Back to site
Since 2004, our University project has become the Internet's most widespread web hosting directory. Here we like to talk a lot about web development, networking and server security. It is, after all, our expertise. To make things better we've launched this science section with the free access to educational resources and important scientific material translated to different languages.

Moviediva

Source: http://www.moviediva.com/website/MD_root/reviewpages/L%27Age%20D%27Or.html

Авторот: Laura Boyes, Film Curator, North Carolina Museum of Art

L'Години Дор ( Златното доба ) (1930) во режија на  Luis Buñuel.  Gaston Modot, Lya Lys, Max Ernst (60 мин).

А не-наративното, quaintly шокантни истражување на несвесните желби, од чудно на перверзни, предизвика немири, беше забранета од страна на полицијата и не премиера во САД театри до 1979 година. Аристократски производител ризикуваше екскомуникацијата за неговата поддршка на изопаченост. "Се започнување, ирационален ремек-дело на цензурира-baiting chutzpah." (BBC)

Надреализам ги има своите корени во културни и уметнички движење наречено Дада, во која различни уметници дели желба да се срушат доминантната култура преку различни уметнички средства, песни, перформанси, музика, колаж, визуелната уметност и филмот. Андре Бретон го објави својот надреалист манифест во 1924 година, тој сакаше да го користите на несвесното во создавањето на уметноста. На надреалистите напиша сметки на своите соништа, учествуваа во сеансите и играше "на суптилните труп" (во која секој човек придонесе еден збор или слика на некој состав без да се види она што другите се предвидени) како начин за олабавување на несвесното и ослободување на потиснатите желби и фантазии. Тие беа брзо да се согледа дека во кино, само по себе поттикнување на еден вид на сон како држава, беше крајната надреалист алатникот.

"Сите надреалистите се убедени во кино треба да го наруши, а не грижете се. Тоа треба да донесе внимание на вознемирувачка аспект на животот, а не на своите познато лице. Повеќе, таа мора да ја прифатат одговорноста за оспорување на валидноста на реални, во интерес на откривање на надреалното. Оттука тероризмот удира во надреалист како еден од емоции повеќето АП да се ослободи одговори тоа е провинција на кино да поттикнат "(Метјуз 28).

"Надреализам е сè за секого да се откријат. Жан Кокто еднаш забележа дека сите филмови се надреални... дека донесувањето на осветлени слики низ екранот беше за него надреално искуство, искуство кое го однел надвор од неговата свесниот ум. Секој филм да го направите тоа "(Gould 12). "Надреализам е умот игра, која има влијание врз целата историја на дваесетиот век уметноста и мисла" (Gould 12)

Луис Буњуел е роден 22 февруари, 1900, најстариот од седумте деца, во Calanda, мало село на 3.000 во североисточна Шпанија близина на родното место на Гоја, каде што "средниот век траеше до Првата светска војна" (Лејн). Тој го загуби својата вера како тинејџер, кој присуствувал лицемер колеџ, но беше опседнат со ритуалите на Црквата. До тој заминал на Универзитетот во Мадрид, не бил запознаен со современото општество, а метропола дојде како шок. Неговиот татко одби да му дозволи да учат музиката, па затоа тој се изведува инженеринг. Обесхрабрени од потребно математика, тој стана ученик на познатиот ентомолог, и неговата страст за инсекти живот е видливо во голем број од неговите филмови. Што е најважно, тој постигна извонреден пријателства во престој на студентите, поетот Федерико Гарсија Лорка и сликарот Салвадор Дали. "И, во начинот на такви работи, со anticlerical презир дека образованието лицемер може да инспирира на премиерот, здрава Луис мислев за сексот и бил растргнат меѓу она што го виде како буржоаска избор на бракот, курварство или мастурбација, кога се откриени на оргија можно во сонување "(Томсон). Триото го засака филмови, особено deadpan стрип juxtapositions на Бастер Китон. Буњуел еднаш воведе програма на Чаплин, Китон, Лојд, Хари Ленгдон и Бен Тарпин на театарот Мадрид. "Надреализам во кино е да се најде само во овие филмови. Многу повеќе вистински надреализам отколку во филмовите на Ман Реј "(Бакстер 83)

Во 1929 година, Буњуел побара Dali да соработуваат со него во неореалистички филм. Буњуел беше очаен во врска со неговата најверојатно иднината на надзор на семеен имот дома. Тој ги убедувал своите мајка да му даде еквивалент на мираз неговите сестри биле ветени, а тој зеде сумата што треба да се инвестира во еден филм. Тој и Dali бесплатно поврзани сценарио во постоење со релативно лесно, тие биле во совршена хармонија креативни. Филмот е снимен во петнаесет дена, и истрча седумнаесет минути. Иако никогаш не го направи пари, нејзината голема вредност беше подобрување на угледот на својата одлуки. Ниту една од режисерите беа дел од "официјалната" надреалист движење, додека Андре Бретон и видов-и почитувале- Un Chien Andalou (Една Андалузија пес). на надреалистите започна како литературно движење, но заткулисни пресметки во текот политиката ја намалуваше редови. Бретонски видов промена за свежи идеи, како и инвестирање во новиот правец во кој беше повеќе визуелно од вербалната. Тоа беше се залагаше од страна на аристократски поддржувачи на голем дел од надреалист кадар, Виконт Чарлс и Мари Лаур де Ноилис. Тие беа најистакнатите патрони на Франција на уметноста и не платил за филм од страна на Ман Реј. Но, тие мислеа дека Буњуел и Dali на Un Chien Andalou беше доста подобро, и тие сакаат да бидат поврзани со нивниот следен проект. Директорите беа прилично вознемирен колку добро нивните филмски не поминал. Тоа требаше да биде субверзивни, па како тоа би можело да биде популарен?

Нивниот следен филм беше наменет да биде како шокантни што е можно и Дали и Буњуел беа толку во согласност дека оригинално име е Un Bete Andalou ( Една Андалузија ѕверот ) директно продолжение на нивната прва провокација. Dali напиша во 1942 година, "тие" ќе се фрлам право во срцето на духовит, елегантна, и intellectualized Париз со сите тежина на Пиринејскиот кама ". Стави повеќе разумно, Dali тврдеше дека оваа намена Express што е постигнато; на филмска премиера, како критичар Јуџин Montez напиша, беше "датум во историјата на киното, датум обележан со крв и Dali коментира, "Нашиот филм разурната во една вечер десет години на псевдо-интелектуална пост војната однапред guardism"(Тајлер 62).

Dali потоа падна лудо заљубен со Гала, тој сопруга на уметник Пол Елард. Таа беше негова прва љубов, и тој стана опседнат со неа. Тие на крајот ќе се ожени, и остана така до нејзината смрт. Неговата енергија за соработка со Буњуел означени малку со оглед на неговата нова страст. Sharl de Noailles понудени Буњуел еден милион франци за да се направи нов филм. Овој вториот филм ќе биде значително повеќе Буњуел од Дали. Темата беше оној што ќе обземам Буњуел во текот на неговата кариера ", пречките кои религијата, како и на општеството, се противат за постигнувањето на љубовта" (Бакстер 96).

Dali (кои веднаш откако беше примен во официјална надреалисти редови, почна прогласувајќи "Јас сум надреализмот") секогаш тврдеше кредит за двете од нивните филмски соработки. "Од тој датум" пишува тој, "Буњуел има работено сам и произведени други филмови, а со тоа ме рендерирање на непроценлива услуга на откривајќи во јавноста кој бил одговорен за гениј, и кој за основното аспекти" (Бакстер 96). Користејќи белешки Dali, тоа се чини дека тие не соработуваат на полето на сценарио. Тие создадоа многу вињети на хартија, од кои многу беа unfilmable, насилни и сексуални. Но, од време на снимањето почна, тоа беше Буњуел кој беше водечки дух. Насловот на Златното доба беше предложен од Marie Laure de Noailles , кои сметаат дека таа и Буњуел беа дел од една целина.

Многу од екипажот за L'Години Дор работел на претходно филм и пријатели имаа мали делови, вклучувајќи го и сликар Макс Ернст, кој е лидер на бандити.Водечките човек беше кафуле пријател, Гастон Modot, кој ќе продолжи со својата актерска кариера во такви големи филмови, како Ла Régle du Jeu и Les Enfants du Paradis. Водечката дама беше, исто така, аматер, кој ја презеде името, Lya Lys. Ентериерите биле застрелани во студио Париз, а потоа и на единицата отиде во шпанскиот брег да се фотографира со екстериери, каде што морале да се објасни на граничната полиција зошто имаа картони на верските одеждите и човечки скелети.

Buñel намали филм на Својот избран резултат и имаше некои од дијалог наречен. Ова беше еден од најраните звук филмови да се појават од Франција. Имаше приватни проекции, која создаде зуи. На Noailles ангажирал театар и покажа на филмот пред публика од 300, во која беа вклучени Jean Cocteau, Pablo Picasso, Yves Tanguy, Brancusi, Darius Milhaud, Giacometti, Lipschitz, Tzara, Auric, Gide,  Duchamp, Georges Simeon, Vladimir Nabokov, Gertrude Stein,  Fernand Leger, André Malraux, André Breton, Paul Eulard, and Dali и Gala. Замисли си! ' Тоа е како на Вуди Ален полноќ во Париз. Но, реакцијата беше измешан, а имаше rumblings дека филмот анти-clericalism би било проблем и дека наскоро ќе биде голема to-do.

Филмот отвори придружени со раскошна 24 страница програма со златен капак. Внатре, беа есеи потпишан од страна на водечките надреалистите, да е напишано само од Бретон и Eulard. До крајот на 1930 година, го пуштивме во театрите до нешто мистифициран публика, но до декември, тој стана предмет на десното крило напади. Антисемитите го нападнат, поради тоа што беше направен од страна на странски, ако не се Евреи уметници, и тоа беше јасно анти-католик.Демонстрантите предизвикаа немири, укине смрдеа бомби, напаѓање на публиката и вандализирање на театарот, и платна од Дали, Макс Ернст, Ман Реј, Џоан Миро и Tanguy кои беа изложени во холот. Весникот Фигаро рече: "нашата земја, семејство, и религијата се тука заостана во калта" (Бакстер 118). Филмот беше забранета, отпечатоци беа запленети, а Vicount де Noailles беше посрамен, принуден да поднесе оставка од неговата елита клубот, џокеј, и имаше гласини дека само неговата мајка, нарекувајќи во некои услуги, успеа да го задржи од тоа да биде екскомунициран од црквата. Нема да има повеќе препуштање неговата надреалист склоности. Андре Бретон беа воодушевени. Тој сакаше Буњуел и Dali да донесе повеќе озлогласен на надреалистите, и тие успеале, брилијантно.

"Во текот на наредните денови и недели немаше весник или повремено во Париз што не успеа да ги видиш, коментира, напад или пофалба L'Години Дор, кои доколку Un Chien Andalou беше првиот донесе имињата на Буњуел и Dali на вниманието на францускиот главен град, сега ги катапултираше до славата "(Гибсон 327).

Паркер Тајлер напиша во 1962 година, "Раселените сексуалните импулси царува: пародијата на Католичката обичај на бакнување на прстите на статуата на Свети Петар во далечната Рим е така различни како фотографија може да се направи и да ги наведе bepainted женски уста е како uncriminal како фасада Свети Петар; паралелно чин на човекот за привлекување на прсти на жената во устата вози двосмислена точка дома со Dali е свето Пиринејскиот кама. Овие филмови се преживее со неверојатен штедење, регистрирани од страна на акции изметен и чист од Ница домаќинлакот, правилна улица однесување и плаузибилност "(Тајлер 63)

Буњуел пропушти бесот, како што беше во Холивуд! МГМ, најмногу гламурозна на студиа, сакаше да се вработи Lya ЛМС, како е можно 2 стринг Гарбо или Дитрих, и, се разбира нејзиниот директор/ментор ќе треба да бидат поканети, исто така, како што беа сигурно има афера. МГМ мислеше дека може да биде корисно насочување или преведување на шпански јазик верзии на нивните хит филмови кои тие го направија на почетокот на токи дена, пред синхронизацијата или титлувањето стана стандард. Тој бил испратен да ги набљудуваат снимањето, и никој не беше повеќе изненаден од кога тој стана интересираа за начинот на МГМ направени филмови, што беше доста различен од техниката тој вработени во неговата надреалист дела. Тој, исто така ужива сексуалната слобода на Холивуд, каде што, на wisecrack отиде, "Можете само да направите две работи: лага на песок и се погледне на ѕвезди, или лежат на ѕвездите и се погледне на песок" (Бакстер 116). До крајот на 1930 година, МГМ беше прекинот на своите странски јазик поделба, и Буњуел беше вознемирен да се врати во Франција, каде што L'Години на D Или станал таков скандал.

На надреалистите ужива оди од кино да кино, ткаење на делови од филмови тие случајно видени во една приказна, многу сличен на канал сурфање. Првиот дел, интерполирана од 1915 природата филм за скорпии може да кажува дека Шкорпија е знак на зодијакот се занимава со сексуалните органи, а последниот дел може да кажува дека Исус има некои вмешаност во Маркиз де Сад на 120 дена на Содом. Мари -Laure де Noailles беше потомок на Маркиз и експерт за тој конкретен книга, една од најпознатите забранета и навредливо го критикувал во Европа. Во меѓувреме, е неколку кои сакаат да водат љубов, но чии обиди постојано се нарушени од страна црквата и државата. L'Години Дор е филм за фрустрација, можеби само фрустрацијата на публиката да се направи кохерентна приказна надвор од неа, нешто што никогаш не била наменета.

Буњуел користи кино како "начин на истражување во природата на надреалното" (Метјуз 90). Оставањето на неговите рани филмови целосно отворени за интерпретација ја остава отворена за погрешна интерпретација, како и, ризик на надреалистите прифатени.

Од времето на L'Години Дор, на надреалистите почнал сериозен уметнички борба против угнетувачката општествени сили. Еден писател опишани две фракции во филмот "љубовниците и другите. Од страна на самата структура на гнили општеството, тие не, но може да се најдат себеси лице в лице, и општеството, навреден и преплашени од љубов, ќе се постави во движење сите негови отров се истури машини; владини претставници, свештеници, семејства, убави зборови, и полицијата, членовите на на високо општество" (Kyrou, цитиран во Метјуз 94).

Некои од визуелна шеги се речиси неразбирлив без многу мистериозен знаење, како кога хероина наоѓа крава ( Vache ) во нејзиниот кревет... на сленг збор за полицаец во француски во тоа време беше, исто така, Vache.

"Во мало, на надреалистите видов дека филмот не е само театар или литература се спроведува од страна на индустриски средства. Не, она што беше скапоцени за тоа беше големо сепак, невозможно, ако не и смешна реалноста тоа фалеше: што би помислиле дека гледаат реалниот живот, но она што гледаат немаше тело или здив, тоа беше сон "(Томсон).

ОН Чиен Andalou и L'Години Дор се "за подземен живот кои ги сакаме, тајни нешта, и, се разбира, секс. Не сексуален однос. Наместо тоа, начинот на кој сè е во врска со сексот, или метафора за секс. Тие се уште се ослободи искуства во кои тие ќе го остават те прашам како, ако тие би можеле да го направите тоа во 1928 и 1930 година, има толку многу милји на ироничен реални драма на филм? "(Томсон).

Како резултат на немирите беа длабоко пријатна. Филмот беше забранета по помалку од една недела на јавна изложба. Хенри Милер пишува: " L'Години на D Или е само филм знам на кој открива можностите на кино Тоа го прави нејзината жалба ниту на интелект, ниту до срцето!. чука на соларниот плексус Тоа е како да корне еден луд пес во цревата. И покрај тоа што беше храбри удар во храброст и добро цел, тоа не беше доволно! " (Гејл 94). Во еден проекција на филмот Буњуел најавено, "Она што сакам е за да не им се допаѓа филмот, во знак на протест. Јас би бил жал ако тоа задоволство тебе "(Лејн).

Извори вклучуваат: надреализмот и филм со J.H. Matthews, надреализмот и киното од Мајкл Гулд, Буњуел од Џон Бакстер, класици на странски филм: А Графичко Министерство за финансии Паркер Тајлер. "Луис Буњуел: Во соништа Започнете слобода" од Дејвид Томсон, 2000/02/20 Њујорк Тајмс ", во вашите соништа: Светот низ очите на Луис Буњуел" од Антони Лејн, The New Yorker, Декември 18,2000, Срамната Животот на Салвадор Дали од Иан Гибсон, Dali & Филм изменето од Матеј Гејл.

Published (Last edited): 12-03-2012