Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

Илиноис {Ил-УХ-noy '}

Source: http://history.ilgenweb.net/Илиноис е една од водечките земјоделски, производство и урбана држава на север централниот регион на САД. Се граничи со Висконсин на север, езерото Мичиген на североисток, Индијана на исток и југоисток, и Кентаки на југ. Охајо реката следува јужната граница, и реката Мисисипи во западниот и југозападниот дел на државата лежи долж границите со Ајова и Мисури. Илиноис првпат бил населен пред илјадници години од страна на Индијците и се испитуваше од страна на првите Европејци-Француски лицемер мисионерска Жак Marquette и frontiersman Луј Jolliet-кој стигна од областа на 20 јуни 1673. Францускиот е изменета на Индискиот име за оваа област, Illiniwek, што значи "мажи", да Илиноис. Илиноис стана држава на 3 декември, 1818 година. Иако 25-ти по големина држава во големината, населението е рангирана само шестата по големина на сите држави, и нејзината стапка на раст е непостоечки или многу ниска од 1980-тите. Спрингфилд станал престолнина во 1837 година. Од 1850 година, Илиноис е голем држава во сите економски сектори. Сега се соочува со проблеми за зголемување на урбанизацијата и меѓурегионална економска конкуренција.

Линкови:
Ако имате информации што би сакале да ги споделат за оваа веб страна, Ве молиме контактирајте го координаторот, Силија Снајдер.
ИСТОРИЈА

Илјадници години пред француската достигна Илиноис, Paleo-Индијанците, номадски народ, и нивните потомци, архаичен Индијци, се истражени Илиноис. На културата на овие ловци, датиран пред 5000 година п.н.е., може да се изучува во рок Modock Шелтер во Рандолф Оринџ. Шумски Индијанци беа нивните потомци. Од ~ 900, Блискиот Мисисипи Индијци, кој го наследи на Woodland Индијци, изградена големи земјени насипи и развиени комплекс урбаните средини. Овие градови исчезна веројатно поради пренаселеност, болест, и исцрпување на ресурсите. Потомци на Mississippians беа Illiniwek племиња на 17, 18, и 19 век. По неколку години од губење на земјиште и војни на други индиски групи и европејските колонисти, на Illiniweks биле пренесени во резерва Канзас.

Францускиот контролирани области по должината на реката Мисисипи долина во американската задници помеѓу Cahokia и Kaskaskia. Својата професија, од околу 1675-1763, лево неколку трајни ознаки, како и на неефикасни британското владеење. Европската контрола беше завршена од страна на милицијата на САД на Џорџ Роџерс Кларк во 1778, при што тврдеше Вирџинија Илиноис како во рамките на нејзината територија.

Во северозападниот дел на Уредбата од 1787 мапираа овој регион и организираниот окрузи, и во 1809 година на територијата на Илиноис беше замислен. Во текот на првите години на населба од крзно Trappers, јужна Илиноис беше во фокусот на миграција во областа, особено по должината на реката Мисисипи долината и Wabash и Охајо реки. Доделување на државноста во 1818 година беше контроверзен. На население изнесуваше помалку од потребните 60.000. Понатаму, со цел да го вклучите порта Чикаго област, територијално претставници предизвикана Конгресот на САД за исцртување на границата Илиноис 51 милји на север на оригиналот граница како ограничена од страна на декрет северозападниот дел. Првиот главен град беше Kaskaskia, проследено со Vandalia, по должината на реката Kaskaskia, која се одржа на позицијата за 20 години. По силен притисок од Абрахам Линколн, главниот град бил преместен на Спрингфилд од 1837 законодавната гласање.

Почетокот на државност проблеми зафати Илиноис. Во 1830 година државата беше во близина на стечај поради владино финансирање на канали и железничката конструкција. На Black Hawk војна во 1832 година се водела од страна на Индијците и новодојдените доселеници над поседување на Илиноис земјиште. Болест беше неконтролираното и смртта заедничко. Следбениците на Mormonism, кој мигрирале од Мисури во 1839 година, се обвинети за многу незаконитости и конечно управувано од страна на државата по нивниот лидер, Џозеф Смит, бил убиен во 1844 година.

Граѓанската војна предизвикана мешани лојалност меѓу Illinoisans, од кои многумина биле прва или втора генерација јужњаци. Сепак, многу се гордееле со фактот дека беше предводена Унијата од страна на мајчин син, Линколн, а државата се предвидени 250.000 војници во Унијата армија. Таа, исто така беше оружје производителот, снабдувачот на производи од железо, како и главните жито и преработките од месо снабдувачот за Северна Кореја.

Од 1880 година, Илиноис стана четвртата најнаселена држава. Тоа беше лидер во жито производство и производството. Голема европска имиграција предвидени труд за рудникот за јаглен, работи челичарници, како и подобрување на економијата и културата на државата. Од 1920 година, Илиноис беше вбројува меѓу најистакнатите држави во речиси секој значителен раст променлива јаглен, индустријата, земјоделството, урбанизација, транспорт и промет на големо. Своето раководство беше постигнат и покрај економската паѓа на 1880-тите, 1890-тите години, и раните 1900-ти; на работните спорови во јаглен и railroading, оган Чикаго од 1871, и проблемите предизвикани од организираниот криминал. Светски војни I и II зголеми економијата на Илиноис, кој наскоро имаше пет артилерија депоа и бројни воени кампови за обука.

Пост-Втората светска војна беше време на индустриски модификација на производство на стока за широка потрошувачка. Иако месо пакување компании почнаа да се движат подалеку од Чикаго и Источна Сент Луис, делумно поради застарени физички растенија, Илиноис фарми беа се механизирани и надградени за зголемување на излез. Употреба на хибридни семе, хемиски ѓубрива, хербициди, инсектициди и резултираше со поголем приносите. По Втората светска војна Илиноис искусни брзиот раст на населението. На зголемувањето на бројот на училишна возраст донесе државно училиште реформи, руралните училиште consolidations, и огромни приградски образовни растенија. Миграција струи на црнците од југ, Хиспанците од Мексико и Порторико и белците од Appalachia преобликува населби во Чикаго, неговата предградијата, и други големи градови Илиноис. Во 1990 година малцинствата во Чикаго изнесува за речиси 55% од нејзиното население.

Земјоделство области и повеќе градови беа многу погодени од големиот реката Мисисипи поплава што се случи во 1993 година. На реката, формирајќи западната граница Илиноис, беше на сцената на еден од најлошите природни катастрофи во историјата на САД, како поплавување на реката и нејзините притоки се вклучени девет Среден држави и стави неколку Илиноис заедници во ризик. Руралните Keithsburg беше поплавен, а некои се малку градови биле збришани. Оштетување на култури, земја, и имотот бил во вредност од милијарди долари.

Подетални раната историја

Published (Last edited): 22-02-2012