Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

Ликовите

Source: http://www.users.globalnet.co.uk/~loxias/helen.htm

Хелен
Ќерка на Зевс и Леда, најубавиот и интелигентни жена жив
Teucer
А изгубени грчки морнар
Хор
Младите Спартан девојки, фатија и ги изведоа како робови во Египет. Пријатели на Helen.
Menelaus
Командант на Грците во Троја: сопругот на Helen
Старица
Консиерж на палатата
А Messenger
Еден од екипажот Menelaus '
Theonoë
Светиот сестра на Theoclymenus
Theoclymenus
Злото Крал на Египет
Друга Messenger
слуга на Theoclymenus
Рициново и Polydeuces
Небесно близнаци. Браќа Хелен, сега богови

Сцената е Египет, на гробот на Proteus


Хелен е откриена на сцената. Зад неа е портал на палатата.

HELEN : Географија прво: на реката Нил е
убава, а неосквернето.
Врз почвата на Египет зависи од тоа;
Ние не добиваат вода од небото:
Наш доаѓа од чиста бела снег,
кој се топи и поплави на египетскиот авион.
Историја: цар оваа земја беше Proteus.. Сега мртов
Тој владеел од неговиот дворец на островот Фарос.
Тој се оженил со една од "девојки од длабоката" -
А море нимфата, Psamathe - кога Aeacus заврши со неа.
Таа му даде две деца, родени овде во палата:
Едно момче, Theoclymenus (кои не живеат до
теолошкиот ветување на неговото име), и
една девојка, принцезата Eido, именувана по нејзината убавина,
. мила мајка си - се 'додека таа беше дете
Кога таа беше расте до - сексуално зрели -
Тие го смени името во Theonoe:
Theonoe ", на умот на Бога", бидејќи таа испадна
на Богословскиот еден. Таа знае сите богови плановите
минатото, сегашноста и допрва треба да дојде.
Корисен талент наследен од нејзиниот дедо Nereus

Но, јас не сум Египќани. Спарта (? Сте слушнале за него)
ми беше дома, а татко ми беше Tyndareus.
Има прилично глупо приказна која Зевс
дојде на Леда, мајка ми, во паниката - буквално!
маскирани како птица - лебед - со орел во извршување.
интригантна изговор за да се влезе во кревет со неа!
Ми беше дадена за името... Хелен.
Може ли да ти кажам тажната моја приказна?
Три божици дојде на планината Ида, во близина на Троја
Да се најде Париз. Убавината е она што беше за сите.
Хера, Афродита, Атена и, девица ќерка на Зевс
сакал одлука.
"Чија фигура е најдобро?"
Тоа беше мојата убавина - ако таква болка може да се нарече
Убавина, која Афродита, изјави Париз
Тој може да имаат - засладувач за да бидете сигурни
Таа победи.
Значи Париз, оставајќи ја неговата тројански cowsheds зад
пристигна во Спарта, со една цел:
За мене кревет!
Хера, сепак, многу тежок таа не победи,
ми го сврте "Сојуз" со Париз
во воздухот.
Што син цар Пријам доби не бев јас,
Но работна реплика моделирани од воздух.
Тој мисли дека ме има, но тој не е.
Таа е Мандрак.

И тоа е во никој случај не значи дека сите штетата што Зевс смислена.
Тој го направи тоа бедното Грците и тројанци се оди во војна;
со две цели.
Прво: "да се олесни тежината на населението дека Земјата
е повикан да носат ";
Второ: "за да даде на најдобрите грчки воин
шанса да блесне "!
Наградата на понуда во Тројанската конфликт
не бев јас, но само моето име.
Хермес ме бришат off во ќебе направени од воздухот
и се скрив ме во облак -
Зевс навистина одат на многу проблеми -
и ме постави овде долу, во Египет.
Тој ќе бере Proteus за мене -
"повеќето само-контрола на човекот во светот" -
па можев да си ја задржам мојата креветот секс-слободна зона
за Menelaus.
Значи тука сум јас, додека моите мизерни сопруг, сиромашните Menelaus
Подигната армија и пловеа на Троја;
. да ги фатат "на fiends кои грабнат неговата сопруга"
Тоа е поради мене толку многу животи беа изгубени
таму на банките Scamander, и јас
на невина жртва, Am проколнати.
Сите мислат дека предал мојот сопруг
и предизвика исклучување на Големата војна.

? Е таму било кој момент да моето постоење, можете и може да побара
Хермес ми кажа ова:
јас треба да еден ден се врати во мојата сакана Спарта
со мојот сопруг, кој ќе се знае
јас никогаш не отиде во Троја,
И дека никој никогаш не засрами мојот кревет.

Како и да е. Додека Proteus уште живеел
мојот брак не беше во опасност.
Но, сега тој е погребан во темнината на земјата,
син на мртовец ме оптоваруваат
да се омажи за него.
Тоа е причината зошто сум припивам тука за да гробот Proteus '
За светилиште. Јас сум верен на мојот сопруг:
Мојот кревет, е резервиран за него.
Дури и ако моето име е проколнато во Грција,
Во Египет моето тело ќе остане чист.

Внесете TEUCER, грчки морнар

TEUCER: Кој е сопственик на овој пожелно место на живеење, тогаш? ТОП
Некои милионер, да патувам со погледите на него.
Или кралската палата? Тоа доби доволно рококо остатоци
и фенси битови на кровот. [ Тој гледа Хелен ]
Blimey!
Вие богови! Сум јас гледање на работите или што?
Тоа е нејзиниот двојно - на крвавиот кучка
Кој руинирани мене и секој момче во Грција.
Ти си плукање сликата на Helen -
. И може да на боговите плукаат на вас за ме потсетува на неа
Размислете за среќа ова е некои странски место,
Или што би се почувствувале еден од моите сигурен стрели
За бараат толку многу како неа. [ Тој се врти да се оди ]
HELEN: Чекај! Кој си ти? Зошто ви се свртиме од мене?
Зошто ме мразат за она што таа жена направи?
TEUCER: Извини. Тоа беше груб. Ги пуштам моите чувства се добие подобро од мене.
сите Грци мразат ќерка на Зевс.
опроштение, за она што го рече, дама.
HELEN: Кој се вас? Од каде сте? Како не вие овде?
TEUCER: Јас бев еден од сиромашните крвава Грците, госпоѓо.
HELEN: Не е чудо што ве мразат Хелен. Од каде што во Грција? Што е вашето име?
TEUCER: Teucer е мое име, Telamon беше татко ми, а јас бев израснато во Саламис.
HELEN: Што ви се прави во Египет?
TEUCER: бев исфрлен од мојот дом.
HELEN: Жал ми. Кој од вас?
TEUCER: Последната личност што би очекувале - татко ми!
HELEN: Што се случи? Твојата приказна звучи трагично.
TEUCER:. Ајакс - брат ми - почина во Троја; и тоа беше на крајот од мене
HELEN: Како? Претпоставувам тоа не беше ти, кој го уби?
TEUCER: Тој се самоуби. Падна на својот меч.
HELEN: Она што го направи го тоа направи? Сигурно тој не можеше да биде во десната умот.
TEUCER: Дали сте слушнале за еден човек наречен Ахил, син Peleus?
HELEN: Се разбира! Тој дојде еднаш да прашам... Хелен да се омажи за него - или така сум слушнал.
TEUCER:. Неговата смрт предизвика предизвика караница меѓу неговите пријатели, околу тоа кој беше да се добие својот оклоп
HELEN: И како го направи ова причина Ајакс штета?
TEUCER: Кога некој друг го зеде оклоп, тој го земал својот живот.
HELEN: Тоа е од трагедијата на брата си, тогаш, дека вашата болка доаѓа?
TEUCER: Бидејќи јас не умре заедно со него.
HELEN: Значи сте биле во Троја премногу?
TEUCER: Помогна уништи местото, и стана руина себе.
HELEN: Тоа биле изгорени до темел?
TEUCER: потполно. Ни трага од каде што ѕидови некогаш сме биле.
HELEN: Клето Хелен. Тројанци се сретна со нивните несреќата преку вас.
TEUCER: Значи не Грците. Тоа беше катастрофа за сите инволвирани.
HELEN: Колку време од вреќата?
TEUCER: Седум години, OT приближно.
HELEN: И колку беше сте биле во Троја пред тоа?
TEUCER: Десет години, иако се чинеше многу подолго.
HELEN: и жената од Спарта, не си ја фати?
TEUCER: Менелај & го влече исклучување од страна на косата.
HELEN: Видовте ова? Или само нешто што слушнале?
TEUCER: Ведро како што го гледате сега. Го видов со свои очи.
HELEN: Твоите очи може да биде измамено - измамени од страна на боговите.
TEUCER: Не дај ми она. Како и да е, што е доволно за неа. Ајде да ја смени темата.
HELEN: [ постојаниот ] Доказите на сетилата може да се неверодостојни.
TEUCER: изглед. Ја видов со моите очи, а потоа се регистрирале со мојот мозок. Сите нели?
HELEN: така и таа е дома сега со нејзиниот сопруг Menelaus?
TEUCER:. Не, не во Аргос, ниту во Спарта, ниту
HELEN: Ова е лоша вест. [ Брзо ] За оние кои се грижат.
TEUCER: Тој и неговата сопруга се испратени водат за исчезнати.
HELEN: Не грчката флота плови во конвој, тогаш?
TEUCER: Таа го стори, туку бура се подели на сите нас нагоре.
HELEN: Каде се случи тоа ?
TEUCER:. на половина пат низ Егејското море, на отворено море
HELEN: И никој не виде Menelaus стигнат до земја?
TEUCER: Токму така. Тој е мртов, а тоа е она што тие велат дека во Грција.
HELEN: [ настрана ] Тогаш сите се губи. [ Да се Teucer ] е Леда се уште жив?
TEUCER: Леда, нејзината мајка? Не, таа е мртов, како и.
HELEN:. срам на Helen нејзиниот уништени, еден претпоставува
TEUCER: Тоа е она што велат тие. Нејзиниот ladyship самата обесен, во секој случај.
HELEN: Дали близнаци - синови Tyndareus "- жив или не?
TEUCER: Тие се мртви - и не е мртов. Постојат две верзии.
HELEN: Кој е омилениот еден? [ Настрана ] Боже мој!
TEUCER:. Тие велат дека тие се богови, - се претвори во ѕвезди, пар од нив
HELEN: Тоа е во ред. Но, она што е друга приказна?
TEUCER: Самоубиство поради нивната сестра. [ сталожено, по пауза ] Доста е од минатото.
сум не сакаат да плачат двапати повеќе.
Сега; причина јас си дојден тука во палатата е ова.
ми треба за SE свештеничката Theonoe, можеби може да ме запознае ?
Стави во еден збор? [ Хелен изгледа не сакаат ]
Тоа е така како што може да се добие насоки на островот Кипар.
Тоа е каде што Аполон му прорече дека ќе се најде дом, и го нарекуваат Саламис
По местото каде што беше роден.
HELEN: На пат е лесно: можете да 't го пропуштите.
Но, мора да го напуштите тука и бидете на вашиот пат
пред царот, Proteus 'син добива ветер од вас.
Тој е надвор во моментот со кучиња на еден од неговите зверски лови.
Секое грчки тој добива рацете на, Тој ги убива.
Не прашувај мене да се објасни.
јас не ќе се, и тоа ќе го направи не е добро ако сум го правела.
TEUCER: Кажи не повеќе, дама. Ви благодариме за врвот-оф!
сте како Хелен да се погледне, но под
Ти си сосема поинаква. Проклето неа!
Се надевам дека таа никогаш не се враќа во Спарта.
Но, ти, госпоѓо, вие може да биде среќен и секогаш. [ Излез ]

Музика.

HELEN: Може ли да се најде на зборови ТОП
На болка да одговара на
болката што се чувствувате?
воздишките
стенка
вика
неартикулирани бучава работи најдобро!

[ Таа вика ]

Ми треба митски сирени
да диригира мојата тага,
Поставете ја флејта придружба,
Или лира, или цевки,
плач во исто време со мене. Персефона - темна кралица на смртта - Можеби таа има некои хармонии За да сместите моето расположение, Во ритам со моите throbs на агонија, за појавување на болката со болка,тажење со панихида. Музика да вика да. Значи во халите на ноќта Таа би можел да ми ехо, звукот на погребот миса Единствената песна уживаа Со безживотни тела.

Внесете го ХОРОТ на грчките slavegirls

ХОРОТ: До Синиот Нил вода
би се шири пурпурна облека
на зелените папирус треви
да се исуши во златна сончева светлина,
Кога слушнав мојата љубовница извикам
Крик piteously
Состојба на веста за смртта;
Или како планина нимфата
би можеле да имаат shrilled
заробиме од Пан
Во некои јалови пештерата
Кои одекнува да ја пискотот на силување.

HELEN: Мои омилени, вие биле прогонувани од вашите домови во Грција
како животни.
А грчки, морнар дојде
Дојдов да се донесе солзи
да додадете моите солзи.
ѕидови Троја се урнатините,
оган-вцрвенето прашина.
Вината е моја -
"мас- убиец ";
Името е мое -
"гроб-филер".
Леда (со јамка околу вратот)
Во нејзината агонија
Во мојот срам
поздрави смрт.
Мојот сопруг, изгубени на море
нема да се врати.
Castor и неговиот близнак
најдобрите на нивната генерација
ги нема.
на удирање на тапани на копита како и нивните коњи отиде трки во текот на обичен,
не повеќе.
Нема повеќе
, борењето натпревари од калливи работ на реката.

ХОРОТ: вашата судбина носи солзи за нас како добро, дама.
Твојот живот е
Не живот на сите.
Нелојалната!
Нелојалната од Зевс
Дојдов трепка низ небото
Лебедово-крилат
"Снежана"
и се најде утробата на мајка ти
и е татко ти.
твоето страдање е завршена.
Сте претрпе болки сите животни.
Мајка ти е мртов.
Вашата сакана браќа
синовите-близнаци на Зевс
ги нема.
сте изгубиле вашиот дом
и загуби својата репутација -
Gossip во Грција вас има, госпоѓо,
луѓе во некои странски кревет.
вашиот сопруг го загуби животот на море.
Откако ќе донесе таква радост
во домот на твојот татко,
Помагање во церемонии
Кога бронза вратата на храмот Атена беше отворен.

HELEN: Кој набран дека бор
? која донесе солзи да Троја
син на дрвото Пријам на
исечените да се изгради на верната брод
која дојде со тројанци на лопати
да мојот дом
во потрага по мојата повеќето проколнати
Убавина,
Да се направи тоа неговиот
. Поседување
и Афродита, scheming,
мас-убиец,
Дали сте задоволни
Со катастрофа ќе предизвика?
и Хера, разгалена мила Зевс,
испратен нивните брзо
Messenger момче.
Хермес ме најдоа
Веројатно свежи ливчиња од роза,
Ставајќи ги во наборите на мојот фустан
да го однесете на храмот со бронза врати.
Тој ме грабнат,
грабаше низ воздухот,
фрлени мене овде
Во овој исушената непријатни земјиште.
целта? За мене да биде причина за војна
катастрофална војна
за Троја и Грција.
Во меѓувреме на бреговите на Simois моето име
станува збор
во валкани усти
за срамот.

ХОРОТ:. Имаш многу да се носи, знам
Но, она што се случи не може да им се помогне.
Најдобро да не се задржиме на тоа.

HELEN: лоша среќа е како нешто што јас сум во брак со: ТОП
јас не можам да избегам од него.
Сум бил хендикепиран - за да суди според начинот на кој луѓето зјапаат -
Од раѓање; и целиот мој живот сум живеел под сенка
од моите деформитет.
Хера го направи полоши, но најмногу од сите можам обвинуваат
Мојата "убавина".
Ако само тоа може да се избришав,
како слика тоа е уште мокра,
и можев да ја одбрале грд лицето
На местото на на овој "прекрасна" еден,
и Грците можеле да го заборават лошите работи што се случило,
И се сеќавам добри работи наместо!

Кога некој е истребување од страна на боговите во една работа,
Тешко е, но тоа може да се помина.
Јас сум обременет со проблеми на сите страни.
Прво, јас не сум нечестивите, но луѓето мислат дека сум.
Нема ништо полошо отколку да се биде невин,
Но. третира како виновен
Второ, боговите да ми трансплантирани од мојот дом
на земјата недоквакан со чудна начини,
И отсечени од моите пријатели сум роб, мојот статус нема.
Тоа е демократски начин: ние сме сите робови освен на царот.
Една работа ме држеше нормален:
На надевам дека мојот сопруг ќе се појави и да ме дома.
И сега мора да прифати дека тој е мртов.

Мајка ми е мртва, и "Хелен ја уби" -
Тоа не е во право, но тогаш јас немаат никакви права.
радост на моето семејство и мојата, ќерка ми,
брчка нагоре, премногу стари за да се најде маж сега.
На "синови на Зевс", т.н., на близнаци,
постојат повеќе.
И јас сум мртов себе, иако всушност живеам!
Конечниот навреда ќе биде дека, ако сум го правела се врати дома,
јас би се најдат на вратата ја тресна во моето лице, бидејќи
" Хелен удави со Menelaus на патот од Троја. "

Ако тој беше жив, а ние требаше да се исполнат
Ние ќе ја признаат едни со други со знаци познати само на нас самите.
Но, како што е мртов нема да има "признавање сцена".
Зошто да одам на живеење, може да прашате? Каква иднина останува?
Изберете брак да избегаат моите проблеми,
се преселат кај еден Египќанец и да биде разгалено жена?
Но, ако една жена живее со непријатните човек,
не и сексот е некоја утеха.

Самоубиство е најдобар.
може да се направи со достоинство?
Има нешто невкусно за бесеше јамка околу вратот -
Тоа е мислата заеднички дури и од робови.
На нож има малку повеќе класа -. и тоа е брзо и лесно
колку очаен јас сум станал.
убавина носи среќа и за другите жени - за мене
Само смрт.


ХОРОТ: Дали сте сигурни човекот кој беше тука зборуваше вистината?
HELEN: Да. Тој ме убеди дека мојот сопруг е мртов.
ХОРОТ: лаги често имаат прстен од вистината.
HELEN: Да, и вистината може да звучи како лаги.
ХОРОТ: Зошто да биде песимист? Се надеваме на најдоброто!
HELEN: Стравот коверти мене и вози мене да се очекува најлошото.
ХОРОТ: Колку поддршка имате во палатата?
HELEN:. Тие се сите мои пријатели, со исклучок на оној кој е Здодевните мене да биде неговата сопруга
ХОРОТ : Очигледно е она што треба да направите: остави гробот.
HELEN: Каков совет е ова? Се откаже од мојот засолниште?
ХОРОТ: Оди во куќата на Богородица внука на Nereus,
Theonoe, кој знае сите работи.
Прашајте ја за Menelaus, без разлика дали тој е жив или не.
Тогаш кога ќе знаеме со сигурност можете да го прослават - или тагува.
Што е точка на тагува пред да ја знам вистината?
Верувај ми. Остави гробот, и да одат во Theonoe.
Имаш некој во палатата, кои може да ви каже сè -
Зошто гледам на друго место? Ќе ми биде задоволство да одам со вас,
и ќе ви помогне поставуваме прашања.
Жените треба да се држиме заедно, и си помагаат едни со други надвор.

Музика

HELEN: сестрите: Го поздравувам твојот совет.
Ајде! Доаѓаат во
кон палатата.
Да знаеш најлошото.
ХОРОТ: Јас сум готов да го следат.
HELEN: О горчлив ден
Како ќе таа фраза тоа?
Што зборови прецизно ќе се движат ми да солзи?
ХОРОТ: Чекајте вие сте сигурно, не скокне до заклучоци.
HELEN: Што е судбината мојот беден сопруг
? Дали тој се уште го види светлото
? четири horsed кочија на сонцето
? на ѕвезди во нивните курсеви
Или е тој сега меѓу загинатите под земја
каде што ќе остане
засекогаш?
ХОРОТ: Направи ја најдобрата на иднината,
. Без оглед на тоа има
HELEN: Слушај ме
Eurotas, мојата река во Спарта,
! Вашиот банките така зелени со sedge
Се колнам дека
ако на вести што рече
"вашиот сопруг мртов"
е вистина...
јас се чувствувам ништо од тоа не прави смисла...
јас ќе пресврт
Крвав јамката
околу вратот
Или пак
јас ќе пресече моето грло
И нека крв
останат на слобода, како жртвен
на трите божици
и синот Пријам е,
Париз, "невината овчарче".
ХОРОТ: Нема потреба за тоа, вашиот вести уште може да биде добар.
HELEN: Несреќно Троја
Како што падна
Вие имале агонии,
неискажливи злосторствата.
Афродита ми да ти донесе
како подарок, дар-завиткан:
ви дадов крв и повеќе крв,
ви дадов солзи и солзи.
Мајки изгубени синови,
сестри ги намалат нивните прекрасна коса за браќата
убиени од страна на поплава Scamander е.

Грција, исто така, извикав за својот мртов,
тресна по главата со неа тупаници
искинале нејзината мека образите со нокти
До крв емитувана надолу нејзиното лице.

Тоа време во Аркадија, Калисто,
како среќен сте биле!
Кога сте биле намамени во кревет Зевс
се трансформира Твојата убавина,
Вие стана мечка, мека-обложена, нежни очи
и беа ослободени од болка!
Како се разликува од судбината на мајка ми!

Можете, исто така, беа среќни, ќерка на Merops.
Заради вашето надмоќна убавина
Артемида ќе изменета на елени
со златни рогови.

Само мојата убавина е смртоносна.
смртоносни за Троја. Смртоносни за Грција.

Внесете MENELAUS. Тој е облечен исклучително оскудни костими: марамите кои се сите кои се оставени на неговата некогаш прекрасен царска облека. Неговата облека се чини дека го предизвикува некои срам. ТОП

MENELAUS: [ со стон ] Pelops, кој била надитрена Oenomaus сите тие години
! Во Пиза во тој четири коњ кочија трка
посакувам кога татко ти ќе убеди да се готви се како оброк за боговите,
Тие би само да те јаде., пред да може да татко Atreus
Atreus тогаш не би се споени со Aerope,
и не би sired дека познатиот двоен-чин:
Агамемнон и јас, Menelaus.

Всушност, моето мислење е дека јас не најголемиот дел од работата во добивање на нашите флота за Троја;
Ова е, всушност, не фали, затоа што јас не сум диктатор регрутирањето на војници,
Но ми мажи беа бенд на галантен волонтери.
Имаше жртви, на се разбира - јас имам листа -
Но, други го направи назад низ морето
со корисни податоци за нивните исчезнати другари.

Бидејќи јас отпуштен кулите на Ilium, сум бил див Rover
нашиов на лизгави водите на billowing главната,
И јас сум почнуваат да се прашуваат дали на боговите
, всушност, сакаат мене да стигнат до дома.
сум пловеа на секој сантиметар од либискиот брег -
Не дека има нешто да се види освен песок
. и непријателски домородци
Секогаш кога ќе се добие во очите на домот, Руди ветрот ја менува
. и дува ми право повторно ќе се врати
никогаш не сум се чини дека за да се добие бриз да се пополни
Мој плови и да ме дома во Грција.

И сега јас сум бил бродолом, изгубени моите пријатели,
и слета во ова место.
мојот брод е matchwood, подели на карпите.
Управниот лопати беше непроменети - наместо парична казна парче на изработка, всушност -
И на ова, болно и - за да да бидам искрен - неочекувано,
добив безбедно до брегот,
Со Хелен кого искорне од Троја.

Она што името на ова место е и кој живее тука
не сум најслаба идеја.
сум чувствувал срам да, всушност, оди и да побара некој,
Со оглед на малку непристојно природата на мојата облека.
Кога врвот човек има лоша среќа,
Тоа е далеку полошо за него отколку за обичните народни
кои веројатно се навикнеш на него.

Но, сега таму не е многу избор. Имам без храна
и без облека.
Ова парче крпа што ги носам како што јас сум сигурен дека ќе ù текне дека
е нешто спаси од бродолом.
Морето ми го зеде нормална гардероба која се содржани
некои прилично паметни предмети, I don ' Т ум изјава.

Како и за жена која е коренот на сите мои проблеми,
јас сум ја скриени во една пештера, со моите колеги - она што е останато од "Ем -
На стража, наложено да задржи строга внимава на неа.
јас сум тука сам, надевајќи се дека да шмркаат некои потреби за другите. Кога забележав ова грандиозно дело на архитектурата со наметнување портал - Очигледно му припаѓа на еден човек на супстанција - ми пријде.зградата вака се надевам дека ќе биде во можност да ги поштеди нешто За мојот морнари. Еден може да го 't очекуваат голема помош од сиромашни луѓе, Сепак добронамерен тие би можеле да бидат.Hullo! Дали постои носач на должност?
некој да ми го објави и да им каже на мојот беден маките? старица [ рамките ] Кој ѕвони на вратата? Оди си!Стоп натрупате до тремот ТОП и вознемирувачки вашиот betters! Ви звучи како грчки: Ние немаме никаква камион со Грците. Ние убиваме сите Грци на повидок. MENELAUS: Се разбира, госпоѓо, се разбира. Јас се разбирам. Но, не може да те убеди само да се земе порака? старица [ отворање на вратата ] Оди си! Моите наредби, "господине", е да ги споделите со ниту еден грчки близу до оваа врата. [ Таа го турка надвор ]MENELAUS: тврдам! Нема потреба да се пушти прстот и бутам ми за. старица: Вашата сопствена вина. Треба да го направи она што го рече. MENELAUS: Ве молиме да ги порака до вашите претпоставени... стара жена: Ликовна прием дека овде ќе добијам од нив! MENELAUS: Сум бил бродолом. Јас сум тврдејќи азил. старица: Оди и се мачат некои други куќата! MENELAUS: Не! Доаѓам во! Прави како што ти велам! старица: Сега, не се вознемирувам луѓето, или ќе морам сте го отстраниле со сила. MENELAUS: Каде е мојата војска кога ми треба?старица: Може да биде голем човек дома, тука ти си никој. MENELAUS: Боговите! Се види како тие ме третираат. [ тој плаче ] старица: Шо ви се плаче за? Ќе добиете без сочувство од мене! MENELAUS: Само размислување како сум слезе во светот. старица: Зошто не отидеш и не ти е плачење за некој кој може да го ценат? MENELAUS: Што е оваа земја? Чија палата е тоа? старица: Proteus '.. Египет MENELAUS: Египет? Мојот Бог! Што место да се заокружи! старица: Што ли против Египет? MENELAUS: Ништо.. Само жалејќи за себе. старица: Ти не си единствен со проблеми MENELAUS: е крал, она што е "е име, дома? старица: Ова е неговиот гроб - неговиот син е задолжен сега. MENELAUS: И тој случајно би била во? старица. бр Тој ги мрази Грците, во секој случај MENELAUS: Зошто старица: Затоа што Елена, ќерка на Зевс живее овде. MENELAUS: Молам? Што велите вие? Го повтори она што ти рече. старица: Елена од Спарта. Ќерка на Tyndareus. MENELAUS: [ за себе ] Тоа не дава никаква смисла. Каде таа доаѓа? старица: Од Спарта! MENELAUS: Кога? [ настрана ] Навистина, таа не можеше да избега од пештерата без помошта од нашите забележи? старица: Пред Грците пловеа на Троја!Оддалечете се од куќата. Имаме паника за во палатата, вие не можеше да дојде. во полошо време Ако сте господар фаќа, само туристичката ќе добиете е грлото сече. јас сум ништо против Грците себе. ви дадов еден залак, бидејќи јас сум прави мојата работа - И, бидејќи јас сум исплашена на учителот. [ Излез ]
MENELAUS: Добро! Јас сум збунет - не знам што да кажам.
слушање со неа, јас имам еден цел нов сет на проблеми.
јас спасени жена ми од Троја, јас ја оставив во една пештера, и дојдов тука.
Може да биде постои човек што живее во палата
со исто име како жена ми?
Но, таа рече: "ќерка на Зевс".
Можеби има момче наречен Зевс живеат на бреговите на Нил.
бр Има само еден Зевс, еден во рајот.
Дали постои друг Спарта, за разлика од онаа каде што
[ замислено ] слатка Eurotas работи тивко низ трски?
И сигурно има само еден човек наречен Tyndareus?
Не може да има друго место се нарекува Спарта, друг Троја ?
Јас сум тотално збунет.
Претпоставувам дека кога ќе дојде до тоа многу луѓе во различни земји
мора да имаат исто име -. жени, исто така, и градови
. Не изненадува, навистина
И нема ништо да се плаши од во малку бушуване службеник.
Ниту еден човек може да биде толку нецивилизирани како да ме одбиваат храна,
Откако ќе го слушне моето име. [ Тој е заборавена од иронија ]
Пожарот на Троја е симбол,
И јас сум човекот што ја запали!
човек кој е име е познат во целиот свет:
Menelaus!

Јас ќе го чекаат господар на куќата.
Постојат две шеми имам во предвид:
План А: ако тој не испаднат да биде некои чудовиште,
. јас ќе се скрие и да се слизнат на потонатиот брод
Ако се чини дека тој на сите симпатии, а потоа План Б:
Прашајте го за снабдување ми треба.

Најлошиот дел од целата оваа работа за мене е
да се биде цар себе, да мора да ползат
До колеги Ројал.
Но - "питачи не може да биде избирачи". Едвај оригинален поговорка,
Но мудар зборови навистина.

ХОРОТ: пророчицата изјави Хелен
Само што сака да се слушне!
Menelaus се уште не нема
во земјата на мракот
под земја.
Ниту, пак, уште
Дали тој е безбедно во пристаништето
во својата родна земја,
Но скита уште
без пријатели
сиромав човек
го исфрли од страна на Соленото Море бранови.

HELEN: Јас сум на пат назад до гробот. ТОП
јас сум имал неверојатни вести од Theonoë.
Таа навистина знае сè! Таа вели дека...
Мојот сопруг е жив. Тој не е мртов.
(Таа има таа тенденција да се каже се што е два пати.)
Тој пловеше илјада патувања, и талка уште
на ова место, на тоа место, и е доста искусни во патува, и
тој сака да дојде тука, кога тоа е целиот !
Таа не кажа дали тој ќе се извлечат повторно -
Тоа би било убаво да се знае:
Но, јас не сакале да ја преминат-прашање
како ми беше толку среќен само да се знае тој е безбеден!
Таа рече дека тој беше доста блиску.
Тој е бродолом со само неколку од неговите луѓе. [ пауза ]
Боже! Кога ќе бидеш овде?
јас не можам да кажам колку сум копнеж да те видам.
[ Таа го гледа ]
О! Кој е ова? Постои еден човек се крие!
Тоа е толку одвратно син на Proteus - една од неговите мали трикови
Ќе морам да цртичка за гробот. Може ли да се направи тоа
. Би треба да се биде racehorse, или имаат натприродна брзина
Тој е дивјак, погледнете во него!
Ловот е, и јас сум пленот.
[ Таа забрзува за гробот.]
MENELAUS: [ зграпчување неа ] Whoah!
Што е чудно на оваа гробница атракција -
? Мала архитектонски ремек-дело, иако тоа може да биде
Чувајте се уште, јас нема да ти наштети. [ Тој ослободува неа ]
Сега можам да те видам правилно!
јас не верувам дека моите очи! Јас не знам што да кажам!
HELEN: Помош, жени! ! Постои еден човек запирање ме добивање на гробот
Бидејќи јас не ќе се омажи за него, кралот ги испраќа овој колеги
За мене грабне и да ме со него со употреба на сила?
MENELAUS: Јас не сум криминалец. Јас сум целосно респектабилен човек.
HELEN: Ти не си токму облечен како еден! [ таа dodges покрај него на гробот ]
MENELAUS: Нема потреба да се плаши. Не бега.
HELEN: јас ќе останам овде, Ти благодарам, а сега сум на гробот сум безбеден.
MENELAUS: Кој си ти? Твоето лице е толку познато.
HELEN: Јас подеднакво би можеле да побараат истото прашање. Кој си ти?
MENELAUS: Никогаш не сум видел некој изгледаат толку многу како некој друг.
HELEN: Господе! Мислам дека препознаеш дека некој Знам!
MENELAUS: Дали сте Елин или локалната девојка?
HELEN: Хелен! ? И вие
MENELAUS: Хелен - вие сте толку многу како неа, драги мои.
HELEN: И ти си само се допаѓа - Menelaus! Зборовите нема да дојде.
MENELAUS: Ти ме идентификува правилно, и покрај мојата жал државата.
HELEN: јас сум чекаше толку долго за овој момент. Дојде до моите раце, љубовен оружје вашата жена.
MENELAUS: Што сакаш да кажеш, сопруга ? Чувајте ги вашите рацете од мојата облека!
HELEN: Јас сум твојата жена, на еден Tyndareus татко ми го даде за вас!
MENELAUS: Хеката bringer на светлината! Ова е кошмар!
HELEN: Јас не сум сон испратен од Хеката!
MENELAUS: Јас не сум, секако, сопругот на две жени.
HELEN: Кој друг кревет сте господар на?
MENELAUS: Јас имам жена јас го донесов од Троја. Таа е скриена во една пештера.
HELEN: немаш друга жена освен мене.
MENELAUS: Јас не мислам дека сум луд - можеби моите очи се повеќе се игра трикови.
HELEN: Кога ќе се погледне во мене, не ви ја признае вашата сопруга ?
MENELAUS: Вие изгледаат исти, но мојот мозок одбива да ја прифати пораката од моите очи!
HELEN: Гледај во мене! Што е вашиот проблем? Кој би можел да биде повеќе експерт судија од тебе?
MENELAUS: Вие не личат на неа. Дека не може да го негира!
HELEN: Што друго може да се оди натаму, освен доказ за вашите сетила?
MENELAUS: Проблемот е, имам жена, веќе.
HELEN: Јас не оди на Троја! Тоа беше Мандрак!
MENELAUS: прилично солидна Мандрак! Кој прави такви работи?
HELEN: На воздух! А Бог го создал жена ти - од воздухот!
MENELAUS: Кои бог? Работи и глупости!
HELEN: Хера, како мамка, па Париз не би можеле да имаат вистински мене.
MENELAUS: Како би можеле да бидат тука и во Троја во исто време?
HELEN: Само името патувал, а не на лицето. [ Таа има својата рака за да градите ]
MENELAUS: Дозволете ми да одам! Јас имам доволно проблеми!
HELEN: Ќе ме напушти, и ќе ги преземе Мандрак жена?
MENELAUS: Да! Збогум. Вие сте премногу како Хелен.
HELEN: Јас сум готов. Држев мојот сопруг во моите раце, но јас се уште не може да го има!
MENELAUS: Мојата планина на проблеми да се врати таму во Троја - тоа беше реално. Вие не сте.
HELEN: Боже! Кој беше некогаш понесреќен од мене? Мојата мила се случува,
И никогаш не ќе го видите мојот возљубен Грција повторно.

Внесете MESSENGER, задишан неконтролирано

Messenger: Menelaus! Во последно сум фатени со вас!
Сум бил целиот оваа крвава земјата на диви гуски потера.
Нашите пријатели ти замина во пештерата ме пратил.
MENELAUS: Што е проблемот? Не ми кажеш оние крадел странски копилиња...
Messenger: Тоа беше магија - тоа е навистина не беше само трик. [ Одвај може да се зборува: тој паузите за воздух ]
MENELAUS: Одете на! Мора да е нешто важно, од страна на државата сте внатре
MESSENGER [ по длабок здив; portentously ] безброј болки ве родила сите беа залудно!
MENELAUS: Да, знам, Ти благодарам. Која е вашата порака?
Messenger: Сопругата ја помина. Исчезна во воздухот. Исчезна.
Како си замина силни пештера, каде што беше нејзиниот чувари,
еден глас од небото - ние не можеше да се види никој - рече ова:
! "будали Грци и тројанци слично
Хера план за тоа беше за вас да умре
на брегот на Scamander: Јас бев средства.
помисли Париз поседува Хелен Тој не..
Сега морав да се остана на даденото време.
Судбината е исполнет.
јас заминеме во татко ми во рајот.
несреќните, ќерка на Tyndareus е проколнато,
и ги повика како зло имиња:
Но, таа е невин! "
[ Тој одеднаш забележува Хелен ]
О, здраво, Хелен! Таму ќе беа цело време!
сум му бил на нив кажува дека ќе се чувствува до
да се придружите на ѕвездите, јас не се сетив
Ќе едноставно одгледувани крилја!
јас не сум Ви овозможи да се направи мајмун од мене една секунда време -
Ти ни даде и вашиот сопруг доволно на шикалкавене во Троја!
[ Тој се движи кон гробот да го зграби ]
MENELAUS: Тоа е вистина! Со ова се потврдува нејзината приказна! Ова е ден јас сум бил копнеж за,
Кога треба да се одржи во моите раце повторно!
HELEN: Menelaus, мојата мила! Да се чека беше долго
Но радоста е што поголемо!

Музика

[ Хелен е до сега страсно прегрнување Menelaus. Отпрвин тој е срам,
но тој постепено succumbs да ја физички напад
]. Со радост јас прегрнам мојата мила. јас слајд моите раце околу неговиот врат. Трчам моите прсти низ косата. јас сум на оган! MENELAUS: Се чувствувам туку. истиот Ние толку многу фаќање на чекор да се направи,. јас не знаеме од каде да почнам HELEN: Екстаза! Мојата коса е незавршена, Дува слободно во бриз. сум плаче од среќа. [ Таа тоне на колена ] Јас притиснете моите раце околу бедрата. Сакам вашите сладост. MENELAUS: Мојата мила, јас сум многу задоволен да те видам премногу.сум држи lovechild на Леда и Зевс! јас се сеќавам на првиот време, факелно, Твоите браќа на нивните бели пастуви, на близнаци, двете од нив, викајќи нивните благослов: Потоа Хера сте грабнат од мојата куќа и испратени да се друга судбина која не можеше да одолее. HELEN: Сега добар збор од лоша, Ние сме заедно уште еднаш. чекав толку долго. јас сум толку благодарен тоа е готово. ХОРОТ: Дај благодарение потоа на судбината, јас ехо твоите молитви. Неколку е кога двајца се едно, Споделување на радост и споделување на болка. HELEN: Мој пријатели, пријатели! Не жалам за минатото или размислуваш за тоа. Јас сум држи мојот сопруг Човекот копнеев За многу години да се врати од Троја. MENELAUS: Ти ме имаш, и јас го имате. Десет илјади дена се бореше преку, За да дознаете Од инает Хера е во последен. Но, не жали - моите солзи Дали солзи од радост, радост која откаже сите болка. HELEN: Што можам да кажам? која се осмелила надеж за ова?никогаш не мислев да те вратам гали моето гради. MENELAUS: ниту јас - Мислев дека отишол да се осамени кули на Troy за секогаш. [ одеднаш ] За да му се невиди кажи ми: Зошто ја остави мојата куќа HELEN: [ со крик!] горчливи спомени Вие прашувате мене да одново да го проживееме кисело спомени. [ Таа плаче повторно ] Твојата љубопитство враќа acrid вкус. MENELAUS: Кажи ми. Ние мора да го прифати она што боговите од рака.HELEN: почнам да retch Подигање таа приказна која ме nauseates. MENELAUS: Но, тоа ќе го направи ми добро да се чуе: Ве молиме кажете. HELEN: [ смирено ] Немаше нестрпливо брцнувајќи весла превезуваат ме со страсни страста И неверните копнежи во кревет некои чудни момчето... MENELAUS: Значи што Бог, она што судбината дека thieved од дома? HELEN: Тоа беше 'син, Зевс Зевс син, мојата мила, Хермес - тој ме донесе во Египет. MENELAUS: А чудо! Кој го испрати? Оваа приказна е чудно! HELEN: не можев да го контролирам солзите. Видот да ми беше заматен со плачење - Но, тоа беше сопруга на Зевс, кој ме уништи. MENELAUS: Хера? Зошто нас? Зошто таа сака да ни наштети? HELEN: Јас можам да замислам дека сето тоа - Пролетта сите тие искапен во, Изворот на мојата болка; На божици едвај тоа го забележуваат,. На на на "пресуда"MENELAUS: Пресудата доведе до одрекувам Хера на ? HELEN: Таа сакаше да му ја одземеш Париз...MENELAUS: Оди на, не запре... HELEN: Бидејќи Aphrodite'd. ми вети да го MENELAUS: Вие!. Трагичната жртваHELEN: Жртва, да, жртвата. Таа ме испрати во Египет. MENELAUS: и стави Мандрак во вашето место:. Сето тоа има смисла HELEN: И остави дома моите слаби несреќни мајка... MENELAUS: Што на нејзиниот HELEN: јас немам мајка. Таа направи јамка околу вратот Поради мојот срам, мојата свадба катастрофа. MENELAUS: Боженашата ќерка Хермиона, она што останало за неа? HELEN: Таа никогаш нема да се омажи Никогаш имаат деца А животот осудена да жалам нашиот брак Тоа никогаш не била. MENELAUS: Париз, можете упаднаа мојата куќа, и отпуштен од работа и ограбени неа. Вашиот криминал уништени дека и грчкиот воини вооружени со бронза Во нивните десетици илјади. HELEN: Тоа беше Хера кои ме искина Од мојата татковина Од мојот град Проклет и плач, И од тебе, Кога јас го напуштав нашето куќа, Нашата спална соба, јас не ја искористиш приликата исклучување за виновни секс! ХОРОТ: Можеби ќе треба само среќа од сега па натаму, да ги избрише сите мизерија сте познати.Messenger: Menelaus, споделување на некои од вашите задоволство со мене:
Сфаќам сте задоволни, но јас не се разбирам зошто.
MENELAUS: Се разбира, друже, ќе мора да ја делат вести.
Messenger: Зар не е таа за еден кој ни стави, преку сето тоа,
камшикот кој ја погодија нашите крвави грб?
MENELAUS: Не неа, бевме излажани од страна на боговите -
Ние во потрага по реплика направени од облак.
Messenger: Сакаш да кажеш...? Отидовме низ сите тие напори -
За облакот?
MENELAUS: Тоа беше Хера го прави - расправијата од трите божици.
Messenger:? Но, ова е твојата вистинска жена, ќе бидете сигурни дека
MENELAUS: Таа е! Земам збор за тоа.
Messenger: Мојата ќерка! Начините на бог се педер и нема грешка.
, но преземањето на груб со мазни
сите е добро што завршува добро.
Еден човек има проблеми со сите, додека,
Друга е во ред да се започне со, но сепак доаѓа жетварка.
Никогаш не знаеш што е околу следната. агол
Вие и вашиот сопруг и двајцата имаа исполнете се со тага.
почит беше вербална, главно, госпоѓо,
Но тој се соочи со лути копја.
Тој се обидел неговите darndest и доби никаде -
! Сега тој има сè што некогаш сакав без дигање со прст
И никогаш не посрамен вашиот стар татко, ниту близнаци,
А ти не направи ништо што рече дека ќе направи. [ тој почнува да скитам, но тие не се срце да го прекинеш ]Твојот брачна ноќ - како сето тоа се враќа за мене! Факелот го носев, трчање заедно во предниот дел на коњите - А ти, на свенлив невестата, таму горе во колесницата Со Menelaus како те оставил својата прекрасен дом зад себе.


Јас немам време за робовите што не се никаков интерес
во нештата нивните господари ". Делат се смее
и споделување на солзи, тоа е моето мото.
Јас сум само скромен слуга, но има некои робови со класа:
ме смета меѓу нив. "Славе" е она што јас сум се нарекува -
Но, јас не треба да живеат до името.
Тоа е најдобар начин, друг ќе добие двојна доза на болка:
што ги слушаат ти се јавам роб и се чувствувам како една, исто така!
MENELAUS: Има таму, момче - сте биле добар роб на мене во време на војна;
Сега можете да ја споделам мојата промена од среќа и да си одат и да се каже
. Остатокот она што се случи
Опишете го околности ќе ни се најде во, и сегашната ситуација;
да им каже: "остане на плажа, и седат надвор на забава и игри имам да се соочи,
Како што се очекува, и ако некако може да се прошверцува Хелен надвор од земјата,
Осигурајте се дека сега ние сме соединети, ние, ако е можно, освен нашите животи ".
Messenger: Тоа е добра како и направено, господине. Но, пред да одам,
Може ли да го поминат на нешто што сум забележани?
[ Menelaus и Елена размена знаејќи погледи ]
Што велат пророци е пакет o "лежи, и глупав, во тоа.
нив и нивните "испрекинато на пламен" и "twitterings на птиците "-
Тоа е нездраво, ако ме прашува.
Птици даваат мажите совети - barmy поимот на
Calchas никогаш не рече ништо, да не господине,
Ниту, пак, не даде знак, кога го виде неговиот пријатели умираат
Поради облак?
Ниту неговата тројански ривал, Helenus, но неговиот град беше отпуштен
за ништо.
И не ми даде "Twas Божјата волја
Тие не shoulds't изговори "-
Што е поентата да одат на пророкот
Ние треба да се поклонуваат на боговите, и ја побара за она што ни треба.
работи на гатачки, отсечени средината на човекот.
Тие бил измислен како стапица за оние
Овде сум за успех на лесен начин -
Тешко е напорна работа ќе добива она што го сакате
не огнени жртви.
здравиот разум и потрага по број еден:
Тоа е најдобар Oracle.

[ Гласник оди за неговиот бизнис, во последно.]

ХОРОТ: Јас тотално се согласувам со старецот за гатачки.
Ја на богови како пријатели е повеќе ги користат за луѓето
од најдобрите пророштва.
HELEN: H'm, да!. Досега тогаш, толку добро
? Како дознавте за да се извлечат од Троја, сиромашните слатка
Вие не треба да ми каже, но како што те сакам
сакам слушање да ви зборуваме за минатото - но сепак тажно.
MENELAUS: well. Имаше само едно патување, еден приказна -
. Но, сепак има многу да се каже
Nauplius и светилник Euboean бизнис,
Градови јас завршив во во Крит и Африка,
Персеј "караула - не можев да почнат да ти кажам,
И ако јас не, ќе се налути, а јас би си вознемирена
Во минува низ неа двапати.
HELEN: Јас не би требало да те праша - Жал ми е.
Оставете од останатите, само кажете ми колку долго сте ја направиле,
Твојот тажна премин тука низ морето?
MENELAUS: Уште седум години живот за да додадете на десетте го поминав во Троја.
HELEN: [таа воздишки силно ]
А многу долго време, навистина! И сега си сигурна во последно
Од сето тоа, и тука си
во опасност на вашиот живот!
MENELAUS: [ извира од нејзината прегратка ]
Што мислите? Ти ми кажа потресен, драги мои.
HELEN: Летачки! ! Бегаат за вашиот живот, далеку од тука
Човекот кој е сопственик на оваа куќа ќе те убие!
MENELAUS: Зошто? Што направив?
HELEN: Вие сте пристигнаа од ведро небо, и руинирани неговата свадба планови.
MENELAUS: Некој планира да се ожени со жена ми
HELEN:. Тој ми принудени, тој ме натера, немав избор
MENELAUS: Дали е ова некои локални bigwig, или сакаш да кажеш, царот?
HELEN: Кралот на Египет, син Proteus '.
MENELAUS: Тоа решава една загатка. Што дека чуварот рече.
HELEN: Дали сте се прави навика да тропа на египетската врати?
MENELAUS:. само овој еден - и јас бев исфрлен како просјак
HELEN: Вие не одат молат за храна? О пеколот!
MENELAUS: јас сум бил, всушност, питачење, иако јас не го употреби зборот.
HELEN: Тогаш ќе знаеш сите за нашите "свадба"?
MENELAUS: Што не знам е дали ти успеа да се избегне. на, Ир, потрошувачка
HELEN: Ние не сме имале секс, ако тоа е она што значи - јас сум спасен сето тоа за вас.
MENELAUS: Како може да си го запре? Би сакал да ти верувам.
HELEN: Погледнете како јас сум бил кампување во оваа гробница
MENELAUS: Душекот? Што значи дека докаже?
HELEN: Тоа е мојот дом - од принуден брак.
MENELAUS: можеше да го најдеш олтар? Или ова е некоја локалните обичаи?
HELEN:. толку сигурно како и секој храм на боговите оваа гробница е
MENELAUS: Нема шанси можете да пилот мене, во дворот, а потоа?
HELEN: Ќе најдете меч на чекање за вас, а не мојот кревет!
MENELAUS: И што ќе го направи најмногу ме вознемири.
HELEN:. Бегај оваа земја сега, нема потреба за декламаторство
MENELAUS: И да ве остават? Вие сте она што јас го разреши Троја за.
HELEN: Вашата љубов ќе биде вашата смрт, освен ако не се направи.
MENELAUS: Сакате да бидам кукавица? Освојувачот на Троја?
HELEN:. нема шанси за убиство на кралот, ако тоа е она што сте размислување
MENELAUS: Зошто не? Има тој доби меч-доказ кожа?
HELEN: Ќе дознаете. Интелигентен човек нема да се обиде и во невозможно.
MENELAUS: Да јас само стојам тука, тогаш и да чекаат да бидат уапсени?
HELEN: Не се откажувам; мора да има лукав план.
MENELAUS: Ако се прави нешто, јас не би ' т се чувствувам толку лошо за умирање.
HELEN: Има една надеж, еден начин би можеле да бидат зачувани...
MENELAUS: Што ви треба, јас ќе ви помогне: пари? храброст? убедлив сили?
HELEN: Ако царот не дознаете дека сме тука...
MENELAUS: Кој ќе му каже? Јас едвај мислам дека тој ме знае со поглед!
HELEN: Тој доби пријател на високи позиции.
MENELAUS: Некои лични разузнавачка служба
HELEN: Не, неговата сестра. Тие ја нарекуваат Theonoe.
MENELAUS: Една морничава име. Она што таа може да го направи?
HELEN: Таа знае сè. Таа ќе ти каже нејзиниот брат сте тука.
MENELAUS: Јас сум добар како мртви. Има никаде да се сокрие.
HELEN: Можеби би можеле да одат надолу клекнати на колена и да се обиде да ја убеди неа...
MENELAUS: За да го направите што? Има се надевам дека уште?
HELEN:... Не да го извести својот брат на вашето присуство.
MENELAUS: Кој ќе ни даде време да се добие преку границата?
HELEN: Ако таа помага, да, лесно - но не и на друг начин.
MENELAUS: Одиш на неа - жените да дојдат на најдобрите со други жени.
HELEN: Да, таа ќе дозволете ми да коленичи да ја барем.
MENELAUS: Што се случува ако таа не ќе каже да?
HELEN: Вие умре. И јас сум принуден во брак.
MENELAUS: Сакаш да кажеш дека ќе го направи љубов со него? Звучи како ако не можат да чекаат да бидат принудени!
HELEN: Но, Се колнам во вашиот живот свето...
MENELAUS: Што? Да се умре? Да спие со никој друг?
HELEN:. Со еден меч преку нас двајцата - Јас ќе спие со вас
MENELAUS: Ако тоа се согласи - да земе мојата рака.
HELEN: Се затворач. Ако умрам, умре, како и.
MENELAUS: И јас ќе се убијам ако ти изгуби.
HELEN: Но, како луѓето ќе знаат славното причина за нашите смртни случаи?
MENELAUS: Јас ќе те убијам на врвот на оваа гробница потоа го убие себеси.
Но, прво јас ќе се борат и да се борат во ваше име.
Да "Ем сите доаѓаат! Јас не ќе срам името добив во Троја.
јас не ќе лази назад во Грција да имаат јазици Мавни:
"Тој го зеде Ахил од неговата мајка, ги виде сиромашните Ајакс се убие себеси,
видов стари Нестор изгуби син единец, и напишал ' t имаат храброст
да умре за да ја спаси својата сопруга! " ! Не господине
Ако богови се мудри, тие нека земјата лежат нежно херој убиени од непријателите,
Но, на кукавици "гробови куп камења за да ги уништи нивните коски!
ХОРОТ: О богови! Ве молам сменете среќа на семејството - од лошо кон добро!
HELEN: О не! Нашата среќа е снема! Menelaus, ние сме направиле за!
свештеничката Theonoë излегува од палатата.
дека бучавата е на завртки се олабави. Се кандидира!
Сепак, она што е употреба? Дали одат или да остане,
Таа знае си дојден.
Menelaus; нема бегање.
Спасени од дивјаштвото на Троја
Повеќе дивјак мечеви чекаат тука.

Внесете младиот свештеничка THEONOË, проследен и со роб со света факел.

THEONOË: [ Да со робови ] да ме водиш натаму! Држете нависоко светите пламен,
да го одржат на воздухот свето, толку можам да се подготви
Чиста здив од небото!
А ти, ако некој ке понизен по патеката
Со неговата загадени нога, го даде веј чистење пламен.
размахат на факел, па јас може да продолжи!
И кога ќе завршите со вашата света должност,
Земете се назад внатре и фрли го во огнот.

[ Таа гледа Хелен ] Хелен. Сега. Имав божествена порака за вас. Што беше тоа?
Ах, да. Вашиот сопруг Menelaus дојде - [ Таа гледа Menelaus ] тоа е него!
Тој изгубил бродови, и реплика на вас. Неквалитетна трагичен Menelaus. Што опасности сте го преживеале несреќата, Но вие не ќе достигне дома ако остане тука! Боговите ќе се има дебата за вас:. конференција денешен ден во сали Зевс Хера, кој некогаш беше вашиот непријател е сега вашиот пријател, И сака да ја види вие можете безбедно дома со Елена. Тоа е затоа што таа сака Грција да дознаете дека нејзиниот брак со Париз - што беше малку награда Афродита да му -. беше целосна фарса Афродита, меѓутоа, сега сака да го запре доаѓаш дома, Значи таа нема да се најде надвор! Таа не сакате луѓето да знаат што би продала убавина - на Helen - за неверните натпревар. На кратко, тоа е до мене, без разлика дали правам она што го Афродита сака, и да ги уништи вас од кажувам на брат ми ќе повторно тука, или одат со Хера и го спаси својот живот, залажувам брат ми, кој нареди ми да му каже во моментот кога ќе пристигна... [ пауза ]Кој од вас робови се случува да му кажам на мојот брат
Тоа Menelaus дојде?
Мој правило на животот е едноставна. Ставив Безбедноста на прво место.. Моето
HELEN: Theonoë, паѓам како suppliant, и затворач колената.
јас коленичи, во оваа прилично непријатна позиција,
за мене и за мојот сопруг, кого
јас сум само само се вративте, и чија
смрт ми се чини дека сум. на точка на сведоци
Не му кажете на вашиот брат дека мојата мила се врати
да љубовен оружје на неговата сопруга: спаси него, Ве молам.
Не купувам корист на кои злите, нелегален човек
Твојот брат, по цена на своја сопствена. светост
Бог мрази насилство: "ти нема да крадат";
"Стекнување вашата стока од страна на чесен начин."
На небото им припаѓа на сите, така и на земјата
на кое ние достави нашите домови, но не и
Со преземање на други "работи или употреба на сила.
Соодветно - иако inconveniently за мене -
Хермес ми даде на вашиот татко да ги задржи безбедно:
За мојот сопруг, овој човек кој стои тука желни
да си земам што е право неговата.
Како тој може да го имаат, ако тој е мртов?
Како татко ти ќе гледа на моето битие redelivered
да леш?
Сега е време да размислуваат за вашата должност кон Бога,
И вашата должност кон вашиот татко.
би било на бог или крајот на родител одбија
да се вратат позајмените сопственост на соседот? Јас не мислам!
Треба тогаш да платат повеќе внимание на вашиот почестен татко од
Да ги бескорисни, неправедни брат.
Ако, како пророк и теолошки консултант поткопа
за правда на позиција на татко ти, и да се поттикне
Правата на вашиот зло брат, јас г велат дека тоа беше срамно!
Јас би рекол: "Знаете вашата религија, види минатото
претскажуваат иднината и сето тоа,
Но, не можете да кажам право од грешно! "

Ослободи ме, тажни суштество што сум јас, од мојата очај,
и мислат како среќен можете да ми направи!
Нема никој во светот кои не мразат
Хелен. Во Грција тие велат: "таа предал нејзиниот сопруг-
отиде да живее во злато-украсен палата, во Троја. "
Ако јас стигнат до Грција, и се врати на Спарта,
Кога озборувања откријат тие биле измамени од страна на боговите,
И јас бев не невистинити во мојата љубов,
Тие ќе се рехабилитира мојот углед.
јас ќе видам ќерка ми во брак - никој не би ја земе сега -
ја откажете оваа грозоморна номадски постоење, и да бидат дома
со моите сопствени работи, содржина во минатата година.

Ако јас слушнав дека ќе се убиени некаде на друго место,
јас би се плачеше над неговата пепел и го направија најдоброто од неа.
Но, сега тој е тука, тој е безбедна; е тој да биде
изваден далеку од мене?
Ве молиме не Theonoë - ти се молам дека ова;
Покажете ми ваша корист, да биде како вашиот свет татко.
За деца од најголемите возбуда за да имаат таа рече:
"Нивниот татко живеел живот праведно:
. Тие се излегува толку добри како тој "
ХОРОТ: Вашиот дебатирање вештина wrings Штета од моето срце,
И така го правите. Сега не можам да дочекам да се слушне
Аргументите Menelaus ќе го избере, да се спаси неговиот живот.
MENELAUS: Не ќе ме најдете на колена, подмолната.
Не плачлив сцени од мене!
начинот на кој кукавица ќе срам ми подвизи во Троја!
Иако тие не велат дека многу како херој
збрише солза во време на стрес.
Но, јас не го изберете оваа преседан - фини и покрај тоа што да биде:
Вкочанети горната усна е мојот начин. Тука оди. [ зема длабок здив ]
Ако мислите дека тоа е правото да се поштеди гостин во вашата земја
кој има за цел само да ја напушти тивко за дома
Со законски вонбрачна сопруга, а потоа [ нагло ] -
Дај и за мене и спаси мојот живот!
Ако не одлучи да, јас треба да биде најмногу вознемири -
Не е за прв пат, и ќе додадам -
А вие би се прикажат како
една сосема непријатни жена!

Сега - нешто што сметаат дека е достоен на себеси и фитинг;
И уште нешто што особено ќе се смести твоето срце:
јас ќе се справат со овие зборови кон гробот на татко ти. [ движи на гробот ]

Стариот човек, кој уметност во овој мермер мавзолејот,
му ја врати, јас тебе молам, жена ми
Кого Зевс им донесе овде испрати за тебе да се задржи за мене.
знам ти си мртов и find'st е тешко да се одговори на моето барање,
Но, сега ти ќерка има твојот моќ,
И таа нема да биде задоволна ако ти е, нејзиниот маало,
Кога повика во твојот гроб, losest
Твоето добро име за правда, и [ заканувачки ]
Уметноста проколнати наместо!

[ нема одговор. Тој се движи да се справат со богот на подземниот свет ]

О Адот, кој уметноста во пеколот, Ги повикувам тебе
да ми биде пријател!
Многу од нив се телата Јас те дадени,
погубени заради Хелен од страна на мојот сигурен оружје!
Мој профил е во црна, мислам!
[ насилнички ] Или даде им се врати сега и да ги направи живеат повторно,
или сила свештеничката тука за да го направи она што нејзиниот славен татко не можеше -
Дајте ми жена ми!

[ тишината. По пауза, да Theonoë ]

Ако мене ме ограби на мојата сопруга... добро!
[ nastily ] Дозволете ми да се пополни во празни места во говорот на Helen.
Ние се заколнаа, драг мој, како ќе дознаете:
Прво, ќе одам да се борат на вашиот брат -
се додека еден од нас лежи мртов. Не може да биде поедноставно.
Ако тој не ќе се соочат со мене, човек на човек,
и се обидува да ме умрат од глад надвор,
јас се заколнав да го убие Хелен и јас, по гробот,
прободува моите две со две острици тука во нашата храброст,
од каде реките от крвој ќе изпортвам гробот.
и нашите две тела ќе лежат заклучени во прегратка
По вашето драгоцено гробот -
[ зборот "гробот" е нагласено повеќе силно секој пат да Овен дома сквернавење ]
А сквернавењето на гробот на татко ти
да предизвика сте вечен тага!
Ниту брат ти ниту некој друг се ожени со Хелен.
Ако не можам да ја земе дома, јас ќе ја земам со мене -
Да мртвите!
[ Неговиот глас пукнатини; остатокот од говор се изгуби со писок ]
Што се случува ? Солзи? Јас се претвора во
жена? Има акциони човек да стане wimp?
Убијте ме, ако сакате, и да ги убијат
вашето име за правда.
Сте биле праведен жена целиот свој живот -
Значи го слушаат Мојот молба и дозволете ми да имаат жена ми!
ХОРОТ: Сега за сумирање; [ за Theonoë ] тоа е дека мојата љубов.
Обидете се да молам сите, само како судија.
THEONOË: Јас отсекогаш сум бил религиозен. Уживам во мојата работа.
Јас исто така си сакам.
јас не треба да сакаат да дамка меморија на татко ми
Ниту, пак, да го уништи моето добро име
Со навидум над-делумно да камп на брат ми.
Јас сум голем храм на правдата.
Ми се на тој начин, на Подароци пренесува на мене од страна Nereus.
И така јас ќе дадам се од себе, Menelaus, за да те спаси.
јас ќе го дадат мојот глас со Хера, кој е еден
Кој сака да ли добро.
јас никогаш навистина имаше многу што да прават со Афродита - допир дрво,
И, како што јас имам намера да остане девица целиот мој живот,
јас не треба да има многу потреба од неа!

Критиките сте имале на татко ми, од страна на гробот -
јас сосема се согласувам, ние треба да биде Злите нема да му ја даде назад!
Ако Proteus уште беа со нас, тој ќе
ја даде за вас, а вие со неа.
Сите мажи сметки се се населиле по смртта, ако не и порано.
не постои живот надвор од гробот како на пример:
нашата свест ги спојува во рамките на космичката душа, и така
. постигнува на бесмртноста на сорти
. Но, јас отплесвам
. ќе бидам тивка за ова прашање што ќе го покрена
јас не се охрабрувачки глупост на брат ми.
Всушност јас ќе му се прави услуга неподготвени,
Ако јас се избегне штетата и да го направи се направи пристоен чин.

Како можете да избега е до вас:
мојата улога е да се задржи надвор од патот и да каже ништо.
Можеби можете да започнете со молитва?
Прашајте Афродита да се дозволи да се вратат,
и Хера да се задржи добрите намери дека таа го покажа
Да ви и Menelaus.
[ на гробот ]
А ти мојот починат татко
Со мене во твојата страна,
мај Твоето име за чистота
за секогаш се придржуваат. [ Излез ]

ХОРОТ: [ наивно ] неправедните човек никогаш не има добра среќа,
Само само да се надеваме да се најде да се најде успех!
HELEN:. Menelaus - Богородица одигра својот дел во спасувањето ни
Од тука мора да се вработат на вашиот мозок,
Да се најде зајадлив план за да нè спаси и двете.
MENELAUS: Се разбира! [ А пауза, тој смета ]
Listen. Сте биле во палатата добра долго време,
Ти си блиску до службеници на царот...
HELEN: Шо ви се добивање на?
MENELAUS: Дали би можеле убеди стабилна момчиња
? Кој се грижи за коли да ни дадат еден
HELEN : Јас би можеле да - но колку ние би се извлечат од земјата во една странска земја?
Ние би немаат идеја на кој начин да се оди.
MENELAUS: Во право си, тоа не е можно. Erm. [ тој размислува уште еднаш ]
[ одеднаш ] Што ако јас се кријат во палатата и го убие
кралот со мојот сигурен меч?
HELEN: Неговата сестра ќе ве запре, таа тешко ќе стојат од страна
Додека вие мирно качив на за убиството на нејзиниот брат.
MENELAUS: Ние не се ни доби бродот би можеле да се извлечат внатре
[ wretchedly ] рудникот е на дното на морето.
HELEN: [ ова ја дава една идеја ] Слушнете - Ако сте подготвени да се признае една жена
може да излезе со нешто разумно:
Како за претендира да биде мртов?
MENELAUS: не можам да кажам ми се допаѓа. [ unenthusiastically ] Но, ако тоа е било каква употреба
јас сум најмногу среќни за да се преправам дека сум мртов.
HELEN: Да претпоставиме дека ќе одам на царот. Јас сум жалост за вас -
Целосна традиционални женски жалост - избричена глава
Тепа моите гради - целосно бизнис.
MENELAUS: [ помпезно ?] Како овој ефект лек за нашата жалба
. Звучи малку старомоден ако мене ме прашувате
HELEN: јас ќе велат дека сум се удавил во морето, и да побарате
дозвола на кралот да се постави спомен!
MENELAUS: Да претпоставиме дека се согласува тој. Јас не гледам како
Некои надгробен споменик ќе ми направи било добро:
Она што ни треба е бродот!
HELEN: јас ќе му кажам за снабдување на брод,
Па јас може да го изврши погребот обреди
надвор на море!
MENELAUS: Апсолутно брилијантна - за разлика од еден детаљ:
Ако тој ви кажува да се стави споменикот на копно,
Бенг оди на изговор - ние сме потонати!
HELEN: Аха! Јас ќе му кажам тоа не е обичај во Грција
да се стави на комеморацијата на земјиште за оние кои сте починале на море.
MENELAUS: Тоа треба да направите трик! Потоа би можел да плови со вас
во ист брод, и "помогне со аранжмани"!
HELEN: Тоа е од суштинско значење вас и вашите преживеаните членови на екипажот се таму.
MENELAUS: Еднаш го преземе бродот, ние ќе имаме мечеви
и одбележување нив, човек за човек.
HELEN: Тоа ќе биде вашата одговорност - сите ние треба е
Еден оф-шор ветре, и тоа ќе биде - обичен пловидба!
MENELAUS: Не е проблем. Боговите ќе биде испраќање нема повеќе проблеми на мојот начин.
Кој ќе ти кажам ти реков на моите "смрт"?
HELEN: Вие! Велат дека биле само офицер да избега смрт;
сте биле на бродот Menelaus "и ќе го виде удави.
MENELAUS: Овие парчиња искината на партал што ги носам
ќе го потврди приказната на руина!
HELEN: Тие беа засрамувачки порано, но сега тие се совршено!
MENELAUS: лоша среќа понекогаш може да дојде во корисни
јас треба да дојде во палатата со вас,
или пак да чува низок профил тука на гробот
HELEN: Останете тука: потоа, ако тој не се обиде нешто гаден,
Гробницата ќе им понуди на некои одбрана -
Иако јас би го задржи вашето меч корисна како добро.
јас ќе одам и од внатре и да ми ја косата, се лизга во нешто црно...
[по пауза] нула моите образи и да ги направи искрвари;
Наградата е. во вредност од болка
нишалото сега може да се свртат или начин:
Еден начин - мојот план не е во ред, јас сум фатени и убиени;
На друг начин јас живеам за да го спаси својот живот и да видиме мојот дом повторно.
[ Таа се моли ]
О мајка Хера - Ти си ти сопруг Зевс освен тебе
Во кревет секоја вечер. порака две тажни луѓе од нивната болка
Ние ги укине нашите раце во молитва кон небото, каде што имаш
вашата прекрасна дома меѓу ѕвездите! [Тоа е постепено стануваат се помалку на молитва и повеќе на проповед ] А ти, Афродита, ќерката на Диона, се сеќавам Тоа беше мојот брак платени за да ја освои наградата за убавина: Ве молам да ми казни не повеќе. Јас сум страдал тага доволно,. проституирале моето име (иако не ми е лице) во земјата на Троја Ако си уште Dost сакаат да се земе мојот живот, ве молиме -Чекајте да се врати дома! Зошто си толку алчен? Дали никогаш не сте задоволни со штетата сте го направиле?Вие продавам на мало секс, лаги, двојно-премин, и продавница во аптека е полн со дрога и лекови кои никогаш не работат. Ако само сте направиле работите во умерени количини, ќе ќе биде омилена божица на човештвото! Амин. Тоа е се што имам да кажам.

ХОРОТ: Како што пее на мачење на Helen
И маки
и солзи
На сите жени заробени во Троја
Кога Argive копја
разбиени дома,
Дојди и помогни ми пее мојата песна
Дојди Придружете ми се, плачлив
славејче,
Од лиснато шума каде што се скрие,
Пумпа, возбудливоста на белешки од вашиот tawny грлото,
Повеќето музички,
Мелодични на птици.

Лак бран дојдоа подсвиркване
Преку лизгави залив
од бродот веслале од страна на неговиот задишан
тројански членови на екипажот,
предупредување "тој е тука, тој е тука!"
Како Париз брак-дробилката испратено од
Афродита
Дојдов да ви рипувате, Хелен, од вашиот кревет,
сте грабне од Спарта
И ве однесе до Троја.

А генерација на Грците -
Метал преку ткиво
Стоун против коска -
дишеше од нивниот живот:
Тие заробени смртта, тоа е се,
Оставањето на вдовиците,
Нивната прекрасна коса
Сега пробиени и грди,
Нивните домови
беспилотни.

Имаше втор одберам од Грците:
Nauplius, сам, со еден мал брод
И огнена светилник
Од предавничка Euboean брег,
како ѕвезда во темнината,
подведување на возниот парк на карпи на Capheria
осветлување на патот
до смртта на карпите.

Не пристаништа по должината на оваа карпа обрабени брегот
Кога, разнесени од бури,
Menelaus биде усвоен овој начин,
далеку од својот дом
Спроведување на неа, еднаш на тројанци "награда
(а војната може да биде наградата?)
Фантомот,
Сега со ескадрила на грчки бродови, како придружба,
реплика,
поимот Хера е.

Може ли човек
По длабока истражување
велат дека тој има одговори на овие прашања:
Што е бог
? Она што не е бог
? има Може да биде нешто помеѓу
е знаење на боговите можно
Кога ќе го видите како богови се однесуваме - нивните акции
Нестабилен
недисциплинираните
непредвидливи
Случајно скокање сега на овој начин
сега тоа?

Вие, Елена, се ќерка на Зевс.
Тој ви е татко
По интимност
со мајка ти
Во форма на птица.
Тогаш беа клеветени низ цела Грција
Како веруваме, безвредни, безбожно кучка.
Што може да обичните смртници се надеваме да се разбере?
Се што може да се каже за богови,
Од горчливо искуство, се
Тие го чуваат своите ветувања.

Вие сте луди,
Вие мажите
кои мислат дека војната е
Доказот за машкост,
се расправаат со копја и копја -
залудна начин
. да ги реши проблемите на човекот
Ако решат работите
Од страна на гледање кој може да искрвари на повеќето,
војна секогаш ќе
ја прогонува и нашите градови.
Овој пат тројанци победи
на кутии, под земја -
Тие би можеле да се зборуваше,
Сместено нивната кавга над вас, Елена,
со зборови.
Сега тие марш во редовите на смртта,
Додека високите пламени ги уништи нивните ѕидови -
испија со сила како
молња Зевс "-
И вас, Menelaus, мечка болка на болка,
Како еден маки
Употреба во следната.

THEOCLYMENUS, кралот, влегува, враќајќи се од неговите ловечки експедиција, во придружба на робови, кучиња и многу реквизити. Тој паузите на гробот на неговиот татко.

THEOCLYMENUS: Честитки, татко! Причина што биле закопани тука -
На мојот прецизни инструкции - во близина на овој портата
беше толку дека јас, вашиот син, Theoclymenus,
може да плати мојата почит кон тебе, татко, секој пат кога
јас помине вашиот гроб; на мојот начин за излез
И сега, како што се вратат. ! Сте робови има
Земете кучиња и лов мрежи во палатата!
само што ќе ме себеси пцуејќи а сериозно.
Знаеш дека казнуваат сите мешетари со смртта -
Но јас сум само дознав дека некои грчки е бил тука
во сред бел ден, се лизна минатото на sentries;
. шпион, можеби - или се обидува да ја искористиш приликата исклучи со Хелен
. Откако Го фати тој е толку добар како мртви
[ Тој гледа Хелен се водат за исчезнати од гробот ]
! Што
ми се чини дека сум премногу доцна - сето тоа е повеќе!
Гробницата е напуштена - таа ја остави својата камп
! И се прошверцувани надвор од земјата
Еј! Отвори портите! Робови, да добијат коњите надвор од стабилен!
тркала од колите! Јас не одам за да стои
настрана додека жена ми-да-биде е спасено!
[ Хелен влегува demurely од дворецот - во целост жалост ]
Почекајте! Гледам она што јас го барате.
Таа не ги избегна. Таа е во палатата.
вас! Што ви се прави во овие црна облека?
Каде се вашиот убав бело? И зошто сте
направени на нож за да вашата прекрасна фризура
И отсечи ја? И, што е значењето на оние солзи
боење твојот образ? Тоа беше кошмар
или има некои новости од Грција повеќе можете ограбени во целост на вашиот wits?
HELEN: [ таа зборува со длабоко патос и вкупно искреност ]
мојот господар - сега тоа мора да биде моето име за вас.
јас сум завршил.. Сè е загубено и јас сум ништо
THEOCLYMENUS: Зошто? Што се случи?
HELEN: Мојата Menelaus - Јас тешко може да се најдат на зборови - е мртов.
THEOCLYMENUS: Јас сум навистина жал да ги слушне овие зборови -
Но, ова е добра вест, исто така! Како дознавте?
Претпоставувам Theonoë ти реков, не таа?
HELEN: Да го правеше - и човекот кој беше овде потврдена.
THEOCLYMENUS: Некој дошол со оваа информација - нема грешка?
HELEN: Не се надевам дека тој добива она што тој го заслужува!
THEOCLYMENUS: Кој е тој? Каде е тој? Сакам комплетен доказ!
HELEN:. Тоа е него, згрчен таму на гробот
THEOCLYMENUS: Господи Аполон! Погледни го состојба на него!
HELEN: Се плашам мојот сопруг може да изгледа многу како него.
THEOCLYMENUS: Каде е тој од, овој човек? ? Која националност
HELEN: Елин. Еден од Грците кој бил на бродот на мојот маж.
THEOCLYMENUS: Како велат дека тој Menelaus умре?
HELEN: ужасно. Тој беше изметен и бродот и се удавил
THEOCLYMENUS: Во која benighted агол на морето беше ова?
HELEN: Во близина на либискиот брег: карпестиот и непријатни брегот.
THEOCLYMENUS: Како дојде тој не го делеле судбината неговата своите соборци на?
HELEN:. Смирениот понекогаш се посреќен од голема
THEOCLYMENUS: Каде се остатоците на бродот?
HELEN: Мојата клетва врз него, каде тоа е - но само ако Menelaus...
THEOCLYMENUS: [smugly] Menelaus е мртов. Па, како го овој човек се добие тука?
HELEN: Некои морнари го најде и бере до него, вели тој.
THEOCLYMENUS: А каде е проколнат нешто што ги праќаат да Троја, наместо од вас?
HELEN: Мојата Мандрак двојно? Одвеано со виорот!
THEOCLYMENUS: Ха! Пријам и вашата земја на Троја: ќе отиде во пеколот - за ништо!
HELEN: Па јас не! Јас дели на мизерија во Троја - за ништо!
THEOCLYMENUS: телото вашиот сопруг - се тоа биле закопани, или тоа е уште милување?
HELEN: Тоа не е бил погребан. Има толку многу болка јас сум уште да се поднесе.
THEOCLYMENUS: Значи тоа е за него сте исечените вашата долга руса коса?
HELEN: Тој е многу мил со мене.
[ наместо lamely ] Тоа е што е драги за мене, бидејќи тој беше кога тој беше. жив
THEOCLYMENUS: Ова е вистинската причина сте вознемирени?
HELEN: Прашајте го вашиот сестра. Одвај можеше да ја измами.
THEOCLYMENUS: Се разбира дека не. Па тогаш
Дали сте се уште ќе треба да се трошат вашиот живот на гробот?
HELEN: Не омаловажувања мене. Дозволете ми да се навикнеш на неговата смрт.
THEOCLYMENUS: Вие се исплаши од мене. Ти си уште во љубов - со мртов човек!
HELEN: Не, не повеќе. [ таа изгледа во него слатко и невино ]
Време е да почнам да размислувам за.... мојот сопруг
THEOCLYMENUS: Вие сте донесени вашето време - но мило ми е.
HELEN: Ајде да се со него. Нека биде минато минато.
THEOCLYMENUS: Што би ме сакал да направам? Тоа е мојот ред да бидат фини со вас!
HELEN: Направете мир - да бидат пријатели
THEOCLYMENUS: над нашите кавга - сите подобро сега.
HELEN: Сега ти си ми пријател, може имам само една корист
THEOCLYMENUS: [ погрешно нејзиниот интерес ] Она што корист е тоа што возбудува толку?
HELEN: Сакам да ги закопа мојот покоен сопруг.
THEOCLYMENUS: Како? Погребна служба во отсуство ? А погреб без тело?
HELEN: ние сме сопствени во Грција: ако некој умира на море...
THEOCLYMENUS: Што се случува? Доверете се на Грците да се направи нешто друго!
HELEN: Земаме една празна сет на облека и...
THEOCLYMENUS: закопа. Оди напред - постави надгробен споменик каде што сакате!
HELEN: Не, тоа не е она што го правиме, кога морнарите се удави во морето.
THEOCLYMENUS: Што, тогаш? Овие грчки rigmaroles мене поразот!
HELEN: Ние се работи за погреб во морето...
THEOCLYMENUS: Каде точно можам да доаѓаат во? [ тој е добивање нетрпеливи ]
HELEN: [ свртуваат кон MENELAUS ] Овој човек е експерт.
Ништо вака ми се случи порано.
THEOCLYMENUS:. Sailor; сте ми донесе вести што ме задоволува
MENELAUS: Не е добра за мене: ниту многу. весели за мртов човек или
THEOCLYMENUS: Како да го закопа човек кој починал во морето?
MENELAUS: Зависи кој е тој.. Колку е богат, и така натаму
THEOCLYMENUS: Јас ќе се сретнеме на сметка, што и да е, за доброто на Helen.
MENELAUS:. Прво; жртва на боговите подолу
THEOCLYMENUS: на што? Името на ѕверот - тоа е твое.
MENELAUS: Можеш да одбереш - ќе бидеме задоволни со она што ќе го обезбеди.
THEOCLYMENUS: Во Египет тоа е обично коњ или вол.
MENELAUS:. Без оглед - колку што тоа е прва класа животно
THEOCLYMENUS: Јас сум богат човек - нема недостаток во мојот стада на таквите!
MENELAUS: Земаме еден кревет, со свежа, чиста постелнина - никој не во него се разбира!
THEOCLYMENUS: Тоа е твое. Ништо друго вашиот сопствен бара?
MENELAUS: оружје и оклоп - бронза. Затоа што беше војник.
THEOCLYMENUS: Ќе го наведам само видот тој ќе се изберат!
MENELAUS: И свежа храна; најдобрите производи на вашата земја!
THEOCLYMENUS: Тогаш што? Како ви се, Ир, го добиете сето тоа во морето?
MENELAUS: Мора да се обезбеди брод, и членови на екипажот да го ред.
THEOCLYMENUS: Како далеку во морето не го имаат да одиме?
MENELAUS: До ја разбуди само може да биде. се види од земјата
THEOCLYMENUS: Зошто? Што точно значи овој ритуал се постигне?
MENELAUS: Инаку морето може да се мијат придонеси назад кон брегот.
THEOCLYMENUS: Ќе имаат феникиски longboat - најбрзиот брод во живот!
MENELAUS: Menelaus ќе биде воодушевен со вашата великодушност.
THEOCLYMENUS: тоа би било доволно ако врши овие ритуали сами,
без Хелен?
MENELAUS: "Тоа е должност на мајката на покојникот, сопруга или син..."
THEOCLYMENUS: Тоа е утврдена, си ти што зборуваш, дека Хелен мора да рамото на товар на нејзиниот сопруг погребот?
MENELAUS: Да - добра жена не ќе се обиде да измамник на богови по испуштањето на кој било дел од
. ритуалот
THEOCLYMENUS: Тогаш нека одат! [ весел и срдечна ]
Би сакал да ја охрабрат да биде добра жена!
Оди во палатата и одберам нешто што треба;
И јас нема да ви оди нека со празни раце од мојата земја,
По сите сте го направиле за. Хелен
! на вести што ме донесе е одлична
симнеш оние партали и да помогне себе си да се облека
и храна -. доволно за да ви го гледаат домот
имам забележано вашиот прилагоди остава нешто да се извојува!
И, Хелен, не се направи себе си болен со. сето ова плачење за мртвите
Menelaus ги исполни својата судбина: дека не може да донесе мртовец врати во живот!
MENELAUS: Дали како што вели, мојата девојка. Љубовта на мажот дека имате -
. Заборавете на оној кој е твое не повеќе
. најдобро за вас да се вратиме она што судбината ви донесе
. Ако се вратам живи и здрави во Грција, јас ќе го исчистите вашето име
Можете бидете сигурни дека сте соодветна сопруга на оној кој го дели вашиот кревет!
[ Exeunt во палатата ]

ХОРОТ: една млада девојка
Си ја заборавивте
страсно пропуштени
од нејзината мајка,
мајката на боговите:
Деметра побрза над
планини, преку
шуми, преминал беснее
Реките, и длабоко изрази паѓа
Море.

Една млада девојка
грабнат
Како што си играше со нејзините пријатели
грабнат од кружат танц.
Артемида со лакот
Атена со штит и копје
и помогна на пребарување, како Деметра
Постави во нејзината кола влечат од
суштества од дивината со диви музика
Од castanet и тапан.

Зевс погледна надолу, виде:
Сето тоа беше дел од својот господар план.

Мајката
избрливени со нејзината загуба
се откажа од пребарувањето.
Лудо со тага таа удара:
Поплави лента на почвата,
не parches земјата -
Не култури во плуг-изгребани земјиште.
Децата и родителите гладуваат
Говеда умираат без
Во свежото зеленило пука за да се хранат на.
Градови на мажи беа како
Градови на мртвите.
Не жртви беа прифатливи за богови.
Не роса. Не извори. Нема вода.

****
Внесете HELEN од дворецот

HELEN: Сестри. Среќа што беше на наша страна досега во рамките на палатата.
Theonoë е среќно си прави некој додаток,
и не рече збор за да ја нејзиниот брат за Menelaus "е тука.
Всушност, таа спонтано му рече мојот сопруг е мртов!
Menelaus има само она што го сакаше.
на оружје за фрлање во морето - и тој е веќе доби рацете -
Оние силни раце -. цврсто на штит и копје
. Таквата удобност на несреќниот труп
Веќе вооружени за борба, се загреав, опремени
да колење Египќаните во нивните илјадници - еднаш сите ние сме во странство.
сум отстранета неговите работи имаше на од бродолом:
јас сум му помогна да го капеме и ја исперам нечистотијата на години
во јасна Нил вода, и јас сум kitted него во реално облека!
Тоа е се што можам да кажам сега за сега.
Оној кој мисли дека е рано да се имаат права на сопственост над моето тело
, излегува од палатата. ! Sh
Можете, исто така, да остане на мојата страна - внимателно она што го велат.
Има добри шанси дека ако можеме да се извлечеш безбедно,
Ние можеме да ви помогне да избега еден ден.

Внеси MENELAUS и THEOCLYMENUS со голем број на робови вршење опрема. Menelaus сега е величествено облечен.

THEOCLYMENUS: Тоа е право, робови, се формира еден синџир!
Нека грчки го организира:. ќе помине по поморски се справи со должината на линијата
Хелен - ве молам - и јас не сакам да ти одело на нерви, велејќи ова -
Земете моите совети. Не одат.
Тоа ќе го направи без разлика на вашиот сопруг ако сте таму или не,
И јас сум исплашен што ќе се надминат со емоции
и фрли се в море, понесени
од страна на сите гужва се направени за Menelaus.
Твојата тага за таа поранешен сопруг е надвор од сите процент.
HELEN: Како мојот нов сопруг, мора да прифатите дека јас
уште се сеќавам на мојот прв сопруг, и сите
мали нешта нашиот брак со цел да се мене.
Бидејќи јас сум уште во љубов со него,
, би требало да се допадна за споделување на неговата смрт.
Но, она што задоволство мојата смрт би можело да донесе до оној кој е мртов себе?
Се што сакате да го направите е да отидете и да платат мојата последна почит
во лице. Како за вас
на боговите може да ги исполни со надеж дека ќе имам за вас
И за овој човек, кој што беше и вашиот партнер во сето тоа.
Во замена за сите сте го направиле за Menelaus и јас,
Вие ќе најдете ми само еден вид на сопругата дека ! заслужуваат
! Сè што е излегува токму како што треба да
Сега, ако ќе ти каже некој да се најде брод да се стави сето тоа во,
Ќе направат мојата среќа заврши!
THEOCLYMENUS: [ да роб ] вас! Се движат! Ги добиете брод -
А педесет и oared феникиски галија, и членови на екипажот.
HELEN: Зарем не би било добра идеја, ако човекот
Во задолжен за погребот беа капетан на бродот?
THEOCLYMENUS: Се разбира. Мој морнари мора да го направи она што тој им раскажува.
HELEN: Повторување на ред, за да бидете сигурни дека тие ќе се разбере.
THEOCLYMENUS: Со задоволство - и јас ќе го кажам по трет пат, ако тоа те прави среќен!
HELEN: Ајде! И благослови моите планови!
THEOCLYMENUS: Обидете се да не дамка образите со премногу солзи.
HELEN: денес ќе покаже колку должам за вас.
THEOCLYMENUS: Не трошете премногу за мртвите - тие нема да го цениме тоа!
HELEN : Јас сум поглед кон иднината, како и минатото!
THEOCLYMENUS: Како мажот ќе најдете ми не е полошо од Menelaus!
HELEN: Јас не сум се жалат! Сам ќе го најдам вистинска среќа, јас сум сигурен!
THEOCLYMENUS: Се разбира дека ќе, колку што сте вистински за мене.
HELEN: Љубовниците нема да има потреба настава како да се сака!
THEOCLYMENUS: Треба ли да дојде премногу? Сакам да направам сè што можам за да помогнеме.
HELEN: Не, не! Не точка во кои имаат кучиња и кората себе, мојот крал!
THEOCLYMENUS: Исклучено да одите, тогаш! Овие обичаи се сите грчки на мене.
Мој палата нема потреба од церемонијата на прочистување -
Тоа не беше тука дека Menelaus издивна:
Некој! Одете и кажете ми потчинети да се донесе
сите на свадбата реквизити во палатата.
На целата територија на Египет мора да викне од радост
и да пее на свадба-миса за Елена и себеси.
Јас сум среќен, среќен човек.
Вие, грчки: одат стави на подароци во чест на
Мој на Helen поранешен сопруг во љубовен оружје на морето,
тогаш брзаат дома и ме избави жена ми.
Потоа, по кој сте биле почесен гостин на нашата свадба,
Можете да си одите за дома.
или да остане тука - Јас Ќе те направи богат!
[ Излез THEOCLYMENUS ]
MENELAUS: О Зевс, ти си вика татко ни, и ти си мудар.
Погледни врз нас, и избави нè од лукавиот.
посегнеш кон нас со твоите грижат оружје,
Како што ги следат нашите среќа да. границата
само еден допир на твоите малиот прст
ќе ни донесе судбината се надеваме.
Нека проблеми сме го преживеале веќе да биде доволно:
Јас ве барале многу имиња, о богови,
. некои добри, некои не толку ласкавата
Но, јас не заслужуваат лошо среќа засекогаш -
јас сум заработил јасна патот дома.
И ако мене им ја додели оваа корист -
. Дозволете ми тогаш живејте среќно, вечно
[ Exeunt MENELAUS и HELEN]

ХОРОТ: Бродот од Сирија
. од Сидон
Таа е брза.
Види ја весла фати осигурувачи.
Кралицата на морето, веслачи нејзиниот принцови.
на делфини како хор линија
Скок во формирање, а таа води нивниот танц,
кога се надвор во морето
на бриз се нежни,
на површина е мазна,
и ќерка на океанот
Galeneia - Мирно -
Misty Blue како морето е,
шепотења овие зборови:
"отвораат вашиот плови
по морето-бриз да се пополни;
што си ги напуштил земјата зад себе.
Повлечете фирма на веслата,
веслата направени од бор,
Вие веслачи
Вие oarsmen,
носење Хелен
Дом на пречекот
брегови, и куќа изградена
од страна на Персеј.

Се прашувам дали таа ќе видите
на Eurotas во поплава,
и ќерки Leucippus '
капење покрај неа;
Или ако таа ќе биде на време за да се фати
. танцување во предниот дел на храмот на Палас
Или можеби тоа ќе биде темно,
За torchlit Фестивалот
на ЕЦД Hyacinthus,
Кого Аполо загинаа
на Игрите - тоа беше
случајност: возеше својата кочија
и бев одушевен како што тој побрза да заврши
Со дискусии
. фрлени од страна на богот
Таа стана празник-ден за Спарта
Кога волови се печени:
Аполон го определи
да покаже дека му е жал.
Кој е дека осамени
тромав
млада девојка, на сопствениот?
Тоа е Хермиона, Хелен, вашата ќерка,
Сепак замислено сонува
дека еден ден факели
ќе пожарот за нејзината свадба.

Би сакал да може да расте крила и летаат
Како и тие мигрираат јата птици
кои ја напушти зимската дождови зад себе,
со бучни лет-патека
во собата за летото рамнини
Кога не паѓа дожд
А жито е зрела.
Во skeins или линии тие го следат нивниот лидер,
Веруваат на експерт:
Тој е како овчар чии цевки
носи овците дома.

Вие со вашите тепа крила
и вратот, подадена,
на пат, таму горе
над облаците -
На Плејади се во средината на курсот;
Орион е јасно во ноќно небо: тоа е есента.
Тоа е време за вашето патување.
Земете оваа порака
да на мочуриштата на Спарта:
"Menelaus има преземено Троја -
Тој доаѓа дома! "

А ти, браќа на Helen,
Трка вашиот коњи
На нивниот небесен разбира -
Светлата ѕвезди во темно небо,
сега вие сте богови,
спасувачите на Helen.
Блесок на морето, каде што нејзините waveless отече
се одразува на небото,
И бело-frothing бран-девијации.
Испрати фирма стабилен бриз
Од Зевс
На нашите морнари.
Отстранете ја размачкана
На името на вашата сестра,
на силување, киднапирање,
Петното дека таа доби
Од кавгата на божицата ",
Судот на Ида.
таа никогаш не дојде во земјата на Троја,
да кулите изградена
Со Аполон.

[ Внесете MESSENGER ]

Messenger: катастрофа! Катастрофа!
имам страшна вест да се каже!
THEOCLYMENUS: [ нетрпеливо ] Што е тоа?
Messenger: проектот во потрага по друга жена!
Хелен ја напуштил оваа земја, таа е нема!
THEOCLYMENUS: [ саркастично ] Дали таа се шири крила и лета,
или само пешачат на сопствената две нозе?
Messenger: Menelaus има пловеа надвор со неа: беше
Оној кој дојде со веста за својата смрт.
THEOCLYMENUS: Неверојатно! Невозможно! Каде можеше ли да се најде брод
да го земат од Египет? Јас не верувам во тоа.
Messenger: Ти ја даде на грчки себе! Тој е нема,
со земање на мажите како што во моментов ќе го слушнат.
THEOCLYMENUS: Како? Јас многу би сакал да знам.
Тоа е минатото сите верување дека еден човек може да совлада
толку големи што екипажот - и вие бевте дел од неа!
Messenger: Откако си замина од палатата, Хелен одеше
надолу кон морето, земајќи голема грижа
каде што стави оние убави нозе, плаче
за сопругот - иако тој беше покрај неа;
. не е мртов, всушност, воопшто
Кога стигнавме во Dockyard област, ние лансиран
А Sidonian брод - сосема нов таа беше -
Со педесет веслање-клупи и. трим сет на веслата
ги сите беше ритамот и активност: еден е
Проверка на јарболот, друг со што си сигурен
веслата сите беа подредени правилно;
Еден погледна во текот на бели едра, друг
Беше адаптација на крос-парче на управувачот лопати.
Во сето ова викове, подигање на нивните момент,
некои Грци, морнарите Menelaus ", дојде до quayside.
Нивната облека ја раскажува приказната за своите бродолом -
Тие беа големи силни момци, но малку поглед!
ги Забележувајќи, син на Atreus, со лажна шоу
на чувство жал за "Ем, извика:
"Ти сиромашните питачи, како не вие овде?
бродолом, дали Каде беше тоа Што таа го нарече??
Ова е погребната церемонија за сиромашните стари Menelaus -
Хелен тука е вршење на нашите специјални церемонии
за тело изгубени на море - ве молиме придружете ни се! "
беа Сите тие плачеа крокодилски солзи
Како што ги добија во бродот, со придонеси за Menelaus.
Ние бевме сомнителни и почна да мрмори меѓу нас самите,
за тоа како многу екстра луѓе биле. добивање на одборот
Но, ние затвори кога ќе се сети што ќе му рече.
Кога сте го направиле дека грчките капетанот дека беше кога
Можете да ни се постави на курс за катастрофа!
Добивме повеќето од старт на одборот лесно доволно;
Но, проклета бик одби да одиме до на gangplank -
Bellowing и валање неговите очи, arching грбот,
Намалување на неговата рогови - ни беше страв да одам во близина на него!
маж на Helen извика:
"Sackers на Троја Ајде Земи ѕверот -!
дигалка него рамената грчки стил,
. и Чак него во поклонува Ајде да се
жртва во чест на човек кој починал "!
мечот беше подготвена во својата рака;
Тие го направија она што рече - запленети на бик,
однесе и фрлени на палуба.

Конечно, кога сè беше сместен,
Хелен, покажувајќи поглед на снажен глуждот,
се искачи на бродот и ја одведоа во седиштето amidships,
Со Menelaus, се претпоставува дека труп, покрај неа.
Другите Грците седеа заедно на gunwales,
Човекот означување човек, ножевите скриени во. нивната облека
Ние завеслаа преку прекинувачи на неговиот збор на команда.
Кога бевме во морето, уште се во близина земјиште
Но, не во близина доволно, кормилар извика:
"? понатаму, капетан, или тоа ќе направам
Тоа е до вас - она што ќе се каже ", вели тој.
"Ова е во ред".
Со својот меч во раката, тој скокна во лакови,
и застана подготвен да го жртвува бик.
Изработка не се споменува ниту еден мртов човек,
Тој извика како што тој пресече нејзиното грло:
"Посејдон, господар на морето; славна ќерки на Nereus:
Донесете ми безбедно на бреговите на Nauplia,
и жена ми - безбеден од земјата на Египет! "
млаз крв виткаа во морето.
Грчката беше задоволна. И некој рече:
"Тоа е стапица Завртете го копчето за брод круг!
- Гребло на десната рака весла даде на цел Користете кормило! "
застана син на Atreus врати од заклани бик
и викна на неговите пријатели "Што те чување?
Смрт за египќаните ги убие!
Фрли ги исклучи брод во морето со нив "!
извикуваа boatswain назад кажува вашиот мажи:
"! Ајде Земи нешто за оружје
распадот на веслање-места, некои од вас;
! RIP дека лопати од своите rigger
Нешто да пресече нивните черепи и да ги направи искрвари,
! за надворешни ѓубриња "
извираше Секој на нозе - наша страна
имаше столбови и spars, но тие имаа мечеви.
Бродот беше преплавена со крв.
Имаше еден глас од Стерн egging нив на:
Тоа беше Хелен: "Каде е стариот самоувереност?
Испрати Египќаните вкус на лекот ти дал Троја! "
со Грците запали во нејзините зборови, наша страна
почна да се врати. Некои биле оставени сами на нозе,
. Но, што би го виделе телата едно чудо лежи уште
Menelaus, во целосна оклоп, гледавме да се види
каде неговите пријатели биле под притисок, таму
ја стави неговата сила да се користи, светкави мечот
До сите ваши мажи беа overboard.
Тој расчисти вашиот лојални морнари од палуби,
Потоа стои на чело изјави тој coxwain
да се управува директно за Грција. Тие hoisted плови
Кој креваше надвор како ветрот го фатат.

Тие нема. Излегоа од Египет. Избегав
Само со скокање во морето од страна на сидро.
рибар ми собрал -
бев прилично исцрпени - и ме тука
да ви кажам оваа вест.

Изгледа дека беа малку наивна, господине:
Нема ништо повеќе корисни во животот
отколку добар сомнителни природа.

ХОРОТ: [ simperingly ] Мојот добрина! Јас никогаш не би помислил
Menelaus можеше да се повлече на волна
во однос на вашите очи како што - и наш премногу
фенси, дека беше навистина него цело време!

THEOCLYMENUS: Snared! Лукавство на жената ме стапица! Што глупава будала сум јас!
нема! Мојата прекрасна невеста исчезна, тоа е премногу доцна за да ве фати сега.
разрушен Грците не можам да ги казнат, но сестра ми е тука уште:
Таа ме измами, бидејќи јасно кој е тој, нашата палата гостин -
Menelaus! Тоа е последен пат таа ќе имаат тајни од кралот.
Ќе бидете сигурни дека никој друг не ја изневерил со неа шарлатанство!

Тој се претвора во влезе во палатата, но наоѓа Messenger забрана на свој начин. Дијалогот што следува е малку фарса во тон: во ритамот на стихот (токму како во оригиналот) треба да се нагласи доволно да се донесе ова

Messenger: Вие таму! Господине! Каде ќе одиш? Кој мислите предложи да се убие?
THEOCLYMENUS: одам да го направи она што е во право и правилно. Стои настрана, од мојот пат!
Messenger: Не! Јас не ќе може да одат на вашиот облека! Лоши работи што планирате да направите!
THEOCLYMENUS: Ти си роб; не можеме да исклучиме вашиот господар!
Messenger:... Да, ако јас сум повеќе смисла од вас!
THEOCLYMENUS: Јас не мислам така! Сега молам дозволете ми да...
Messenger:... Не! Дозволи да не сакам да зборувам!
THEOCLYMENUS: Убиј дека злото кучка, сестра ми...
Messenger:... Не! Таа е добра, таа е светец!
THEOCLYMENUS: Кој ме предаде!...
Messenger:... Не! Тоа беше чисто предавство! Тоа беше во право!
THEOCLYMENUS: Право да им даде на мојата невеста далеку
Messenger:... За некој кој заслужува неа повеќе!
THEOCLYMENUS: Кој заслужи неа повеќе од мене?
Messenger:... На еден татко и 'даваат за да!
THEOCLYMENUS: Судбина ја презентираше за мене!
Messenger:... Но, тогаш судбината ја зеде повторно ќе се врати!
THEOCLYMENUS: Ти нема право да им суди моите постапки
Messenger:... Да, ако јас сум подобар судија!
THEOCLYMENUS: Значи јас сум таа тематика, не владетел?
Messenger:... Тирани немаат право да владее.
THEOCLYMENUS: Ти си во љубов со смрт, мојот пријател...
Messenger:... Оди на! Да ме убијат! Јас не сум исплашена!
Убијте ме! Резервни животот вашата сестра, и дај ми смрт наместо од неа.
Робовите можат да бидат нивните господари "е еднаква на, умирање за нивните господари" доброто.

На небесните Близнаци се појави одеднаш и спектакуларно. Како и со претходната сцена, треба да постои елемент на фарса (тешко да се избегне и онака со две актери облечени како ѕвезди говорејќи во тандем!)

НА близнаци: воздржат твојот бес! Контрола на твојот лути расположение,
Theoclymenus, цар горди на Египет! Ние сме Близнаците;
Тие јавете ни се синови на Зевс, кого Леда создаден;
. Браќа на Хелен кој има избегаа ти царството
Бракот Ти си толку премине сте изгубиле
никогаш не требаше да биде! Твојата сестра, таа
(чија мајка била божицата не заборавајте)
не е виновен: таа само го направија она што е во право,
послушни на нејзиниот татко е само команди.
Хелен беше гостин во вашата куќа; дозволено
да остане до судбина, рече таа мора да ја напуштат :. денес
За сега ѕидините на Троја се паднати долу,
Боговите веќе не треба да се користи нејзиното име.
жал! Тоа е време за неа да се приклучат уште еднаш
нејзиното вистинско сопруг и си одам дома да биде негова жена.
Стави враќам и твојата опасна меч во својата футрола -
Сестра ти е точно во она што таа го направи.
Ние би се спасени Хелен долго пред тоа,
Но, Зевс не 'направи богови: гледате
Ние треба да се поклонат пред судбината и на боговите,
Од што се беа одлучи како сето тоа треба да заврши.

Толку многу за вас, и на сестра ми Ова ви го велам:
. плови со вашиот сопруг, фер ветрови ќе биде твое
Ние два, вашите браќа Твен, вашиот спасувачите,
како јава на брановите до тебе, те води дома.
Кога ќе се стари и крајот својот живот на земјата,
Вие треба да се направи бог, и со Близнаците
ги поднесуваат придонеси смртници направи за нас;
! Тоа е сите вклучени во плановите на моќниот Зевс
на островот каде што Хермес ви падна тоа време,
кога тој имаше сте грабнат за разлика од Спарта, па
Париз не треба да ви обезбеди што својата невеста
(на островот што го чува Aktaean брегот, мислам)
ќе се нарече "Хелен" од страна на домородци има
за давање ви посакам добредојде, кога сте го изгубиле вашиот дом.
За Menelaus, исто така, залутаниот
Боговите резервирам посебни судбината: ќе живеат
! засекогаш во островите на Blest
Боговите не мразам на високата класа, тие само
се двапати дел од проблеми како заеднички стадо!
THEOCLYMENUS: О синови на Зевс и Леда, молам прости
гужва во врска со вашата сестра што сум ги направил. Мој сестра решив да не убие; Да Хелен одат во Грција, ако тоа е Божја волја. Таа е најдобрите сестра секој можеше да има, Вистински сестра на пар на вас. Таа енедопрената - нејзината основа е безбеден. И така Збогум! Вашиот Хелен е лице навистина фер - Жените како и нејзината, за жал, се некако ретки!

Тие исчезнуваат како алармантно, како тие се појави

[ХОРОТ: Тоа е смешно стара игра...]


Конечниот клишеа на хорот треба да биде нечујни - можеби се удавил од страна на соодветно триумфално музика!
Published (Last edited): 23-02-2012