спектарот не беше снимен како што беше надвор од екранот на десната страна. На мултипликатор е главно чувствителни од околу 450,0 nm до околу 900,0 nm, но како што е наведено карактеристики подолу 450,0 нм се слабо. Од посебен интерес во овој спектар е т.н. забрането линија на кислород ОИ 3F снимена во 557,7 нм што е јасно снимен заостанува зад главните спектар. Оваа линија беше првиот идентификувани од страна на канадскиот астроном, Иан Halliday во 1958 година. Претходно филм спектри беа разгледани и тоа беше, исто така, се наоѓаат во рана Леонид спектар означени како број 29 на светската листа Millman на метеор Spectra. Види: RASC весник, vol. 54, број 4, p.189-192, август 1960 година.

Оваа програма беше спроведена утрото на 18 ноември, 2001,110 видео метеор слики беа снимени во текот на оваа програма, 60 "нула цел" слики и 50 "1 ред" спектри. А слична програма беше планирано за 2002 година, но за жал беше замагли надвор во мојата локација.

Јас би сакал да се заблагодарам на д-р, Јири Borovicka во Ondrejov опсерваторија во Чешката Република за вршење на скенирање на овој

спектар.

Едвард Majden - RASC Викторија центар - АМС Метеор спектроскопија

ЕМО Courtenay п.н.е. КАНАДА Lat.49o 40' 33,5" N-Long. 125o 00' 37.1 W (GPS)

 

http://www.amsmeteors.org/spectra/majdenobs.html

 

 

Слика 1. Леонид спектар. Време печат е PST Pacific Standard Time 8 часа за Јута

 

Слика 2.

PERSEID METEOR SPECTRA

За споредба минатото Perseid метеор спектар е додадена. Тоа беше обезбеден со истиот сет-ап како погоре. Рамка фаќање беше направено на Mac компјутер и зачувани во сива скала формат. спектарот скенирање е сложено извршени од страна Јиржи Borovicka во Ondrejov опсерваторија.

Слика 1. Perseid спектар. Време печат е PDT Пацифик Летно време + 7 часот UT

Слика 2.Примерок од Фотографски METEOR SPECTRA1986 PERSEID METEOR спектар со ЦЕЛ ПРИЗМАТА

REFR: JRASC 92: 153-156, јуни 1998 година - истражувачки белешка 
А PERSEID METEOR СПЕКТАРОТ од: 
Јиржи Borovicka и Едвард П Majden8/9 ЈУНИ 1997 холографски Thin Film хелиум СПЕКТАРОТ

Ова спорадични метеори спектар е добиена со помош на технологии за учење тенок филм холографски тип хелиум. На спектарот е во процес на мерење на д-р Џозеф М Trigo Родригез на шпански Фотографски Метеор мрежа. Ова е да се утврди дали овие евтини тип на мрежи се корисни за метеор спектроскопија од аматери. Прелиминарниот извештај беше објавен од Ед Majden како еден истражувачки белешка во списанието на Кралското астрономско друштво на Канада: Том 92: 91-92, 1998 Април JRASC1983 Цел призмата Perseid Метеор спектар

А слабо Perseid спектар покажува ОИ забрането линија на кислород на 557,7 nm. Не е објавено, но испрати на Петар М Millman во NRCC за неговата оценка. За жал д-р Millman почина па јас не знам што стана од негативните.ЕВИДЕНЦИЈА НА SPECTRA снимени од страна на Д Majden


11/12 август 1972 година ограничување на заливот, BC Perseid 01:35 PST
испрати до Премиерот Millman
11/12 август 1972 година ограничување на заливот, BC Perseid 02:17 PST
"
11/12 Август 1977 година Courtenay п.н.е. Perseid 01:15 PST
"
12/13 Август 1978 година Courtenay п.н.е. Perseid 02:00 PST
"
12/13 август 1979 година Courtenay п.н.е. Perseid 23:40 PST
"
11/12 август 1980 Courtenay п.н.е. Perseid 01:54 PST
"
12/13 август 1983 Забранетиот платото пред нашата ера Perseid 02:38 PST
"
12/13 август 1983 Забранетиот платото пред нашата ера Perseid 01:14 PST
"
12/13 август 1983 Забранетиот Плато п.н.е. Не дисперзија
"
11/12 август, 1985 година точка Холмс п.н.е. не-туш сиромашен фокус 00:20 PST
11/12 август, 1985 година точка Холмс п.н.е. Perseid 00:50 PST
12/13 Август 1986 година Courtenay п.н.е. Perseid 01:20 PST
12/13 Август 1986 година Courtenay п.н.е. не туш нема дисперзија 01:35 PST
11/12 Август, 1994 Courtenay п.н.е. Perseid Хелиум спектар
8/9 ЈУНИ 1997 Courtenay п.н.е. Спорадични Холографски Хелиум Види погоре.


На спектрографи користи од страна на Ед MajdenF-24 Аеро камерата конус со F-2,9-8 инчен FL Pentac леќа опремен со 27 степени 45' цел призмата со индекс на рефракција на 1,71 за 589 nm линија. Оваа единица е изменет за да се прифати 4X5 инчен 6 котури Graphmatic филм на носителот.Две, 2-1/4 Х 2-1/4 инчен филм во ролна тип камери монтиран со цел пренос мрежи зад сечкање блендата.

На камера сива е Bronica и од друга, е Hasselblad. Автоматски систем за користење на користат Hasselblad el/М мотор управувано камери се работеше на.Ова е видео сликата мултипликатор спектрограф снимање систем со користење на 2-ри генерација 25 mm Проектот за конкурентност на слика мултипликатор и Канон L2 суперблокот 8 - 1/2 инчен формат на видео камера. Таквиот систем ќе ги сними спектри, како слабо како 3,0 степени каде фотографски системи за користење на филмот со стандардни објективи се ограничени на метеори посветла од -2,0 степени. Оваа единица е сеуште во изградба. Имам снимени неколку видео SPECTRA на Perseids и Леониди со прототип систем. Копии се испратени на Петар Jenniskens во SETI/НАСА за неговата метеор спектри архиви. Се надевам дека тие на крајот ќе биде измерена. Од 9/11 тоа е за жал тешко да се добие САД изградиле 2 и 3 генерација intensifiers освен ако не сте жител на САД.

FMO ПРОЕКТОТ SPACEWATCH

http://fmo.lpl.arizona.edu/FMO_home/index.cfm

 

Јас сум исто така волонтер, учесник во Spacewatch FMO проект во потрага по брзо се движат астероиди на CCD со слики направени со 0,9 метарски телескоп на Кит Пик.

Во 2004 година 19 Јуни, јас бев среќа доволно за да се идентификуваат FMO означени како:

MPEC 2004 - M34

Објектот

2004 MV2

Ова е прв FMO пронајдено од страна на волонтери од Канада во рамките на Проектот FMO. Ако одите на линкот погоре, кликнете на откритија за листа на предметите што се наоѓаат досега во рамките на Проектот FMO. Ако кликнете на членовите страница, а потоа Новости: FMO можете да видите слики од FMOs пронајдени записи.

Ед Majden 
Courtenay, BC КАНАДА

Орбита парцели учтивост на Марко Langbroek, DMS, FMO листа Модератор
2-ри FMO Астероидот Ко-откритие 
MPEC 2005 NX55 
PHA

http://cfa-www.harvard.edu/mpec/K05/K05N64.html
http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db_shm?sstr=2005+NX55&group=all&search=Search

 

METEOR НАУКА Веб врски

Леонид Метеор Spectra - Јиржи Borovicka Ondrejov http://sunkl.asu.cas.cz/~borovic/leonid.htm

Оптички Метеор Spectra - НАСА http://aio.arc.nasa.gov/~leonid/leonidnews32.html

Шпански Fireball мрежа http://www.spmn.uji.es/ENG/presentation.html

ЕСО спектар http://www.scienceagogo.com/news/20040701223045data_trunc_sys.shtml

МАУ Комисијата 22 Метеори http://aci.mta.ca/TheUmbrella/Physics/Meteor/IAU22/menu.html

ММО Видео Метеори http://www.imo.net/video/

ДМС Веб врски http://www.xs4all.nl/~dmsweb/општа/websites.html

Мијачки веб страница http://miac.uqac.ca/MIAC/MIAC.html

 

Благодарност Денис Hiebert за неговата помош со мојот веб страница. 
Можете да ја посетите неговиот веб-сајт на Вистинска Северна, посилна и слободен
Published (Last edited): 27-07-2016 , source: http://members.shaw.ca/epmajden/index.htm