Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

Изградба опсерваторија

Source: http://www.hiddenloft.com/obs.htm

Ажурирани: 07/04/2008

Скриена Доградба опсерваторија произлезе од желбата да се има постојана набљудување позиција за CCD слики кои ќе бидат во согласност со договори и ограничувања на здружување на нашите сопственици на. Не сместена им било дозволено, па еден конвенционален опсерваторија беше надвор. Бидејќи јас имаше една и единствена залив гаража за работилница и астрономијата површина во прилог на куќа, решив да дизајн опсерваторија со Roll-оф покрив во која гаража. Овој дизајн ќе го задржи на ролна-оф структура под парапетни што го опкружува нашиот дом и, како таква, е во согласност со ограничувањата на здружението.

Во прилог на ролна-оф покрив, морав да се изгради платформа или палубата околу 8 метри во близина на гаражата кат, инсталирајте изолиран конкретни основа и столб и да ја стартувате потребните кабли во канцеларија за далечинско телескоп контрола. Со цел да се расчисти парапетни што го опкружуваа постоечките покрив, на издигнувајќи столб беше потребно. Со Пјер-тек 2, мислев дека ќе можам да ја кренам Горниве на парапет за јасен поглед кон хоризонтот, освен каде што планините се испречија на патот. Дизајнот, исто така мораше да го осигурам и опсегот ќе се вклопи под покривот, така што на покривот може да се затвори. Ова бара многу внимателна анализа и моделирање.

Дизајнот работа започна 5 Јули, 2001 со многу ревизии и проверки. Еве цртежи за југ Висина поглед, на надморска височина исток поглед и на конкретен план. 

 

 

Јужна Висина

 

Исток Висина

 

Конкретен план

 

 

Во суштина плоштадот дупка на 6½' снимен во покривот на една автомобил спроведен гаража. На покривот дрвени скелиња беа поддржани од двете страни на отворањето од (2) 4 х 12 греди одмор на 4 х 6 мислења. Шпил е инсталирана на повеќе од 8 метри над гаражата кат поддржан од страна на рамката од 2 х 8' спроведен во мислења и ѕидни столпчиња. Преклопен сведување скалите првично биле користени за палубата пристап. Јас подоцна да бидат заменети со постојани скалите. На палубата беше покриена од страна ¾" CDX иверица. На ролна-оф рамката на покривот и песни се изградени во друга гаража и проверени за ортогоналност и функција. Агол на железо беше искористена за песната и (4) 4" V-Мило ми е тркала од McMaster-Кар се користи за превоз на покривот. Тоа беше тогаш да се расклопи, туркан до покривот и собираше. На покривот плашт и материјал за покривање беше потоа се применува на ролна-оф покрив. Во песните беа запечатени и насликани. Јас додадов на термостатски контролирана издувен вентилатор за да се минимизира топлина израстоци во текот на тие жешки Тусон лета.

Крај на изградба започна 17 јули 2001 година. Еве некои слики од процесот. Кликнете на нив за поголема слика.

 

 

Сечењето на дупка во покривот. Голема првиот чекор!

 

Палубата рамка и скали

 

Палубата отворот отворен

 

Палубата отворот затворена

 
 

Поглед од палубата на југ.

 

Roll-оф рамката на покривот и шини

 

Пресечеш!

 

2 метри длабока и обрабени со пена.

 
 

3 тон рампа истури.

 

Подготвуваат за столб истурам.

 

Гледајќи надолу празните sonotube.

 

Пјер истури и монтажа плоча инсталиран.

 
 

Подготвуваат отстранети.

 

Телескоп во место.

 

Roll-оф покрив затворена.

 

Подготвени за бизнис!

 

 

Перона основа беше приближно 48 "x 48" x 24 ". Арматурата беше во место за столб пред основа беше истури. 18 "sonotube беше лизна во текот на арматурата и исполнет од врвот. На врвот поглед на перона покажува ноктите, кои биле користени да се измери конкретни пополнете ниво. Северна беше решен со компас, неутрализирање на магнетните деклинација. Ова беше потврдено со проверка на сенка фрлија од измерат линија како што сонцето ја преминал меридијан.

Места беа либерално се предвидени. Осветлување се состои од два кола - црвена еден и белата. На црвениот коло е на нежните и контроли црвени јажето светлина што тече по должината на источниот и западниот страна на опсерваторијата. Снабдувањето со електрична енергија за камера, монтажа и крило се наоѓа под палубата тротоарите и се достапни со отстранлив панел. Моќ е контролирана од страна на X-10 далноводот контролер од канцеларија, како што се на црвено светло. Сите AC е на колото GFI. Веб кам се користи за да ги видите за време на телескопот се движат ако сакате.

Опсерваторијата е поврзан со канцеларијата со 1 GHz Ethernet мрежа. Вистинските рок е околу 60 метри.

Првата светлина беше на 18 септември 2001 година и момче се направи Ми се допаѓа! Има доволно простор за мојот обемот и еден или двајца набљудувачи. Не повеќе - со нови опсегот, тоа е значително построги. Го оставам на издигнувајќи столб во својата надолу позиција за CCD слики, заокружувајќи ја само за визуелно дело. Јас имам околу 15 ° до 20 ° хоризонтот со столб во одредување позиција. Во дизајнот имав одредби за гаражни врати настроената да се отвори и затвори на покривот. Ова испадна да биде непотребно. Со оглед на висината на покривот, сите треба да направите е да го ослободи заклучување hasps и Симнете на јаже. Покривот се отвора без проблеми. Постои многу малку напор потребен за да го затворите покривот со влечење на јаже и врзување го исклучите во блиската клин.

Откако кровот е отворен, сите други контрола е од канцеларијата. Јас го користам мојот X-10 контролор на власт до системот. Повеќето сликата фаќање, заедно со темни рамки, се стекнува со CCDAutoPilot4 па тоа се случува додека спијам. Во утринските часови, јас моќ во воспоставувањето на систем од канцеларија и да го затворите покривот. Единствената вистинска назад-и-назад меѓу опсерваторијата и канцеларија е ако јас треба да се земе светлина кутија станови. Јас обично преферираат небото станови и најчесто ги користите.

Се надевам дека ова ви дава некои идеи за вашата опсерваторија!

Published (Last edited): 12-03-2012 , source: http://www.hiddenloft.com/obs.htm